Bílí Tygři protnou cílovou pásku základní části proti Českým Budějovicím

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – V neděli bude základní část již minulostí a pro Bílé Tygry zbývá vyřešit jednu zásadní otázku: Z kolikátého místa postoupí do čtvrtfinále? Druhé, třetí nebo nakonec čtvrté? Soupeř jim bude od 18:10 Mountfield České Budějovice, kterému jde také o hodně, a tak nebude chtít nechat Libereckým nic zadarmo.

HC Mountfield

Hokejisté z jihu Čech se drželi v úvodu sezóny v popředí extraligového pelotonu, ale jako na každý tým, tak i na modročervené dolehla krize, což znamenalo sešup až za hranice play-off. Nejhorší období přišlo pro Českobudějovické v listopadu, kdy z devíti zápasů vyhráli pouhé tři a druhý dech chytli prakticky až po Novém roce. Svěřenci trenéra Výborného ale chmurné období překonali a po jednapadesátém kole mohou slavit postup do čtvrtfinále, když si potřebné dva body uhráli proti Karlovým Varům v nájezdech. Hrdinou utkání se stal Václav Pletka, jenž proměnil obě penalty a posunul svůj tým po třech letech opět do bojů o medaile. V posledním kole jde Mountfieldu už jen o to, z jaké pozice půjde do čtvrtfinále. Momentálně je na pátém místě, ale zezadu nepříjemně dotírají Pardubice, které mají stejný počet bodů. Ovšem i směrem nahoru se může parta kolem Šimánka koukat. Čtvrtý Zlín má totiž náskok tří bodů, a tak Jihočeši mají o motivaci do posledního zápasu základní části postaráno.

Trenér Výborný oprašil exlibereckou spolupráci Kašpaříka a Pletky. Dvojice útočníků už nasázela soupeřům dohromady 20 branek.

Tým z Budvar arény doznal před letošním ročníkem Tipsport extraligy řady změn. Nejvíce se asi zatřásl post brankářské jedničky. Mistr světa z Vídně 1996 Roman Turek se rozhodl před začátkem sezóny ukončit kariéru a vedení Mountfieldu se nerozhodlo pro hledání nového muže s maskou, nýbrž vložili svou důvěru do umu talentovaného Jakuba Kováře. Dvaadvacetiletý brankář má zatím docházku v sezóně prakticky stoprocentní a nastoupil do všech jednapadesáti zápasů. Své dva kolegy Jágra s Hrubcem nechal odchytat dohromady pouhých 22 minut. Kovář tak má na svém kontě přes tři tisíce minut, což je neuvěřitelných jednapadesát hodin strávených v modrém půlkruhu. Gólman mládežnických výběrů reprezentace se navíc drží i v popředí brankářských tabulek soutěže a s procentuální úspěšností nad dvaadevadesát procent je na čtvrtém místě.

Před koncem přestupního období posílil tým zkušený Jiří Vykoukal, jenž přišel z pražské Sparty Praha. Obránce, který vyhrál čtyřikrát extraligu s jedním z nejúspěšnějších klubů v České republice, po sezóně končí svou dlouholetou hokejovou kariéru a měl by vyztužit českobudějovickou defenzivu. Od přestupního období odehrál za Jihočechy pět zápasů, ve kterých přihrál na tři branky. Budějovičtí tak dokonale zacelili díru, kterou zanechal odchod Jana Snopka do finského Kärpät Oulu.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1928
Klubové barvy: bílá, červená a modrá
Webové stránky: hokejcb.cz
Stadion: Budvar aréna (kapacita 6421)

Hlavní trenér:     František Výborný
Asistent trenéra:  Milan Kupka, Ladislav Gula
Vedoucí mužstva:   Vladimír Plánička

Statistiky Útočníci:

Gulaš Milan      44 (23+21)
Kašpařík Pavel   29 (12+17)
Mikeska Michal   27 (10+17)
Obránci:
Ptáček František 25 (10+15)
Vydarený René    21  (6+15)
Vykoukal Jiří    20  (0+20)
Brankáři:
Kovář Jakub   (3075 minut) 2,42 branky na zápas/ úspěšnost 92,55%
Jágr Jaroslav   (10 minut) 0,00 branky na zápas/ úspěšnost 100,00%
Hrubec Šimon    (12 minut) 5,00 branky na zápas/ úspěšnost 88,89%

Posledních pět zápasů

47. kolo Brno – Č. Budějovice         2:5
48. kolo Č. Budějovice – Zlín         1:2 sn
49. kolo Sparta – Č. Budějovice       3:5
50. kolo Č. Budějovice – Litvínov     5:2
51. kolo Č. Budějovice – Karlovy Vary 2:1 sn

Liberečtí ani druhý zápas po reprezentační přestávce nezvládli a jejich černá šňůra se již protáhla na tři utkání. Díky tomu se jim vzdálila první příčka a z Prezidentova poháru se mohli premiérově radovat ve Werk aréně domácí Oceláři. Bílí Tygři tak nezopakují své dvě první místa ze sezón 2005/06 a 2006/07, kdy dokonale opanovali první část ligy. Nyní musí liberecké šelmy soustředit své dravé oči směrem dolů, kde by dva týmy chtěly zaútočit na jejich stříbrný flek. Z povzdálí se totiž přiblížily Vítkovice na dva body, Zlín ztrácí na druhé místo tři. Severočeši tak mají pozici vicemistra základní části ve svých rukách a potřebují uhrát v nedělním klání proti Českým Budějovicím minimálně dva body.

Tomáš Vak působil řadu sezón na jihu Čech, a tak má o motivaci v neděli postaráno.

Proti Litvínovu vyrovnal kapitán Bílých Tygrů Petr Nedvěd klubový rekord v kanadském bodování klubu, který drží Slovák Lubomír Vaic, jenž v sezóně 2005/06 zaznamenal 52 bodů (20+32). Liberecká ikona tak už jednoznačně překonala své maxima o sedmnáct bodů. Letos to hráči se zkušenostmi z NHL navíc do budějovické branky střílí. Ve dvou zápasech vždy zaznamenal gól, což dává velikou šanci k tomu, aby překonal další klubový milník.

Podještědští mají s Mountfieldem v letošním ročníku Tipsport extraligy kladnou bilanci. Ze tří duelů vyhráli dvakrát, v posledním duelu ale Kováře překonat nedokázali. Jihočeši ale mají Tygrům co vracet. Loni totiž na sebe narazili také v posledním kole základní části a díky prohře začínali Výborný a spol. předkolo na ledě Tipsport areny. To se jim také stalo osudným, když v pátém rozhodujícím zápase nestačili na domácí a prohráli vysoko 9:1. Při devastaci modročervených se činil hlavně Milan Bartovič, jehož čtyři branky poslaly hosty na brzkou dovolenou.

Do dvaapadesátého kola nenastoupí za Severočechy Výtisk, Štich, Mrkvička a také forvard Hořava, který by měl nastoupit až v play-off.

Posledních pět zápasů

47. kolo Kladno - Liberec         0:3
48. kolo Liberec – Mladá Boleslav 3:0
49. kolo Třinec - Liberec         5:0