Jaroslav Balaštík posílí útok Liberce!

Date of publication Author Martin Kadlec

Vedení Bílých Tygrů se po několikadenním jednání dohodlo na angažmá s Jaroslavem Balaštíkem. Zkušený útočník posílí ofenzivu Bílých Tygrů minimálně do konce aktuální sezóny, tedy do 30. dubna 2015.

Trojnásobný král ligových střelců oblékne tygří dres už v pátek 26. prosince, kdy Bílí Tygři hostí lídra extraligové tabulky z Třince.

Vyjádření GM Ctibora Jecha:
„Od příchodu Jaroslava Balaštíka si slibujeme především zvýšení naší produktivity a efektivity v zakončení. Je to zkušený hráč, který se umí gólově prosadit a je velmi platný i v přesilových hrách, jejichž úspěšnost potřebujeme výrazně zlepšit. Jaroslav se momentálně nenachází v nejlepším období své kariéry, ale věřím, že mu změna prostředí prospěje a u Tygrů se znovu nastartuje ke svým obvyklým výkonům a vysoké produktivitě.“

Profil:
Jaroslav Balaštík se narodil v Uherském Hradišti, kde se také v šesti letech poprvé postavil na brusle, jinak je ale jeho život spjat se Zlínem, kam přišel nejen hrát za dorost, ale také studovat střední školu. Už v roce 1997 si šikovný útočník řekl o první šanci v reprezentačním týmu, kdy si zahrál na Mistrovství světa osmnáctiletých. O rok později se už v dresu Zlína objevil v extralize.

V sezoně 2000/2001 Jaroslav Balaštík utvořil údernou dvojku s Petrem Leškou, na kterou bylo radost pohledět. Jejich tehdy druhá formace (dotvořená Liborem Pivkem) leckdy zastínila tu první, Leškovy skvělé přihrávky dávaly Balaštíkovi vyniknout ve střelbě. Pro ročník 2002/2003 neodolal Jaroslav Balaštík vábení ze zahraničí. Své první angažmá za hranicemi České republiky si odbyl ve finském klubu HPK Hameenlinna. Spokojený ale asi moc nebyl, protože se v následujícím roce vrátil zpátky do Zlína, kde zůstal po následující tři ročníky, stal se králem ligových střelců a vybojoval se Zlínem první titul.

Tahouna zlínského mužstva si už v roce 2002 vyhlédl v draftu tým NHL Columbus Blue Jackets, za který si Jaroslav Balaštík zahrál v ročnících 2005/2006 a 2006/2007. V jeho dresu ukázal střelecký apetit hlavně při samostatných nájezdech. Udivil mnoho odborníků, na nováčka představovalo deset branek a dvanáct asistencí velmi pěkné číslo. Balaštík tehdy v Columbusu válčil společně s Davidem Výborným a to dokonce v jedné formaci.

Další sezona už tak povedená nebyla, pouze paběrkoval a body nenaskakovaly. Byl přeřazen na farmu do týmu Syracuse Crunch a napsán na listinu volných hráčů. Když si ho žádný jiný klub nevybral, zvolil raději cestu zpět do Evropy. Vybral si švédskou ligu a sezonu dohrál v HV71 Jonkoping.

Ze Švédska putoval Jaroslav Balaštík opět domů do Zlína, kde působil až do konce sezony 2010/2011. V další sezóně putoval vyhlášený střelec na překvapivé hostování do Mladé Boleslavi, ale v sezóně 2013/2014 už znovu válí za Zlín. Byť bodově tato sezóna nepatřila k jeho nejvydařenějším, znovu se mohl radovat ze zisku republikového titulu.

Po mistrovském veselí přišla ve Zlíně také mistrovská kocovina. Po katastrofálním startu do aktuálního ročníku přistoupili „Berani“ k razantním změnám v kádru. Patřilo k nim také Balštíkovo vyřazení z týmu a následný konec v jeho domovském klubu. Od začátku listopadu si Jaroslav Balaštík hledal angažmá.

Balaštík rovněž oblékal reprezentační dres. Od ročníku 2001/2002 se v národním týmu objevoval pravidelně po následujících pět let. Jeho největším reprezentačním úspěchem je stříbrná medaile z Mistrovství světa 2006 v lotyšské Rize. V lednu 2011 se navíc stal členem Klubu střelců deníku Sport.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR