Bílí Tygři zakončí sérii venkovních zápasů na ledě mistra

Date of publication Author Petr Schultz

Ve čtrnáctém kole Tipsport extraligy se Bílí Tygři představí na ledě aktuálního mistra z Třince. V posledním klání na slezském ledě inkasovali Liberečtí porážku 0:5 a nyní to budou chtít Ocelářům jistě oplatit. Utkání startuje v 17:00 a Vy ho můžete sledovat v připraveném online přenosu.

HC Oceláři Třinec

Tým z východu České republiky zažil pohádkovou loňskou sezónu. Do play-off vstoupil z první pozice a ve čtvrtfinále si poradil s chemiky z Litvínova. V semifinále pak narazil na přemožitele Liberce Slavii. Proti sešívaným ale měli svěřenci kouče Marka už hlavu na špalku, když museli odvracet dva mečboly. Finále pak bylo jasnou záležitostí, ve kterém přejeli Třinečtí Vítkovice hladce 4:1 na zápasy.

Jaroslav Kudrna se s Oceláři dobře zná. S kamarádem Peterkem odehrál ve Slezsku několik sezón.

Oslavy tak byly ve Slezsku dlouhé a možná právě proto přišla na začátku letošního ročníku Tipsport extraligy lehká kocovina. Třinecká ocel totiž nebyla tak pevná jako minulý rok a červenobílí dokázali vyhrát až ve čtvrtém zápase sezóny, kdy přejeli trápící se Boleslav. Důvod pro špatný rozjezd mistra do sezóny bude jistě i odchod fantoma play-off Martina Růžičky, který se nechal zlákat rubly a zamířil do ruského Chabarovsku. Stejnou cestu zvolil i hlavní pilíř obranných řad Lukáš Krajíček, jenž nově nastupuje za běloruské Dinamo Minsk. Do Švýcarska pak pláchl Vojtěch Polák, který dostal kontrakt v Klotenu, a do Finska zase odešel Marek Zagrapan, jehož novým působištěm je Hämeenlinna. Do popradského Lva navíc zamířil brankář Tomáš Duba.

Třinečtí tak vsadili před dalším ročníkem především na mládí a příliš nových tváří management nepřivedl. Ze zámoří přišel Michal Chovan a ze švédského Ölofströmsu zase na zkoušku Patrik Valčák. Tento týden navíc udělalo vedení výměnu, když do Karlových Varů poslali Bryana McGregora a za něho získali obránce Petra Gřegořka.

V současné chvíli se nacházejí Oceláři na šesté pozici bod za Libercem. Největší respekt budí především ofenzíva, která je nejlepší v extralize. Třinec nasázel už devětatřicet branek v jedenácti zápasech.

Slezané hráli v posledním odehraném kole proti Vítkovicím a jednalo se o reprízu letošního finále. Vítězně z něho vyšli Moravané, kteří dokázali přetlačit Oceláře v nájezdech.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929 jako SK Třinec
Mistr své země: 1 krát (2011)
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: www.hcocelari.cz
Stadión: Werk Aréna (kapacita 5 200 diváků)

Hlavní trenér: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva
Trenér brankářů: Jozef Lucák
Vedoucí mužstva: Dušan Adamčík

Změny v kádru před sezónou

Přišli
Davison Rob     – obránce – Albany Devils (USA)
Chovan Michal   – útočník - Zvolen (Slovensko)
Valčák Patrik   – útočník – Ölofströms IK (Švédsko)
Odešli:
Duba Tomáš      – brankář – Poprad (Slovensko) – hostování
Krajíček Lukáš  – obránce – Dinamo Minsk (Bělorusko)
Vágner Martin   – obránce – Hradec Králové
Koudelka Martin – útočník – Hradec Králové
Polák Vojtěch   – útočník – Kloten (Švýcarsko)
Zagrapan Marek  – útočník – HKP Hämmeenlinna (Finsko)
Růžička Martin  – útočník – Amur Chabarovsk (Rusko) – hostování

11. kolo: Třinec – Pardubice    3:2
12. kolo: Karlovy Vary – Třinec 2:6
13. kolo: Třinec – Vítkovice    2:3 sn

Liberec musel v minulém kole přepustit svou první pozici Plzni, která ho v souboji o čelo přejela jasně 4:1. Aktuálně tak jsou svěřenci kouče Kalouse na pátém místě se ztrátou dvou bodů na příčku nejvyšší.

Bílí Tygři si budou muset dávat pozor především na Martina Adamského, který je nejlepším střelcem týmu.

Proti indiánům tak bylo ukončeno hned několik slušně rozjetých sérií. Západočeši utnuli libereckou sérii čtyř vítězství v řadě a navíc vymazali i pravidelně bodujícího kapitána Petra Nedvěda. Ten vyšel bodově naprázdno až v sedmém utkání v řadě, i tak byl nestárnoucí velitel tygří smečky vyhlášen redaktory iDnes.cz hráčem uplynulého týdne. Aktuálně má hvězda týmu 16 bodů za osm tref a stejný počet asistencí a spolu s vítkovickým Burgerem vede kanadské bodování extraligy.

Liberec proti Třinci ukončí venkovní turné tří zápasů v řadě a že utkání na východě Čech nebude jednoduché, bylo po Plzni jasné i útočníku Jaroslavu Kudrnovi. „Čeká nás ještě jedno utkání venku a v něm musíme zabrat. Máme těžký los, ale body sbírat musíme. Každý bod, který vybojujeme venku je plus,“ měl jasno člen první formace, který v minulosti nastupoval za Slezany.

Trenéra Kalouse trápí v poslední době marodka. Na ní je aktuálně šest hráčů. K dlouhodobým marodům Štichovi, Víškovi, Moravcovi a Výtiskovi se nově přidal Bartovič. Ten nedohrál duel s Kladnem. Brankář Marek Pinc pak utržil v Plzni tržnou ránu na prstě, ale jeho možné nasazení do hry by nemělo být ohroženo.

Útočníci:
Nedvěd Petr      16 (8+8)
Bárta Michal      7 (7+0)
Klimenta Tomáš    7 (4+3)

Obránci:

Čakajík Martin    5 (0+5)
Trončinský Marek  3 (0+3)

Brankáři:

Pinc Marek    (387 minut) 1,86 branky na zápas/úspěšnost 93,75%
Vošvrda Tomáš (343 minut) 3,32 branky na zápas/úspěšnost 89,73%

Posledních pět zápasů:

8. kolo:  Liberec – Č. Budějovcie  4:2