Leoš Čermák: V Liberci jsem prožil pět krásných let a rád se sem budu vracet

Date of publication Author Jan Švanda

Útočníka Leoše Čermáka čeká od čtvrtka do neděle v Tipsport areně v barvách Českého národního týmu boj o účast na mistrovství světa v Kanadě a zároveň i jakési loučení s libereckými diváky. Třicetiletý forvard si plácnul s ruskou Ufou a po pěti letech opouští tým z Podještědí.

Leoši čeká tě poslední turnaj Euro hockey tour - Česká pojišťovna Cup. Turnaj se koná v Tipsport areně, jak se těšíš na vystoupení v národním dresu před libereckými fanoušky?
Určitě se těším. Zahrát si před domácím publikem a národním týmu je výborné a samozřejmě bych se chtěl ukázat v tom nejlepším světle.

Jde vlastně o tvoje poslední zápasy na libereckém ledě. Odcházíš do ruské Ufy, jak se přestup zrodil?
Největší práci odvedl agent, který byl v jednání s ruským klubem. Sledovali mě, jednání s klubem probíhalo. Já to řešil až po play off. Lákalo mě, zahrát si v jednom z nejlepších evropských klubů, obzvlášť když budou hrát nově vzniklou Ligu mistrů. Po play off jsme se tedy dohodli.

V Liberci jsi odehrál pět úspěšných sezon, jak na něj budeš vzpomínat?
Samozřejmě na Liberec mám jen výborné vzpomínky, zažil jsem tady pět báječných let, určitě se sem budu rád vracet. Mohu říci jen pozitiva. Mrzí mě moc ten letošní dílčí neúspěch v semifinále se Slavií, ale nedá se nic dělat.

Je tu možnost, že by jsi se po skončení ruského angažmá vrátil jako hráč znovu do Liberce?
Rád bych se sem vrátil, pokud bude zájem z klubu, chtěl bych tady hrát. Nemám důvod měnit tým v Česku, takže Liberec určitě ano.

Cítíš po vydařené sezoně, že máš velkou šanci, se probojovat do konečné nominace pro mistrovství světa v Kanadě?
To neřeším. Trenér čeká na spoustu hráčů z NHL, teď bude končit první kolo, čeká se také na hráče, kteří hráli extraligové finále. Já se tímhle nezabývám. Jsem moc rád, že můžu hrát za národní mužstvo a chci odvést v těchto zápasech co nejlepší výkon a jak to dopadne, to se všechno uvidí. Nemá cenu nějak spekulovat.

Jaký je tedy tvůj osobní cíl pro tento turnaj?
Prezentovat se dobrou hrou, je to cenná zkušenost nastoupit proti hráčům, kteří mají zkušenosti z NHL. Pochopitelně to budou všechno velmi kvalitní zápasy. Půjde o výbornou zkušenost pro mě. Chci podat co nejlepší výkon.

S čím půjdete do utkání se Švédy?
Po tréninku budeme mít poradu, pokyny se dozvíme. Ale je tady úzké kluziště, čili hrát asi jednoduše a ve středním pásmu neztrácet puky. Přiblížit se takovému kanadskému stylu hokeje.

Je to takové pro tebe poslední rozloučení s libereckými diváky, bereš to tak?
Hlavně pro mě bylo stěžejní play off, tam jsme se chtěli rozloučit výhrou a postupem do finále. To jsem hodně prožíval, s fanoušky jsme se po semifinálové sérii rozloučili, navíc ještě před radnici. Nevím, jací fanoušci přijdou na tyto utkání. Myslím si, že řada lidí bude asi ze spousty koutů republiky.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR