Z bitvy severu proti jihu vytěžili Bílí Tygři bod

Date of publication Author Jan Mráček

Č e s k é B u d ě j o v i c e - V den státního svátku se na jihu Čech strhla hokejová bitva severu proti jihu. Proti sobě stály celky z vrcholu extraligové tabulky, které mají vynikajcí gólmany. Dalo se tedy očekávat, že páteční podvečer bude patřit především jim. Liberec vkročil do zápasu slibně, už v osmé minutě využil přesilovku <b>Jan Plodek</b>. Jihočeši ale dokázali během zápasu dvakrát vyrovnat a pět vteřin před koncem prodloužení rozhodli o zisku bodu navíc.

6. kolo, pátek 28. září 2007
3:2p
(1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Šimánek (Saidler), 58. F. Novák (Veselý), 65. Hudec (Gřegořek) - 8. Plodek (Klimenta), 43. Zíb (Pabiška). Rozhodčí: Jeřábek - Čech, Dřínovský . Vyloučení: 4:11. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6421 - vyprodáno.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek (Altrichter) - Toman, Gřegořek, Sičák, Vydarený, F. Novák, Melichar, Bolf - Hřebejk, V. Hübl, Brabenec - Kůrka, Šimánek, Sailer - M. Hudec, Vak, Veselý - Mertl, L. Květoň, Kotrla - Gulaš.

Hnilička (Fikrt) - Krstev, Zíb, Moravec, Jiruš, Hunkes, Holub, Derner, Žabka - V. Novák, Pabiška, S. Procházka - L. Čermák, Kašpařík, V. Nedorost - Klimenta, Plodek, Špaček - O. Hruška, Dušek, Jech.

Když se dva perou, třetí se směje. To praví staré české přísloví. K zápasu mezi hokejisty HC MOUNTFIELD a Bílými Tygry z Liberce to přesně sedí. Oba dva se ve vzájemném zápase prali o první místo v tabulce, ale nakonec se radoval ten třetí, Karlovy Vary. Jihočeši sice porazili Liberec, ovšem bylo to jen v prodloužení a to na vedení v tabulce nestačilo.

Souboj dvou čelných týmů extraligy sliboval zajímavou podívanou. Očekávání se naplnila do puntíku. V utkání nechybělo nic, co by si hokejový divák mohl přát. Nechyběly góly, nebyla nouze o nasazení a tvrdé souboje a divák nebyl ochuzen ani o pěkné akce a zákroky brankářů. Hrálo se tvrdě, ale hrálo se čistě. Do poloviny zápasu udělil hlavní sudí Jeřábek jen pět menších trestů. Oba týmy věděly, proč si dávat pozor. Hned první vyloučení na každé straně znamenalo vstřelenou nebo inkasovanou branku.

Jako první šel na trestnou lavici domácí Sičák, který poslal k ledu Pabišku. Netrvalo dlouho, respektive minutu a pět vteřin a Turek lovil puk ze své sítě. Hunkes pálil od modré, Klimenta přistrčil spoluhráči odražený kotouč a Jan Plodek překonal bekhendovou střelou marně se natahujícího brankáře – 0:1. Budvar aréna v tu chvíli strnula. Ovšem jen na malý okamžik. Sudí znovu zapískal na píšťalku, dvě minuty tentokrát dostal Jiruš a ruce nad hlavu zvedali domácí. V čase 9:17 bylo vyrovnáno. Jiří Šimánek si chytře najížděl z levé strany, Hnilička možná čekal nahrávku na Kůrku, ale českobudějovický forvard zamířil mezi jeho betony. Ty nestačily sklapnout a kotouč se třepotal v síti. – 1:1. Dál se hrálo svižně s lehkou převahou na straně domácích. Hosté přidali ještě dvě vyloučení, ale domácí se už prosadit nedokázali. Severočeši ještě mohli jednou skórovat v závěru třetiny, jenže Čermák zasáhl jen obránce Gřegořka, který se pak hodně těžce zvedal z ledu.

Tempo hry neopadlo ani ve druhé třetině. Domácí začali aktivněji, ale hra se brzy vyrovnala. Prostřední část hry nenabídla k vidění žádnou branku, přesto se diváci nenudili. Na jedné straně se vyznamenal Turek při ohrožení Procházkou, na straně druhé Hnilička při střele a dorážce Sailera. Brankáži drželi jako skály. Puk se za brankou čáru neměl jak dostat a to ani při oslabeních nebo přesilovkách, kterých začalo na obou stranách přibývat. Oba týmy si zahrály i ve dvojnásobné početní výhodě. Oba však zplakaly nad výdělkem, protože gól nedaly.

Co se nepovedlo ve druhé třetině, bylo nahrazeno v té třetí. V čase 42:28 vyhrál Pabiška v útočné třetině vhazování, puk se dostal k Lukáši Zíbovi a ten ho nekompromisně napálil k tyči Turkovy klece – 1:2. V tu chvíli byli Liberečtí na koni. Domácí se snažili, ale jejich snaha končila na hokejkách hostujících obránců, kteří zvládali odrážet domácí nájezdy. Když už nestíhali obránci, zvládnul se vrátit i jeden z útočníků, aby obraně vypomohl. Už, už se zdálo, že si hosté odvezou všechny tři body za vítězství. Všechno však bylo jinak. V 58. minutě vybojoval puk u mantinelu Ondřej Veselý, nahrál ho najíždějícímu Filipu Novákovi, který obelstil obránce a nekompromisně zavěsil – 2:2. V tu chvíli se hostující sen o třech bodech rozplynul. Viditelně vše směřovalo do nastavení.

Jako klíčový se ukázal faul hostujícího Krsteva. V čase 63:44 dostal dvě minuty za sekání a pro domácí se otevřela jedinečná možnost, jak dát vítěznou branku. Hnilička byl tu chvíli ve smršti střel. Některé lapil, jiné končily těsně vedle jeho branky. Pět vteřin před koncem dostal na modrou čáru nahrávku Gřegořek, vypálil a Michal Hudec ještě stihl jeho střelu tečovat – 3:2. Rozhodl tím o šťastném vítězství svého týmu a připsal mu tím další dva důležité body do tabulky.