Bílým Tygrům pomůže v úvodu extraligy útočník Jan Hlaváč

Date of publication Author Jan Rachota - tiskový mluvčí

Klub Bílí Tygři Liberec získal pro úvod extraligy významnou posilu ofenzivy. Tou se stal dvaatřicetiletý forvard Jan Hlaváč. Intenzivní jednání Bílých Tygrů se švédským klubem HC Linköpings, týmem HC Sparta Praha a Janem Hlaváčem přinesla dohodu, díky které toto levé křídlo bude do 25. října 2009 oblékat liberecký dres. Angažování Jana Hlaváče je poslední změnou v kádru Bílých Tygrů před začátkem extraligy.

Vyjádření generálního manažera Ctibora Jecha:

Ctibor Jech

„Jan Hlaváč je hráčem švédského Linköpings a vzhledem k tamním daňovým zákonům hledal angažmá pro úvod sezóny. Ve chvíli, kdy se mu nepodařilo domluvit v jeho mateřském klubu HC Sparta Praha, přijal naši nabídku. Věříme, že v našem klubu obnoví někdejší úspěšnou spolupráci s Petrem Nedvědem z jejich společného angažmá v New York Rangers a jejich výkony nám pomohou k dobrému startu do sezóny.

Jsme rádi, že můžeme po dohodě se Spartou přivítat v našem klubu tak kvalitního hráče, jakým Jan Hlaváč beze sporu je.“

Jan Hlaváč je rodákem z Prahy. S hokejem začínal v žákovských mužstvech Hvězdy Praha, později se přesunul do Sparty. V „A“ týmu debutoval v sezóně 1993–94 a v té následující měl již stálé místo v kabině holešovického klubu.

Profil Jana Hlaváče
Narozen: 20. září 1976
Výška: 181 cm
Váha: 90 kg
Hůl: L
Úspěchy: zlatá medaile MS 1999, 2005, stříbrná medaile MS 2006, bronz MS 1998, mistr extraligy 2006/2007 s HC Sparta Praha
Dvakrát se v té době zúčastnil juniorského šampionátu a svými výkony si řekl o 28. pozici v draftu NHL, když si ho vybrali New York Islanders. Hlaváč však zůstal věrný Evropě a stal se jednou z hvězd Sparty. V ročníku 1997–98 vstřelil 17 branek a nasbíral 47 bodů. Na konci roku si poprvé zahrál i na seniorském MS a získal s týmem bronz. O rok později (sezóna 1998–99) prožil Hlaváč střeleckou explozi - v extralize střelil 33 branek a stal se nejlepším střelcem soutěže. Oporou byl i pro reprezentaci na MS v Norsku, kde rozhodl ve finále o vítězství ČR.

Po tomto úspěchu se rozhodl Hlaváč dobýt NHL, kde v té době již jeho práva vlastnili New York Rangers. První rok střídal farmu a první tým, ročník 2000–01 už strávil celý v hlavním týmu. Trenéři v té době sestavili „Czech line“ Hlaváč – Nedvěd – Dvořák a úderná síla Rangers vzrostla. Hlaváč zaznamenal 28 branek a celkově získal 64 bodů, ani to však nestačilo na postup do bojů o Stanley Cup.

V Rangers zavládlo zklamání a ušetřena nebyla ani česká lajna. Hlaváč zamířil nejprve do Philadelphie, poté do Vancouveru a Caroliny. Na ročník 2003/2004 angažovali Hlaváče opět Rangers, na svou bodovou potenci z předchozího působení však nenavázal. Výluku strávil Hlaváč ve Spartě, supersilný tým však v play-off skončil již ve čtvrtfinále. Chuť si Hlaváč spravil na MS ve Vídni, kde získal druhý titul mistra světa. Následující sezónu odehrál ve švýcarském Servette Ženeva, v závěru pak získal s národním týmem na MS stříbro. Na ročník 2006/2007 se vrátil Hlaváč do Sparty a pomohl jí k obhajobě titulu. Před sezónou 2007/2008 znovu vyslyšel nabídku ze zámoří a posílil Tampu Bay. V průběhu ročníku se však stěhoval do Nashvillu a další ročník už zahajoval v Evropě. Zde se stal posilou švédského Linköpings. V průběhu minulého ročníku měl průměr těsně pod bod na zápas a patřil mezi nejproduktivnější hráče Elitserien.

Foto: archiv BT - Na souhru Jana Hlaváče s Petrem Nedvědem budou spoléhat Tygři, na schopnosti Martina Ručinského zase Sparta.

Slavná trojice aneb selská jízda