Kometa se nedávno probudila ze zimního spánku, Tygři jí budou chtít opět uspat

Date of publication Author Radoslav Vavřina

Zatímco Tygrům se poslední dobou daří a zastavit je se v posledních týdnech podařilo pouze Plzni a Slavii, Kometa se před krátkou dobou probudila z dlouhého zimního spánku, když prohrávala vše, co se od začátku roku prohrát dalo. V posledních dvou zápasech ale jihomoravané neselhali a svou vítěznou sérii budou chtít prodloužit v liberecké Tipsport areně zítra v sedmnáct hodin.

HC Kometa Brno

Šňůra proher brněnské Komety trvala hned šest zápasů a tým podlehl i celkům, jako jsou Kladno nebo Mladá Boleslav. V těchto šesti utkáních se jim podařilo vstřelit pouze jedenáct branek, což není v průměru ani dvě trefy za zápas. 18. ledna v Litvínově se ale brněnská ofenziva probudila a domácí zaskočila sedmi góly. Velký podíl na tom měl Ivan Huml, který přihrávkami zařídil všechny tři góly hostů, které padly v první třetině. Pan nahrávač ale z týmu nedávno odešel a tak liberecké hokejisty moc strašit nebude. Pak sice Kometa nestačila na Zlín, chuť si ale spravila vítěznými střety s Karlovými Vary a Slavií.

Marek Kvapil a Radim Bičánek jsou pro brněnskou ofenzivu velice důležití.
Vzájemné zápasy Komety s Libercem v letošní sezoně přinesly zatím pouze jednu výhru jihomoravského celku, který navíc hrál už dva zápasy doma. V prvním utkání se podařilo Brňanům Tygry přestřílet a porazit 2:1. Další zápas se hrál pod Ještědem, kde sice Kometa vedla, Tygrům se ale povedlo skóre otočit na konečných 3:1. Zatím poslední vzájemný zápas přinesl hned sedm gólů, když Kometa dotahovala brzký dvougólový náskok hostů, kteří nakonec vyhráli 3:4.

I přesto, že jméno Jiřího Trvaje je osvědčenější a ozdobené lepšími statistikami, jedničkou Komety je spolehlivý finský gólman Sasu Hovi. Ať už ale bude proti Tygrům chytat kdokoli, bude působit jako neprolomná zeď, ani jeden z brankářů nepouští ani dva a půl gólu za zápas. Nejlepším z obránců Komety je Pavel Mojžíš, který je především dobrým defenzivním bekem, umí to ale i na modré čáře soupeře, kde se ale nejvíce daří Richardu Stehlíkovi a Radimu Bičánkovi. Produktivitu týmu vedou Marek Kvapil a Radim Hruška, kteří svým bodovým údělem nejsou příliš daleko za libereckým vůdcem Petrem Nedvědem. Potrápit obranu soupeře umí ale i Ondřej Veselý, který mezi brněnskými forvardy vyniká také v defenzivě.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1953
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-kometa.cz

Hlavní trenér: Ladislav Lubina
Asistent trenéra: Svatopluk Číhal
Trenér brankářů: Vladimír Nadrchal
Vedoucí mužstva: Ota Železný

Útočníci:
Kvapil Marek     43 (12+31)
Hruška Radim     42 (22+20)
Veselý Ondřej    21 (10+11)
Obránci:
Bičánek Radim      17 (5+12)
Stehlík Richard    17 (8+9)
Brankáři:
Trvaj Jiří     2,38 branky na zápas/úspěšnost 92,52%
Hovi Sasu      2,43 branky na zápas/úspěšnost 91,91%

Posledních pět zápasů Komety

41. kolo  Kometa vs. Boleslav 1:2
42. kolo  Litvínov vs. Kometa 1:7
43. kolo  Kometa vs. Zlín 2:4
44. kolo  K. Vary vs. Kometa 2:4
45. kolo  Kometa vs. Sparta 1:0

I když Tygři otevřeli letošní rok nepříliš šťastnou prohrou s Třincem, nynější bilance je celkem dobrá a ukazuje na šest výher a čtyři prohry. V polovině měsíce navíc mohla na Tygry dolehnout euforie, když si připsali sérii domácích výher, která vyvrcholila vítězstvím 7:1 proti Karlovým Varům. Pak přidali Tygři ještě další výhru proti Vítkovicím, na konci série domácích utkání ale podlehli Plzni. Radost se jim mohla vrátit po těžkém vítězství v Pardubicích.

Copak hlavní trenér Tygrů Kalous proti Kometě vymyslí?
V posledním zápase se Tygrům nepovedlo zdolat pražskou Slavii, i přesto, že na branku vystřelili vícekrát. Skóre otevřel už ve druhé minutě Milan Bartovič, pak už domácí gólman Miroslav Kopřiva působil jako neprůstřelná zeď. V celém utkání si připsal hned třicet zákroků a také výhru, kterou v prodloužení zařídil Petr Jelínek.

Branku Tygrů bude nejspíš hájit Marek Pinc, protože Tomáš Vošvrda se stále zotavuje ze zranění, které si způsobil při utkání za Benátky. Statisticky nejlepším obráncem Tygrů je Martin Čakajík, kterému se daří v především v ofenzivě, u vlastní branky to ale taky není nejhorší. Tam svou práci nejlépe zvládá talentovaný Marek Trončinský. Libereckou produktivitu ovládá kapitán Petr Nedvěd, který je třetí v celé Tipsport extralize. Pak už z Tygrů sbírá v průměru bod za zápas jen Milan Bartovič, který si v devíti utkáních připsal přesně devět bodů. Proti Brnu to jde nejvíce Antonínu Duškovi a Jaroslavu Kudrnovi, kteří mají oba už čtyři body.

Útočníci:
Nedvěd Petr       50 (14+36)
Kudrna Jaroslav   33 (17+16)
Hořava Miloslav   32 (16+16)
Obránci:
Čakajík Martin    20 (7+13)
Hunkes Jiří       17 (5+12)
Brankáři:
Pinc Marek       2,72 branky na zápas/úspěšnost 90,86%
Vošvrda Tomáš    2,51 branky na zápas/úspěšnost 91,63%

Posledních pět utkání Liberce

41. kolo  Liberec vs. Karlovy Vary  7:1