Celý tým táhl za jeden provaz

Date of publication Author František Holubec

Bílí Tygři Liberec v úterý ukázali, jak to vypadá, když tým bojuje až do úplného konce. V souboji s Energií Karlovy Vary dvakrát prohrávali, nicméně v době, kdy už nevěřili ani skalní příznivci, otočil zápas svými dvěma góly útočník Pavel Kábrt. Ten se s kolegy z útoku Strakou a Kropáčem postaral o všechny branky domácích. Do branky se poprvé za Liberec v extraligovém utkání postavil Zdeněk Šmíd (na snímku). Proti svému mateřskému týmu si počínal výborně a několikrát je ukázkově vychytal.

Zmiňovaný Pavel Kábrt pochválil celé mužstvo: "Jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce. Celý mančaft táhl za jeden provaz. Myslím, že jsme si zasloužili vítězství za ten tlak. Jsem rád, že jsem ty góly dal, ale dík patří celému mužstvu." Na dotaz kdy se mu něco podobného v extralize povedlo, musel zapátrat hodně hluboko ve svých vzpomínkách. "Dřív jsem dal za Pardubice v Opavě dva góly. To už je ale dávno." Hodně si pochvaloval spolupráci se svými spoluhráči v útoku: "Michal Straka i Radoslav Kropáč jsou vynikající hráči, kteří umí dát gól. Myslím, že si vyhovíme. Doufám, že nám to vydrží." Do poslední chvíle nepřestal věřit v obrat. "Já jsem stále věřil, že to otočíme."

Do branky domácích se postavil náhradník Pavla Falty Zdeněk Šmíd. Trenér Jandač vše vysvětlil: "Falta je nemocný, má střevní problémy." Brankář Zdeněk Šmíd přiznal, že cítil silnou motivaci proti svým bývalým spoluhráčům: "Určitě tu zvýšená motivace byla, protože jsem s kluky i tento rok měsíc trénoval. Ale minulou sezónu jsem tam nebyl, tým jse mezitím hodně pozměnil a znal jsem jenom pár hráčů. Jsem rád, že jsme to takhle otočili." Zdeněk Šmíd patří stále Karlovým Varům, minulou sezónu však strávil ve finském HPK Hämeenlinna.

Trenér hostí měl před zápasem jiná očekávání: "Věděli jsme, že nás nečeká jednoduché utkání. Nicméně mužstvo bylo dobře připraveno a jelo sem pro vítězství." Úvod se Karlovarským skutečně povedl. "Start jsme měli dobrý, dostali jsme se do vedení," zahájil své hodnocení asistent trenéra hostí Jan Votruba. "Tím, že jsme měli hodně vyloučených hráčů, se liberecké mužstvo dostávalo postupem času do tempa a do tlaku. Ve třetí třetině jsme vyklidili útočné pásmo a stáhli jsme se do obrany. Naši útočníci nebránili, nenapadali střední pásmo a Liberec pak nastřeloval kotouče a ve třech hráčích nás napadal. Naše obrana byla přetížená, dělali jsme další fauly. Závěr utkání jsme absolutně nezvládli," dodal posmutněle.

Trenér domácích Josef Jandač soupeře rozhodně nepodcenil: "Také jsme věděli, že nás nečeká snadné utkání. Nemůžeme rozlišovat, jestli má někdo jeden bod nebo šest bodů. Každý zápas sbíráme zkušenosti." S první třetinou spokojený rozhodně nebyl. "Dnes se nám nedařilo a měli jsme hodně špatnou první třetinu. Byli jsme bez pohybu a vázla nám rozehrávka. Dostali jsme první gól, museli jsme dohánět náskok a stálo nás to spoustu sil." Ač mělo hostující mužstvo celkem 11 vyloučených hráčů, dokázali Bílí Tygři vstřelit při přesilovkách jen jednu branku, jednu ale také při početní výhodě inkasovali. Přesilové hry nedokážeme sehrát tak, jak bychom chtěli. Minutu jsme hráli přesilovku pět na tři a nebyli jsme schopni ani ohrozit branku." Ve třetí třetině domácí vsadili vše na útok. "V poslední třetině jsme všechno vrhli do útočení, napadali jsme ve třech hráčích, chtěli jsme si vynutit tlak i fauly. Bohužel jsme to nebyli schopni zúročit v přesilovkách. Ty hrajeme tragicky," připoměl znovu Jandač velkou bolest svého týmu. "Závěr jsme zvládli nasazením, nezměrnou vůlí a bojovností. Přiklonilo se k nám i štěstí. Výborný byl Franěk, který pochytal hodně střel. V koncovce jsme byli zoufalí, na to kolik jsme si vytvořili šancí." Na závěr poděkoval celému mužstvu. "I když se nám nedařilo, zápas jsme zvládli. Pro nás jsou podstatné tři body."

Slavná trojice aneb selská jízda