Pocit vítězství? Nemůžeme se bát mít ho rádi, říká Kváča po obratu s Vítkovicemi

Liberec - Přestože tentokrát nechytal od začátku, na vítězství Bílých Tygrů měl nakonec znovu velký podíl. Petr Kváča naskočil do liberecké branky od druhé třetiny za stavu 0:2 a z patnácti vítkovických střel propustil jedinou. "Určitě je to vzpruha do kabiny, že zápasy dokážeme i otáčet. Třeba to k něčemu zavelí," věří.

Do branky si nastoupil za nelichotivého stavu, jaké to pro tebe bylo?
Trenéři asi chtěli tým trošku nabudit, udělat nějakou změnu. Šel jsem tam a máme dva body, za které jsme moc rádi.

Zdálo se, že tvé nasazení týmu ten zmiňovaný impulz dodalo, obraz hry se od druhé třetiny změnil.
Třeba ano, ale skládá se to z hodně detailů. Především jsme si k tomu po první třetině něco řekli, střídání brankářů mohl být jen jeden z mnoha impulzů.

"Věřím, že to s námi fanoušci vydrží"

Jaroslav Pavelka dnes do extraligového zápasu nastoupil po dlouhé době, snažil ses mu třeba nějak pomoci?
To je spíš na každém gólmanovi. Když chytám, dělám určité věci. Jarda má zase svoje zvyklosti. I když se podíváte napříč extraligou, vidíte, že každý gólman je specifický, hodně jich potřebuje takovou svoji bublinu.

Diváci po první třetině pískali, ale od druhé už vás i v omezeném počtu hnali za obratem. Vnímali jste to?
Ano, určitě. Mrzí nás, když na nás pískají, ale sami dobře víme, když nám to nejde. Nic jsme v tom utkání nezabalili, jsme šťastní, že to s námi fanoušci uchopili stejně a společně jsme vyhráli. Za podporu jsme moc rádi. Věřím, že to s námi fanoušci vydrží, protože rozhodně neházíme flintu do žita. Snažíme se pořád makat a zlepšovat se.

Daleko nebyl plný bodový zisk, ale Vítkovice vyrovnaly šťastnou tečí. Pro gólmana je tohle asi hodně složité chytat, že?
Všechno se dá chytit, určitě se s tou tečí dalo něco dělat. Ještě se na to podívám na videu. Musíme pokračovat dál, už není na co čekat. Potřebujeme jít do všeho na sto procent – do každé situace, do každého souboje, do každého odraženého kotouče...

"V prodloužení se všechno víc projeví"

V posledních dvou prodlouženích jste uspěli a vylepšili jste si nepříznivou statistiku prodlužovaných zápasů z předchozích měsíců. Je to i pro tebe povzbuzení, když nejsi ten brankář, který dostane poslední gól?
Pozitivní je hlavně to, že jsme vyhráli a můžeme si užít pocit vítězství. Nemůžeme ten pocit brát jako samozřejmost, ale zároveň se nesmíme bát mít ho rádi. Člověk pro to musí něco udělat a je jedno, jestli to přijde po základní hrací době nebo po prodloužení, počítá se každý bod. V prodloužení to už je hodně o individuálních schopnostech hráčů a rozhodují i jiné faktory. Někdo může zakopnout, zlomit hokejku... Všechno se už pak víc projeví, když tam není tolik hráčů.

Věříš, že vás takhle otočený zápas nakopne?
Určitě je to vzpruha do kabiny, že zápasy dokážeme i otáčet. Třeba to k něčemu zavelí, můžeme z toho těžit dál.