Kouč dorostenců Jiruš: Kluci hokej milují, sešla se mimořádná parta. A chceme titul!

Date of publication Author

L i b e r e c – Ve čtyřiceti letech už zažil mnohé. Několik sezon hrdě oblékal dres Bílých Tygrů, má za sebou i angažmá v nižších soutěžích. Teď ale Valdemar Jiruš čelí další výzvě, jako jeden z trenérů vede starší dorostence do bitvy o zlato! A sebevědomě přiznává: "Budeme se prát do poslední minuty, jednoznačně chceme titul."

Havířov, Karlovy Vary, České Budějovice... Trojici týmu už starší dorostenci odstavili z cesty, na špičatý vrchol zlaté hory již chybí jen krůček. Ovšem ten nejtěžší. Trenérské trio ve složení Jiří Vozák, Valdemar Jiruš a Filip Pešán stojí s celým týmem před životním úspěchem, v pondělí rozehrají na domácí půdě finálovou sérii s Brnem.

Už před startem play-off vás někteří pasovali na favorita v boji o zlato, teď jste se do finále skutečně prokousali. Jak celý úspěch vnímáte?
Jsme za to rádi. Těší nás hlavně to, co tomu dokáži obětovat kluci. Mají za sebou spoustu tvrdé práce. Nikdo si neuvědomuje, že v jejich věku musí stíhat školu i hokej. To je strašně náročné. Ale všichni to skloubili. Je vidět, že to mají srovnané v hlavě.

Hráči to mají srovnané v hlavě, skloubili školu i hokej.

Oba dorosty Bílých Tygrů si v republice za několik posledních let vybudovaly silné jméno, vždy bojovaly o přední příčky. Teď se staršími z nich dokonce atakujete tu nejvyšší.
Kluci, kteří se teď v týmu sešli, jsou skvělí. Musím přiznat, že podobná parta je k vidění jen jednou za čas. Všem to sedlo výborně, vychází spolu v kabině i mimo led. Je obrovská výhoda, že všichni z nich chtějí a hokej milují. O to je ta naše práce hned jednodušší. Poslouchají a vnímají naše příkazy, systém hry i organizaci. Všechny zápasy jsou vypjaté, ale přesto drží nervy na uzdě. To klobouk dolů. Jsme na celý tým svým způsobem hrdí. Ale není to jen naše zásluha, velký díl práce odvedli i trenéři, kteří je měli třeba v žácích a naučili je disciplíně nebo bruslení. Je na tom zkrátka rukopis celé organizace TJ Bílí Tygři Liberec.

Někteří hráči ještě nedosáhli ani plnoletosti, jakou roli hraje v jejich útlém věku psychika? Přihlédneme-li k tomu, že je čekají zatím nejtěžší zápasy kariéry.
Jsou to léta vzdoru. Kluci jsou v pubertě, dospívají. Někteří z nich jsou paličatí, máme tam i několik horkokrevnějších hráčů. Takže právě psychické odolnosti se je snažíme učit. Teď jdou stranou i nějaké osobní sympatie, všichni musí šlapat jako tým. Samozřejmě mají někteří ice-time větší a někteří menší, tak to ale v hokeji je a bude. Snažíme se to klukům vštěpovat. Každý z nich je součástí mančaftu a je pro něj důležitý. Otočili se nám tu mladší dorostenci i kluci, kteří už nakoukli také do juniorky. Mladší dorost hrál o postup na republiku, ale v rozhodujícím zápase prohrál na nájezdy. Totéž junioři, kteří skončili ve čtvrtfinále se Spartou. To jsou skvělé úspěchy! Troufnu si říct, že se tu s mládeží pracuje opravdu skvěle. Máme tu vlastní odchovance i hráče, co přišli odjinud. Ale v kabině musí být potřebná konkurence, bez ní to nejde.

Ve finále se postavíte hokejistům brněnské Komety. Jaký je to soupeř?
Letos jsme s nimi hráli dvakrát a máme vyrovnanou bilanci. I Brno posílilo o pár hráčů z juniorky, kteří jsou věkem dorostenci. Rozhodně to nebude nic jednoduchého. Už jen proto, že došli tak daleko. Teď v play-off mají všechny kluby nesmírnou kvalitu.

Jiruš: Jako hráč jsem v Liberci prožil krásná léta.
Ale jsme na to připravení, vnímáme to a Kometu respektujeme. Jednoznačně však chceme titul! I když je jasné, že za tím je ještě hrozně moc práce. Tým na to každopádně má, je na tom dobře fyzicky, psychicky i herně. Když budeme plnit náš systém, tak určitě šanci máme. Rád bych touhle cestou pozval lidi na hokej, první zápas hrajeme v pondělí. Bílí Tygři jsou kvalitní značka a mládež je liberecká budoucnost. Já osobně jsem tu prožil krásná léta jako hráč. Poděkování si určitě zaslouží všichni lidi, kteří se o to starají. Ať už to jsou kustodi nebo rodiče, o kterých není nikde ani zmínka. Bez nich by to opravdu nešlo. Na druhou stranu hrajeme ve staré Svijanské aréně, která je v zanedbaném stavu. Myslím si, že by město mělo finančně přispět na její rekonstrukci. Je to přeci jen vizitka hokeje v Liberci, kde sportují děti i široká veřejnost. Kabiny a zázemí však volají po opravách.

Slavná trojice aneb selská jízda