Druhou polovinu extraligy zahájí Bílí Tygři s Oceláři

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e re c – Polovina extraligy už je od středeční noci minulostí a na Bílé Tygry čeká ve 27. kole mistr z Třince, který v posledních týdnech posiloval hráčský kádr. Úvodní buly s Oceláři bude vhozeno v pátečních 18:30.

HC Oceláři Třinec

Slezané okupují po polovině extraligy šesté místo, ale jejich výkony jsou podobné jako jízda na horské dráze. Třinečtí dokázali v sezóně vyhrát vždy jen maximálně dva zápasy po sobě. V posledních týdnech ale jejich kádr doznal značných změn.

Nejnovějším členem Ocelářů je Miloslav Hořava, který ještě loni působil u Bílých Tygrů

Oceláři mají tak nyní v týmu už tři hráče, kteří si prošli libereckým klubem. Po Lukáši Zíbovi a propůjčenému Tomáši Klimentovi k nim nově přibyl Miloslav Hořava. Devětadvacetiletý rodák z Kladna nejdříve začal sezónu u Rytířů, pak se přestěhoval pod vrcholky hor, kde hájil barvy Ženevy. V kádru švýcarského týmu se ale příliš neukázal, když v šesti zápasech nenasbíral ani jeden bod. Po obléknutí červenobílého dresu se znakem draka na prsou ale hned skóroval.

Nejproduktivnějším hráčem Třince je s 26 body David Květoň, na druhém místě je pak obránce Lukáš Zíb, který vede i produktivitu beků v extralize. Trochu za očekáváním naopak zůstává dvojice Peterek – Bonk, jenž zatím zaznamenala dohromady jen 27 bodů.

Oba letošní zápasy zatím vyhráli Liberečtí, a tak jim Oceláři mají jistě co vracet. Opačného názoru je trenér Břetislav Kopřiva, který si vzpomněl na loňské dvě výhry pod Ještědem. „V minulosti se nám v Liberci docela dařilo, proto bychom rádi i tentokrát neodjeli s prázdnou. Zlomové asi znovu budou přesilovky, tam musíme zlepšit efektivitu,“ vypověděl kouč Třince pro oficiální webové stránky klubu.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929 jako SK Třinec
Tituly: 1 (2011)
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: www.hcocelari.cz
Stadión: Werk Aréna (kapacita 5 200 diváků)

Hlavní trenér: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva
Trenér brankářů: Jozef Lucák
Vedoucí mužstva: Dušan Adamčík

Změny v průběhu sezóny

Přišli:
Francouz Pavel  – brankář – Ústí nad Labem – střídavý start
Štefl Martin    – brankář – Třebíč – střídavý start
Klimenta Tomáš  – útočník – Liberec - hostování
Hořava Miloslav – útočník – Ženeva (SUI)
Odešli:
Davison Rob     – obránce – Salzburg (AUT)
Havel Lukáš     – útočník – Třebíč - hostování

Útočníci:
Květoň David   18 (8+10)
Kohn Ladislav  17 (4+13)
Adamský Martin 14 (12+2)

Obránci:

Zíb Lukáš      18 (3+15)
Hrabal Josef   15 (6+9)
Brankáři:
Hamerlík Peter (1 201 minut) 2,45 branky na zápas/úspěšnost 92,53%
Vojtek Martin    (342 minut) 2,28 branky na zápas/úspěšnost 92,82%
Francouz Pavel    (40 minut) 6,00 branky na zápas/úspěšnost 80,00%

Posledních pět zápasů:

22. kolo: Plzeň – Třinec        3:1
23. kolo: Třinec – Sparta       1:5
24. kolo: Pardubice – Třinec    2:4
25. kolo: Třinec – Karlovy Vary 1:0
26. kolo: Vítkovice – Třinec    3:1

Liberečtí si v domácím prostředí proti Plzni došli již pro dvanáctou výhru v řadě a kromě prvního zápasu pod Ještědem ještě nepoznali hořkost porážky. Další výhru před vlastním publikem získali navíc bez svého lídra Petra Nedvěda, který má zlomenou dolní čelist. Kapitán Bílých Tygrů ale úspěšně absolvoval v úterý operaci a co nejdříve by se chtěl opět představit na ledě.

Lukáš Krejčík se letos do sítě Třince trefil už třikrát.

Jeho místo v první formaci zaujal mladík Michal Bulíř, který letos v létě oslavil teprve dvacet let. Talentovaný centr nabídnutou šanci nepohrdl a svůj tým dotáhl k vítězství. Proti indiánům nejdříve v 53. minutě srovnal a v prodloužení vyzval ke skórování Marka Trončinského. „Jsem rád, že jsem šanci využil. Je to ale rozdíl, když hrajete první nebo čtvrtou lajnu. Jste víc v tempu a máte větší sebevědomí,“ vysoukal ze sebe před tygří kamerou člen první formace.

Pro libereckou osmaosmdesátku to ale nebyla první trefa v ročníku. Na začátku ligy se prosadil v Karlových Varech, ale domácímu publiku se gólově předvedl až nyní. „Je to krásný pocit dát v domácí aréně gól a slyšet, jak lidi vyvolávají vaše jméno,“ neskrýval radost Michal Bulíř.

Severočeši doma v posledních čtyřech zápasech neinkasovali víc než jen jednu branku a jejich defenzivní činnost tak patří v extralize k absolutní špičce. „Nechceme měnit žádný systém a chceme hrát naopak dobře z obrany. Do nějakých gólových šancí se dostaneme. Chtěli bychom hrát jako proti Plzni,“ prozradil plány pro utkání s Třincem útočník Milan Bartovič.

Trenér Kalous ale bude v zápase s Oceláři postrádat hned několik hráčů. Dlouhodobě mimo hru jsou Petr Nedvěd, David Kajínek, Jan Víšek, Jiří Moravec, Tomáš Vošvrda, Tomáš Urban a nově také Petr Kica.

Útočníci:
Nedvěd Petr       31 (12+19)
Bartovič Milan    17   (9+8)
Bárta Michal      14  (12+2)

Obránci:

Trončinský Marek  12 (4+8)
Čakajík Martin     6 (0+6)

Brankáři:

Pinc Marek    (1 224 minut) 1,62 branky na zápas/úspěšnost 94,36%