Vyrovnanou partii s Litvínovem rozhodl v posledním dějství Valský

Liberec - První domácí utkání v nové sezoně přineslo skvělou hokejovou podívanou. S Litvínovem hráli Tygři dlouho vyrovnaně, nakonec však Jakub Valský deset minut před koncem dvěma rychlými góly rozhodl o tom, že všechny tři body zůstaly tentokrát pod Ještědem.

2. kolo, neděle 13. září 2015
4:1
(1:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 18. Ulrych (Birner, Vampola), 49. Valský (Jelínek, Plutnar), 51. Valský (Vitásek), 56. Vampola (Krenželok, Valský) – 31. Hübl (Lukeš). Rozhodčí: Fraňo, Hrubý – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 10:13, navíc Martin Ševc 5 plus do konce utkání. Diváci: 4 496. Střely na branku: 47:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Lašák – Šimek, Ševc, Plutnar, Derner, Vitásek, Výtisk (C), Ulrych – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Krenželok, Jelínek, Valský – Stránský, Lakatoš, Vlach.

HC VERVA Litvínov

Janus – Kubát, Chaloupka, Sklenička, Pavlík, Pavelka, Gula – Lukeš, Hübl, Jánský – Trávníček (C), Hanzl, Martynek – Hořava, Gerhát, Jurčík – Šrámek, Piroš, Písařík.

Již od úvodu měli diváci v Home Credit Areně možnost sledovat velmi atraktivní souboj. Hned v druhé minutě byl blízko první letošní domácí extraligové branky Petr Jelínek, který se snažil dotlačit za Janusova záda odražený kotouč, ale neuspěl. Náš tým se i nadále prezentoval aktivně a vytvářel si i další šance, na Januse ale nevyzrál.

Zápas navíc brzy skončil pro Martina Ševce, který půlce první třetiny dostal trest na pět minut plus do konce utkání. Během této pětiminutovky se hra vyhrotila, k vidění byla hned čtyři vyloučení a v jednu chvíli hráli Tygři ve čtyřech proti třem, o pár okamžiků později měla zase Verva výhodu hry pět na tři. Ani jeden z týmů ale své pozice nevyužil.

Blízko otevření skóre byl v šestnácté minutě Filip Pavlík, který však z kruhu napálil pouze břevno. A vedení se tak nakonec dočkali domácí. Petr Ulrych napřáhl nekompromisně od modré a jeho projektil skončil v levém horním rohu litvínovské branky.

"Kdyby mi před utkáním někdo řekl, že z pozice sedmého beka dám úvodní gól, nevěřil bych mu," usmíval se po utkání Petr Ulrych.

Ani ve druhé třetino rychlé tempo hry neopadlo. Oba brankáři se museli ve svých svatyních pořádně obracet, aby odolali všem střeleckým pokusům, Janus i Lašák však byli dlouho neoblomní. Slovenský gólman v libereckých službách se vytáhl zejména ve 26. minutě, když Martynek nadvakrát pálil do odkryté branky, Jánko se však v obou případech včas přesunul a puk zastavil.

V polovině utkání však už musel kapitulovat. Během hry ve třech proti pěti sice předvedl celou řadu skvělých zákroků, ale proti dělovce Viktora Hübla dvě vteřiny před uplynutím trestu pro Martina Bakoše už byl bezmocný.

Největší vzruch ve zbytku třetiny vzbudila další akce před brankářem Lašákem. Pavelka se totiž snažil vydolovat z jeho výstroje puk tak vehementně, až vyprovokoval Jaroslava Vlacha, který se s ním vrhl do pěstního souboje. Ten Vlach na body zcela ovládl a dal Pavelkovi co proto, oba hráči následně zamířili na trestnou lavici za hrubost.

"Zápas neměl tempo. Snažil jsem se utkání dát nový impuls a nahecovat diváky," komentoval bitku s litvínovským Pavelkou Jaroslav Vlach.

Vyrovnaný stav vydržel až do třetí třetiny, což mělo za následek narůstající nervozitu ve hře obou celků. Blízko k brance byl Michal Birner, který ujížděl dokonce sám na branku, jeho bekhendový pokus ale Janus vystihl.

Z gólu se tak o několik minut později mohl radovat až Jakub Valský. Ten dostal od Petra Jelínka kotouč na modrou čáru, sjel si s pukem až do pravého kruhu a švihem zápěstí vrátil Tygrům vedení.

Oslava rozhodující branky

Za chvíli bylo navíc z pohledu domácích ještě lépe. Po přímočaré akci se znovu Jakub Valský dostal až před gólmana, tísněn obranou se dokázal prodrat k zakončení, jeho sražený pokus nakonec proplachtil nad bezmocným Janusem a od břevna se odrazil do branky.

Dva zásahy v rychlém sledu vlily Tygrům novou krev do žil. Litvínov se sice ještě pokusil pět minut před koncem zkorigovat skóre, narazil však na skvělého Jánka Lašáka. Závěrečnou podobu tak dodal výsledku Petr Vampola, který z mezikruží vymetl pavučiny v levém horním rohu Janusovy branky.

„Věděli jsme, že Litvínov je silné mužstvo, což dobře předvedl. Ten výsledek úplně neodpovídá průběhu hry. Kdyby Verva proměnila svoje šance, tak by to asi vypadalo jinak. Jánko Lašák nás podržel. Myslím si, že ten počet vyloučení hře vůbec neprospíval. Poměr 10:13 nedovolil ani jednomu týmu dostat se do tempa, bylo to hodně rozkouskované, tím hokej trpí. Jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce a že jsme si spravili chuť po Brnu.“

Ondřej Weissmann
„Gratuluji domácím k vítězství. Myslím, že první třetinu jsme odehráli dobře. Měli jsme šance, byli jsme více na kotouči, takže to bylo dobré. Potom jsme ale přestali bruslit a domácí nás přetlačili v soubojích, čímž se dostali do příležitostí. My jsme svoje šance nevyužili, domácí ano. Liberec vyhrál zaslouženě.“