Bílí Tygři vyhlíží zesláblou kořist z Prahy

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Liberečtí hokejisté budou mít po povedeném představení se Znojmem další příležitost ukázat domácím fanouškům svou vzrůstající formu. V úterý zavítá do Tipsort areny aktraktivní soupeř HC Sparta Praha a modrobílí mu jednoznačně chtějí prodloužit nepříjemnou sérii tří proher v řadě. Jak hluboko se zuby Tygrů zakousnou do rudého sparťanského masa, můžete sledovat od 18.00.

HC Sparta Praha

Sparťanští hokejisté vyšli minulou sezonu z hlediska svých ambic zcela naprázdno, a proto měl být tento ročník jiný. Rudí neváhali invenstovat do pěkné řádky zřejmě nepříliš levných posil a s nimi plánovali ovládnout nejvyšší českou soutěž. Ovšem dominance Pražanů je po čtrnácti odehraných kolech pouhou iluzí a všichni s velkým „S“ na hrudníku musí ke své zlosti vzhlížet skrz desetibodovou díru na věčného rivala Slavii. Ta na rozdíl od svého soka prakticky nezměnila kádr a přesto se se svým tradičně ve svetru oblečeným vůdcem Růžičkou vyhřívá na výsluní.

Pražané v tuto dobu zažívají své nejhorší období nového ročníku. Po porážce ve Vítkovicích přišly i dva nezdary na domácím ledě, a právě proti dvanáctým Bílým Tygrům se tak čeká obrat k lepšímu. Jestliže se tak nestane, jistě by se v hlavním městě začalo hovořit o krizi největšího aspiranta na titul, s níž by na sebe určitě dlouho nenechaly čekat podstatné změny.

Kapitán David Výborný vidí hlavní příčinu neúspěchů v obranné činnosti celého mužstva. „Góly dáváme, ale dostali jsme za poslední tři utkání třináct branek, což je vizitka toho, že defenzíva nefunguje,“ upozorňuje na tento nepopiratelný fakt. S tím také úzce souvisí důležitá úloha prvního golmana týmu. Ta se zatím nezdá být zcela určena, i když v úvodu sezony dostával více příležitostí Tomáš Pöpperle. Toho však postupem času začal nahrazovat Duba, a tak není vůbec jisté, kdo se představí v úterý na severu Čech.

Jeden vzájemný zápas už mají oba celky za sebou. Odehrál se hned v druhém kole a tým trenéra Výborného v něm Bílé Tygry přehrál až po samostatných nájezdech. Jedinou branku Sparty v normální hrací době vstřelil Michal Broš, který je momentálně druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Lepší je už pouze jeho nerozlučitelný „parťák“ Ondřej Kratěna, jenž si zatím připsal solidních třináct bodů. Celkově má však útok Pražanů neuvěřitelný potenciál, který se ještě nepodařilo naplno využít.

Do Liberce kvůli zranění neodcestuje hned několik mužů. Natažené vazy v koleni nepustí do zápasu Koreise a Netíka, přitahovač pak zlobí Hrdela. Nejhorší je ovšem zdravotní stav lotyšského beka Jerofejevse, který už od léta nehraje kvůli zlomenině ruky.

Informace o klubu

Rok založení:      1903
Klubové barvy:     modrá, žlutá, červená a rudá
Stadion:           TESLA ARENA (11650 míst)
Webové stránky:    hcsparta.cz

Realizační tým:

Hlavní trenér:     František Výborný
Asistent trenéra:  Marián Jelínek
Trenér brankářů:   Josef Bruk
Vedoucí mužstva:   Jaroslav Velechovský

Poslední tři utkání:

HC Vítkovice Steel -  HC Sparta Praha	 4:1
HC Sparta Praha    -  RI OKNA Zlín	 2:4
HC Sparta Praha    -  HC Litvínov	 3:5

Statistiky:

Obránci:

Černošek Marek         4 (2+2)
Procházka Libor        3 (0+3)
Hanzlík Jan            3 (0+3)

Útočníci:

Kratěna Ondřej        13 (7+6)
Broš Michal           10 (6+4)
Výborný David         10 (6+4)

Brankáří:

Pöpperle Tomáš  –   3,02 branky na zápas/ 90,72%
Duba Tomáš      -   1,92 branky na zápas/ 94,72%

Když se podíváme na poslední nezdary sparťanů, tak oproti nim je liberecké trápení ještě mnohonásobně zvětšené. O tom však již všichni vědí, důležité je, jak situaci co nejdříve spravit. Prvním impulsem již byl příchod nové útočné síly Petra Nedvěda. Momentálně jeden z nejzkušenějších českých borců se ve všech utkáních předvedl skvělým výkonem a zatím se může pochlubit statistikou tří zápasů a stejného počtů gólů.

Ani jeho branka však nestačila na body v posledním odehraném duel na Kladně, kdy Bílí Tygři podlehli domácím 1:3. Opět se tak zastavila mašina, ktera se již zdála býti rozjetou. Jestli byla vítězství proti Znojmu a Českým Budějovicím předzvětí vzrůstající formy, bude Liberec muset potvrdit právě proti Spartě. Náročné to bude i z toho důvodu, že Pražané jsou ve vzájemných střetnutích statisticky lepším celkem. Nad Tygry zvítězili už dvanáckrát a sami odešli poraženi pouze v sedmi duelech. Ovšem do tohoto počtu se nezapisují utkání play-off. Stačí si proto vzpomenout na minulý rok, kdy Sparta padla ve čtvtrfinále hned čtyřikrát po sobě.

Zajímavé také bude sledovat, jak kouč Gregor poskládá sestavu. Poslední tři střetnutí totiž volil hru na tři formace, jež je ale velmi fyzicky náročná. Vzhledem k uzdravení některých hráčů se tak dá očekávat, že se trenér opět vrátí ke staré taktice plného počtu využitých hráčů. Nemusí být ovšem pravdou, že útočné řady nepromíchá. Například nová posila Jiří Šimánek by po jednom odehraném duelu mohl změnit svou pozici, ve druhé formaci místo zraněného Bartoviče se totiž příliš neprosadil.

Zajímavostí duelu je, že pokud Petr Nedvěd přidá další gól, bude moci slavit kulatou 50. branku v extralize. A to by byl teprve na 115. start velmi dobrý počin.

Poslední tři utkání

Bílí Tygři Liberec  –  HC Znojemští Orli 	4:1
HC MOUNTFIELD       –  Bílí Tygři Liberec       2:3
HC GEUS OKNA Kladno –  Bílí Tygři Liberec	3:1

Statistiky:

Obránci:

Jiruš Valdemar        5 (0+5)
Zíb Lukáš             3 (1+2)
Modrý Jaroslav        3 (1+2)

Útočníci:

Nedorost Václav      11 (4+7)
Kašpařík Pavel       10 (3+7)
Pletka Václav        10 (8+2)

Brankáří:

Fikrt Michal   –   2,92 branky na zápas/ 92,12%
Hnilička Milan –   3,76 branky na zápas/ 89,64%

Historická bilance v základní části:

LIBEREC – SPARTA

Celkem:   25 zápasů
Bilance:  7 – 4 – 0 – 2 – 12
Skóre:    55:67

A jak to vidí TIPSPORT? Klepnutím zobrazíte sázkové příležitosti.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR