Vítězství před plným hledištěm, Liberec přemohl Slavii

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Čtyřiatřicáté kolo Tipsport extraligy svedlo proti sobě Bílé Tygry a Slavii Prahu. Domácí hokejisté byli po většinu zápasu aktivnějším týmem a ve druhé třetině si vypracovali tříbrankový náskok. Ten se ukázal jako rozhodující, přestože Pražané v závěru mocně dotahovali. Severočeši tak zvítězili 3:2.

34. kolo, pondělí 30. prosince 2013
3:2
(0:0, 3:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 26. Bulíř (Urban, Čutta), 32. Vampola (Derner, Nedvěd), 39. Čakajík (Nedvěd, Bartek) – 44. Krenželok (Bednář, Kadlec), 57. Štich (Bednář). Rozhodčí: Hribik, Horák – Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 3:7, navíc Kadlec (SLA) 10 minut OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500 (vyprodáno). Střely na branku: 27:19. Třetiny: 0:0, 3:0, 0:2. Průběh utkání: 3:0, 3:2. Nejlepší hráči: Petr Vampola - Jaroslav Bednář.

Melicherčík – Derner, Čakajík, Výtisk, Voráček, Čutta, Šimek, Říha – Dušek, Nedvěd, Urban – Víšek, Bulík, Bartek – Vlach, Vampola, Valský – Kica, Bulíř.

HC Slavia Praha

Furch – Holub, Kadlec, Wharton, Kolařík, Štich, Valach – Krenželok, Petrovický, Bednář – Tomica, Růžička ml., Žejdl – Sklenář, Jelínek, Skokan – Doležal, Klhůfek, Poletín

První třetina duelu mezi Bílými Tygry a Slavií byla na pohledné hokejové akce chudší, ovšem i tak nabídla kvalitní podívanou. Aktivnější v ní byli domácí hokejisté, pozornost na sebe strhával zejména Valský, který se ocitl ve dvou nebezpečných situacích. Ani jedna však nesnesla parametry gólové šance.

Ani Pražané nezůstali schovaní na své polovině. Jejich nejslibnější příležitost – Whartonův pokus v úniku – však skončil na chráničích bránícího hráče. To bylo v podstatě vše důležité během úvodních dvaceti minut a do druhého dějství se tak vstupovalo za stále trvajícího bezgólového stavu.

Ten však poměrně rychle vzal za své. Na levém křídle se zmocnil kotouče Urban a okamžitě jej poslal na branku. Před ní si sjížděl Michal Bulíř, jenž kotouč převzal a střelou na bližší tyč pokořil Furcha. Domácí měli vzápětí šanci svůj náskok navýšit, náporu Nedvěda a Barteka při liberecké přesilovce ovšem hostující gólman odolal.

V té samé herní situaci se utrhl Tomica, kterého ale na poslední chvíli stačila liberecká obrana odzbrojit. Naopak Severočeši už další možností nepohrdli. V početní výhodě nahazoval od modré Derner, kotouč se od zadního mantinelu odrazil na hůl Petra Vampoly a ten bleskově poslal kotouč za dezorientovaného Furcha.

Za hosty mohl odpovědět Bednář, který nenápadnou střelou krátce po přejetí modré orazítkoval tyč Melicherčíkovy klece. Byli to však znovu domácí hráči, kteří svou šanci využili beze zbytku. Do třetice se radovali v přesilové hře, tentokrát necelou minutu a půl před koncem dvacetiminutovky. Martin Čakajík dostal přihrávku na modrou čáru, nahodil a jeho nahození doplachtilo kolem clonícího Výtiska až do branky.

Do závěrečných dvaceti minut základní hrací doby tak vstupovali v lepší pozici Severočeši. Slávisté se ale nehodlali vzdávat. A poté, co se Výtisk neprosadil v samostatném úniku, sama trestala. Bednář našel mezi kruhy Lukáše Krenželoka a jeho nekompromisní rána se zastavila až v liberecké brance.

Pražané byli ve zbytku duelu nucenu pootevřít obranu a Severočeši tak čas od času zahrozili z protiútoků. Jeden takový vytvořilo duo Vampola Dušek. Druhý jmenovaný však sám před Furchem nedokázal svůj úmysl dotáhnout ke gólovému konci. Snahu hostujícího týmu o trochu srazilo i oslabení, ve kterém mocně hrozili Výtisk a Bartek, ani jedna z jejich střel ale cestu do branky nenašla.

Se posledními pěti minutami do konce třetiny sešívaní svého soupeře zatlačili před Melicherčíka. Bednář, který se zjevil sám mezi kruhy ještě úspěch neslavil. Ovšem exliberecký obránce David Štich už ano, když jeho pokus od modré proklouzl klubkem hráčů až za brankovou čáru.

Po jeho zásahu zkoušeli hráči z hlavního města hru bez gólmana Furcha. Ovšem ani ta nepřinesla vytoužený třetí gól v liberecké síti a z plného bodového zisku se tak radovali domácí Bílí Tygři.