Do Liberce přijiždí vedoucí celek extraligy

Date of publication Author Radek Vokál

Po desetidenní reprezentační přestávce se opět rozjíždí extraliga. Hokejisté měli čas si vydechnout, nabrat nové síly a potrénovat, na druhou stranu ale hráči vypadli ze zápasového rytmu. Po každé delší přestávce je vždy otazníkem, zda týmu prospěje či uškodí. Formu Bílých Tygrů v úterý po osmnácté hodině prověří soupeř z nejsilnějších, totiž suverén letošní sezóny, celek IPB Pojišťovna Pardubice.

Pardubice jsou tradiční hokejovou baštou s vynikající mládežnickou základnou, seniorskému týmu se ale v uplynulých sezónách v extralize prorazit nepodařilo. Východočeši se sice v posledních pěti letech vždy probojovali do play-off, pokaždé ale vypadli už ve čtvrtfinále. Velké zklamání to bylo pro Pardubáky hlavně v posledních dvou sezónách, kdy měli vysoké ambice, které ale nedokázali naplnit. Také v aktuální sezóně si "perníkáři" vedou skvěle a dávají tak najevo, že jsou připraveni výpadky z posledních let napravit.

Kádr soupeře

V letní přestávce zůstal hráčský kádr téměř beze změn, ta ale přišla na trenérské lavičce - po vyřazení ze Slavie ve čtvrtfinále odešli od týmu trenéři Josef Paleček a Petr Hemský, které nahradilo duo Miloš Říha, Jiří Seidl. Miloš Říha se do Pardubic vrátil po několika letech trénování v jiných klubech. Do klubu přišli v létě dvaadvacetiletý útočník Lubomír Pištek z bratislavského Slovanu a další útočník Tomáš Divíšek, který po návratu ze zámoří nakonec neskončil v dresu "své" pražské Slavie, ale o sto kilometrů východněji. Na pardubické soupisce už naopak nenajdeme beka Jiřího Malinského (Třinec), útočníka Tomáše Vaka (Vsetín) ani bývalého kapitána juniorských mistrů republiky Albína Podstavka (Havířov). Módě angažmá v ruské lize podlehl brankář Dušan Salfický, který se do Pardubic vrátil během sezóny po letech strávených v Plzni a na farmě New York Islanders. Nejzajímavějším odchodem pro liberecké fanoušky byl jistě přestup křídla Stanislava Procházky do týmu Bílých Tygrů. Během sezóny pak do Karlových Varů odešel na hostování Michal Tvrdík. Protože v kolonce odchodů bylo více jmen než v kolonce příchodů, dostali více prostoru v prvním týmu pardubičtí junioři.

Jinak je ale v Pardubicích vše při starém. V brance čaruje reprezentační gólman Adam Svoboda, podle statistik druhý nejlepší brankář extraligy. V obraně hrají prim zkušení Michal Sýkora, Petr Mudroch a Michael Vyhlídal, kvalitní výkony odvádí také Andrej Novotný. Další protřelý obránce, Tomáš Pácal, odehrál kvůli zranění jen pět utkání.

V útoku tradičně řádí skvělý bruslař Petr Sýkora, střelecky prosazuje se i mladý dravec Tomáš Rolínek. Nejlepším nahrávačem je další odchovanec, již dvaatřicetiletý David Pospíšil, který se kdysi proslavil dresem s kuriózním číslem 96,9, což byla frekvence populárního pardubického rádia. Nyní by si to již dovolit nemohl, protože upravená pravidla desetinná čísla na dresech nepovolují. Na ledě ho tedy vídáme již s celým číslem 14. Pětatřicetiletý matador Ladislav Lubina, který ve více než sedmi stech utkáních nastřílel již 291 branek, stále hraje jako za mlada a v klubové produktivitě mu patří čtvrtá příčka. Nejstarší hráč extraligy, kapitán Otakar Janecký, oslaví v prosinci již dvaačtyřicáté narozeniny, přesto stále dokazuje, že ještě nepatří do starého železa. Střelbě se již téměř nevěnuje, díky svému přehledu ale rozděluje přesné přihrávky svým křídlům. Nebezpečí hrozí i od Tomáše Blažka, Michala Mikesky nebo sehraných mladíků Průchy, Koukala a Koláře.

Poslední zápasy

Hned od počátku se Pardubičtí usídlili v nejvyšších patrech extraligové tabulky. O čelo se dlouho přetahovaly s Litvínovem. Na Severočechy ale v říjnu přišla velká herní krize, a protože Východočeši dál sbírali body jako na běžícím páse, vypracovali si postupně na špici tabulky osmibodový náskok. Ve čtrnácti případech dokázaly Pardubice zvítězit, na Spartě si připsaly bod za remízu 1:1 a podlehly jen ve 3. kole doma Litvínovu, v 8. kole ve Vítkovicích a nakonec ve 14. kole senzačně domácím Budějovicím 3:7. Blízko bodům byli ve vzájemném zápase i Bílí Tygři. Na konci září inkasovali v pardubické Aréně jen jedinou branku od Davida Pospíšila, Adama Svobodu v brance domácích ale nedokázali překonat ani jednou a podlehli tak lídrovi soutěže 0:1.

Protože se Pardubicím v lize zatím velmi daří, nebojí se Miloš Říha experimentovat. V posledních dvou utkáních nasadil centra Otakara Janeckého do obrany a vyzkoušel tak švédskou novinku nazývanou "torpedo systém", kdy útočnou trojici doplňuje ze zálohy čtvrtý útočník. O tom, zda byl tento systém pro pardubický tým přínosem, lze ale zatím jen spekulovat.

V liberecké odvetě jsou papírovými favority hosté z Pardubic. Zatímco pardubické mužstvo v posledních deseti utkáních osmkrát zvítězilo, Bílí Tygři doma již třikrát v řadě nedokázali zvítězit. Domácí defenzívu, druhou nejhorší v extralize, navíc prověří nejproduktivnější extraligový útok. Libereckou obranu ale v přestávce přišel z Plzně posílit Jiří Hanzlík a navíc tým trenéra Jandače již letos několikrát předvedl, že dokáže sehrát rovnocennou partii i s nejlepšími extraligovými celky. Svijanskou arénu tak každopádně čeká velmi atraktivní utkání.

Sestava Pardubic v posledním kole ve Vsetíně

A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Vyhlídal, Čáslava, A. Novotný, Duben, Pácal, Janecký - Rolínek, Blažek, Lubina - P. Sýkora, Divíšek, Pospíšil - Kudrna, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha

Zajímavý náboj bude mít večerní utkání hned pro šest hráčů Liberce, kteří dříve oblékali pardubický dres. Jde o obránce Milana Beránka, Roberta Pospíšila a Aleše Válu a útočníky Stanislava Procházku, Patrika Rozsívala a Pavla Kábrta.

Články k utkání 7. kola, PCE-LIB 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Bude Tygrům chutnat pardubický perník? (Pozvánka na zápas)
Bílí Tygři sahali v Pardubicích po bodu (Reportáž a statistiky)

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR