Valdemar Jiruš trefil v Pardubicích tři body

Date of publication Author Jan Rachota

Liberec jel do Pardubic prodloužit pětizápasovou vítěznou sérii a podle toho k zápasu přistoupil. Ve městě perníku se prezentoval bojovným výkonem založeném na pevné defenzivě v čele s vynikajícím brankářem Šindelářem a nebezpečných protiútocích. Zápas rozhodly liberecké přesilovky - první využil střelou od modré Lukáš Zíb a rozhodující trefu utkání vsítil při další početní výhodě <b>Valdemar Jiruš</b>. Zápas připomínal boje play-off, čemuž napomáhala i vyprodaná ČEZ aréna. Na skvělé atmosféře se podílel i fanklub Bílých Tygrů, který o sobě dával řádně vědět.

48. kolo, sobota 03. února 2007
1:2
(0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Pivko (Andrašovský) - 6. Zíb (Vaic), 53. Jiruš (Moravec). Rozhodčí: Minář - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 9:8, navíc Čermák, Krstev 10 min. os. trest + Podkonický (všichni LIB) os. trest do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 200 (vyprodáno). Střely na branku: 33:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

HC Dynamo Pardubice

Lašák (Koutský) – Píša, Čáslava, Snopek /A/, Havíř, Čech, Šeda, Koma, Linhart – Sýkora, Hlinka /C/, Rolinek – Čaloun, Pucher, Pivko – Mrázek, Cetkovský, Ondřej – Kolář, Koukal, Andrašovský.

Šindelář (Nedvídek /J/) – Jiruš /A/, Moravec, Krstev, Čutta, Zíb, Žabka, Koči, Derner – Čermák, Podkonický, Pletka – Klimenta, Plodek, Víšek – Vaic /A/, Šachl, Dušek – Procházka /C/, Pabiška, Hruška.

První třetina

Liberec od úvodního hvizdu potvrzoval, že jeho postavení v extraligové tabulce není náhodné. Jistota při vedení kotouče, přesné přihrávky a notná dávka sebevědomí. Lašáka ohrozil hned po minutě hry svižnou ranou Víšek, z další akce zazlobil Dušek. Pardubice se do první šance probily až na začátku čtvrté minuty hry. Koukal se dostal k puku mezi kruhy a Šindelář se štěstím puk vytáhl vedle tyčky.

Vzápětí domácí obrana nezachytila kolmou přihrávku na Pletku a Sýkora musel situaci řešit faulem. V přesilovce sice nejprve nepřekonal Lašáka zblízka Dušek, jenže chvilku na to našel Vaic mezi kruhy Zíba a ten střelou bez přípravy nedal pardubickému gólmanovi šanci – 0:1. Moeller dostal možnost vyrovnat poměrně záhy. Na trestnou lavici usedl Derner a po nedovoleném zákroku Víška se hrálo 34 vteřin dokonce 5 proti 3. Šindelář sice musel čelit několika střelám, ale žádnou za svá záda nepropustil.

Jen co se hrálo v plném počtu, zakousli se Tygři do soupeře s řádnou chutí. Výsledkem bylo, že Lašák musel předvést dva parádní zákroky proti ranám Šachla. Další možnost k vyrovnání se otevřela Pardubicím po Čermákově zákroku u hrazení. Sýkora hezky zatáhl kotouč do pásma, posunul jej na Hlinku, ale ten netrefil. Nevedlo se ani Havířovi, jehož oslovil výstavním pasem Pucher.

Liberecký systém rychlých přihrávek dělal domácímu celku potíže, z rychlých brejků byli blízko dalšímu úspěchu Čermák a po něm i Plodek. Na druhé straně se typickou akcí natlačil před Šindeláře Sýkora, ale ani dorážející Rolinek kotouč do hostující sítě neprotlačil. Rušnou třetinu zakončila akce Pivka, jemuž bohužel nezbylo dost sil na důraznější koncovku.

Druhá třetina

Nástup do druhé části měl znovu lepší Liberec. Nejprve se díky chybnému střídání dostal do dobré pozice rychlonohý Vaic a jen Lašákovo včasné vyjetí zabránilo nejhoršímu. Po zbržďovacím faulu Čecha dostali hosté výhodu druhé přesilovky a znovu byli velice nebezpeční. Domácí si pořádně oddechli, až když i poslední rána Víška skončila bezpečně v náruči Lašáka.

Tygry dostala pod tlak až další početní nevýhoda. V té se dvakrát do puku opřel Aleš Píša, ale Šindelář svůj tým nadále držel. Hned po návratu potrestaného Kočího se sice do brejku dostal Podkonický, jenže hosté byli v šesti a tak se opět otevírala vrátka na jejich straně trestné lavice. Tahle výhoda se ukázala ale málem býti danajským darem – Víšek pláchl Linhartovi a kdyby mu nesklouzl při blafáku kotouč z čepele, skóroval by liberecký mladík do prázdné.

Při vyloučení Mrázka předvedl třiatřicáté minutě Lašák zákrok večera. Víšek u pravé posunul kotouč k protější tyči volnému Plodkovi a ten dobrou půlminutu jen nevěřícně kroutil hlavou, jak jen to mohl Lašák chytit.

Pardubice se přes kvalitní obranu soupeře jen těžce prosazovaly před Šindeláře a když se to konečně povedlo, chybělo jim potřebné štěstí. Po hezké akci Koláře sám mezi kruhy zakončoval Andrašovský, jenže puk se mu svezl po čepeli a neškodný padáček si hostující brankář v poklidu vychutnal. Nakonec však z pardubického tlaku přecijen zapršelo. V signalizované výhodě pálil na branku od modré Snopek, od Andrašovského se kotouč odrazil na hůl Pivkovi a ten dával pohodlně do prázdné - 1:1. Liberec ale ještě před přestávkou dostal výhodu přesilovky po zákroku Ondřeje a když 29 vteřin po něm zasáhla hůl Petra Sýkory obličej protihráče, Pardubice dohrávaly třetinu ve třech.

Třetí třetina

Vydržet 87 vteřin. To si nejspíše říkali pardubičtí hokejisté celou přestávku. Právě tolik času měl Liberec, aby strhl vedení zpět na svou stranu. Pardubická trojice se srdnatě bránila, na Lašáka nevyzrál Pletka ani Víšek. V pokračující standartní výhodě se už hosté k ničemu nedostali a začínalo se prakticky od nuly.

Rovnovážný stav mohla narušit přesilová hra po faulu Jiruše na neudržitelného Sýkoru. V ní si totiž z protihráčů postavil kuželky na slalom Jan Čaloun a po jeho akci ze dvou metrů přestřelil prázdnou klec Tygrů Petr Koukal! Když už se zdálo, že se karta obrací a otěže zápasu přebírá domácí celek, Liberec zabral a vynutil si faul Andrašovského.

Zíbovi se však podařilo trefit chrániče Rolinka, ten posunul kotouč Sýkorovi a pardubická dělová koule se řítila na Šindeláře. Domácí střelec zkusil vypálit na lapačku, jenže Šindelář zazářil. Zahozenou šanci jakoby se štěstěna od pardubického celku odvrátila. Nejdřív totiž špatně střídali a hned po buly vyhodil Píša kotouč přes mantinel a Liberec hrál dvě minuty přesilovku pěti proti třem!

A Liberec ukázal, že přesilovky v poslední době umí. Jiruš mezi kruhy napřáhl k drtivému příklepu a trefil přesně k tyči – 1:2. Branka osm minut před koncem ve dvojnásobném oslabení popudila diváky natolik, že zaházeli led vším, co jim přišlo pod ruku. Zápas ale ještě nekončil. Hned po návratu Píši do hry najížděl na Šindeláře zleva Pucher, sice nedal, ale vybojoval alespoň přesilovou hru. Tygři se dostali pod velký tlak, vyrovnání viselo na vlásku. Neprosadil se ale ani Čaloun, stejně jako Pivko.

Pardubice zkusily minutu a půl před koncem ještě hru bez brankáře, ani v té se už ale potřebnou branku vsítit nepodařilo. Tygři tak vyrovnali účet s Pardubicemi v probíhající sezóně na 2:2.