Filip Pešán: V přesilovkách nám chybí nasazení

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - Druhá výhra v novém roce se nerodila snadno, i když to po čtyřiceti sekundách vypadalo, že to bude hodně snadné, nakonec z toho bylo opět drama a kouč Filip Pešán se musel na střídačce hodně zapotit. Nakonec se ale po šedesáti minutách mohl radovat ze zisku tří bodů.

Pane trenére, především gratuluji k zisku tří bodů. Dnešní utkání bylo perfektně rozehráno, kdy jste už po čtyřiceti sekundách vedli 2:0, což je rekord klubu. Pak ale hosté dokázali hru vyrovnat a chvílemi Bílé Tygry i přehrávali, čím to?

Tak ten, kdo viděl dnešní utkání, by si rozhodně nemyslel, že to byl zápas dvanáctého celku tabulky se třináctým. Budějovice mají obrovsky silný mančaft a to předposlední místo v tabulce vůbec neodpovídá jeho kvalitám, i proto nás dnes chvílemi přehrávali, protože mají velice silné hráče na puku, velmi dobře zorganizovanou hru a velice silné jednotlivce. Bylo velice těžké s nimi držet krok, i když hráli venku, tak hráli dobře. Aktivně napadali ve třech naši rozehrávku, což nám působilo problémy, koncovka byla ale nakonec šťastnější pro náš tým.

Co je úkolem trenéra, když jeho tým vede tak brzo 2:0?

Samozřejmě je to velice příjemné takhle vést 2:0, ale člověk musí brzdit euforii, protože tým nabude dojmu, že může dát pět – šest gólů a rozhodnout tak utkání. Kdybychom proměnili přesilovku pět na tři, kterou jsme hráli vzápětí, tak by to utkání také vypadalo jinak a bylo by pro nás jednodušší. Nicméně úkolem trenéra je brzdit optimismus, ale udržet nasazení a zájem o defensivní hru, i za stavu 2:0.

Myslíte si, že se vám to povedlo?

Tak jak jsem říkal, Budějovice nás dnes přehrávaly v osobních soubojích, protože jsou velice silné na kotouči, takže defensivní hra se nám dařila systémově, ale ne už tak individuálně, ale nějaké vážnější šance z toho nebyly. Kluci dnes chtěli pomoct gólmanovi Stejskalovi, a proto se zhustil prostor před brankou. My jsme se dnes tyto situace snažili řešit spíše pozičně, než tím, že bychom vyráželi na hráče, protože jak už jsem říkal, tak náš dnešní soupeř je velice silně technicky vybavený.

Samostatnou kapitolou dnešního zápasu by mohly být přesilovky, šance Liberce v nich by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Přitom je to činnost, která se dá celkem snadno natrénovat. Proč je tedy hra Bílých Tygrů v přesilovkách na tak nízké úrovni?

Osobně mám pocit, že nám v přesilovkách chybí nasazení, protože ty se nedají hrát staticky a konkrétně na tomto malém kluzišti, které tu máme, musí být aktivita všech pěti hráčů stoprocentní, aby ta výhoda jednoho hráče na naší straně byla. Hráči hrají hodně staticky, bez kontroly puku a to si myslím, že je ten hlavní důvod.

Dnes získané tři body jsou určitě hodně cenné, nicméně je bude potřeba potvrdit na ledě velmi silného Kladna. Jaký bude recept na bodový úspěch v neděli?

My samozřejmě nesmíme Kladnu dovolit hrát přesilovky, protože v tom je jejich hlavní zbraň. Na druhou stranu si myslím, že po dnešní výhře se tým konečně zkonsoliduje a konečně se trochu stmelí, protože hrát v takhle okleštěné sestavě, bez hlavních hráčů a bez prvního gólmana je velice složité a tým, si myslím, se dá konečně dohromady jako kolektiv.

Co jste po utkání řekl hráčům v kabině?

Tam byl takový rachot, že jsem nemohl říct ani slovo, takže jsem si s klukama zakřičel a šel jsem na tiskovou konferenci.

Pane Pešáne, děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v neděli.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR