V kvalitním utkání otočily Pardubice z 0:3 na 5:3

Date of publication Author Radek Šenk

K prvnímu z přípravných utkání vyjeli liberečtí hokejisté do Trutnova, kde na ně čekal loňský vicemistr z Pardubic. Tým z východních Čech absolvuje v Podkrkonoší poslední z přípravných soustředění. Za slunného čtvrtečního odpoledne bojovala řada hráčů obou celků o své další extraligové angažmá. Bílí Tygři vstoupili do zápasu lépe, nakonec své vedení ale ztratili. Nadějný výkon podal sedmatřicetiletý brankář <b>Oldřich Svoboda.</b>

přát, čtvrtek 24. července 2003
5:3
(0:1, 0:1, 2:1, 3:0)

Branky: Mrázek 2, Kolář, Kubišta, Horák - Ovčačík, Jech, V. Novák.

HC Dynamo Pardubice

<i>Sestava 1:</i> Barek - Mudroch, Horák, Linhart, Zábranský, Sýkora M., Šeda - Kolář, Divíšek, Lubina - Horák, Mikeska, Razinger - Kubišta, Blažek, Pospíšil <br><i>Sestava 2:</i> Hylák - Čáslava, Duben, Novotný, Mocek, Podhradský - Sýkora P., Koukal, Horák - Jar.Kudrna, Tvrdík, Průcha - Mrázek, Razinger, Kubišta

<i>Sestava 1:</i> Svoboda O. - Jiruš, Ovčačík, Šmíd, Vála, Nedvěd, Moravec - Kropáč, Procházka, Pabiška - Víšek, Plodek, Jiří Kudrna - Šulc, Jech, Klimenta <br><i>Sestava 2:</i> Falta - Kočí, Krstev, Čakajík, Jareš, Šmíd, Vála - Korhoň, Kašpařík, Kábrt - Novák, Hájek, Musil - Šulc, Jech, Klimenta

Utkání hrané na čtyři klasické třetiny tak bylo první z řady prověrek, které na oba týmy čekají. Oba týmy nastoupily bez svých ústředních postav, kapitánů Michala Straky (Liberec), resp. Otakara Janeckého (Pardubice). Východočeši navíc nechali odpočívat Rolínka s Pištekem i brankařskou jedničku Adama Svobodu, který vloni absolvoval řadu utkání v barvách národního týmu. V osmdesátiminutovém střetnutí tak dostali na obou stranách příležitost hráči širšího kádru.

Do prvních dvou třetin vyjeli na led hráči Bílých Tygrů poprvé s gólmanem Oldřichem Svobodou, který by měl tým přivést mezi elitní extraligovou osmičku. A že by tomu tak opravdu mohlo být prokázal tento hokejový veterán hned v Trutnově, když za svá záda nepustil jediný puk. Liberečtí hokejisté působili v těchto dvou třetinách mnohem lepším dojmem než vyzyvatel z Pardubic. Poklidné tempo se postupně zvyšovalo úměrně s tím, jak se hráči obou týmů sehrávali. Nejvíce starostí oběma brankářům dělaly hlavně útoky vedené Mikeskou na straně Pardubic a mladí Tygři doplnění kapitánem Válou, kteří na straně Liberce jako jediní odehráli celé utkání.

O první branku se k nelibosti trutnovského publika čítajícího na 1400 lidí postaral liberecký Ctirad Ovčačík, který po Kropáčově akci v čase 30:43 puk doslova uklidil za Barkova záda. A že to liberečtí obránci umí i dopředu potvrdil v samém závěru druhé třetiny Ladislav Šmíd, který pro změnu doklepávál střelu Jechovu. Ze strany pojišťováků hrozilo nebezpečí zejména z hole Mikesky a Slovince Razingera, který již podruhé v kariéře bojuje o dres mužstva s bílým koněm ve znaku. Stejně jako již zmiňovaní liberečtí mladíci odehrál Slovinec s Horákem celých osmdesát minut.

Za stavu 0:2 nastoupily na led nové tři pětky na straně Pardubic, Liberečtí poslali dvě nové řady. Utkání s příchody rychlíků Petra Sýkory, Jaroslava Kudrny (oba Pardubice) a Lubomíra Korhoně (Liberec) se dostávalo do patřičného tempa a bylo jen otázkou času, kdy se skóre začne znovu měnit.

Po nebezpečných závarech před libereckou brankou, kde vyčníval obrovitý Mrázek, doslova zahřmělo na druhé straně. Běžela 46.minuta, když si to i s pukem namířil Václav Novák zpoza Hylákovy branky mezi kruhy, aby našel skulinu mezi betony pardubického gólmana. Stav 0:3 se "domácím" hokejistům vůbec nelíbil a poprvé to liberečtí vážně pocítili o deset minut později, když Falta, který zatím vystřídal Svobodu, ani nadvakrát neudržel střelu mladého Horáka. Převahu, kterou si v této fázi utkání Pardubičtí vytvořili, potvrdil hned následující střelou Tvrdík. Rána se však zastavila na pravé tyči liberecké branky. Na konci třetího dějství, při hře čtyř proti čtyřem po potyčce Sýkory s kapitánem Bílých Tygrů Válou, dokázala snížit jihočeská posila Pardubic Mrázek, který vymetl pavučinu v levém rohu Faltovy klece.

Do posledního dějství nastoupili lépe opět Pardubičtí. Na 3:3 srovnal v 63. minutě Kubišta, když z ostrého úhlu překonal s notnou dávkou štěstí libereckého Faltu. Výborné akce, hra do těla, to vše zdobilo závěr napínavého utkání, ve kterém nechyběly ani vzájemné potyčky. Po jedné takové, která se strhla před Hylákem, a málem se do ní zapojily obě pětky přítomné v tu chvíli na ledě, tak byli vyloučeni Kašpařík s Čáslavou. A že se rozhodčímu začalo utkání vymykat z rukou, to dosvědčuje vyloučení agilního Nováka za protesty do konce utkání.

V 68 minutě se předvedl výbornou akcí další z obránců s Tygrem na hrudi Richard Jareš. Namířil si to přes celé kluziště, projel i mezi oběma pardubickými obránci, jeho střela si však místo do sítě nenašla. A tak zahrozili opět Východočeši. Nejprve se trefil Koukal a na konečných 5:3 upravil v závěru utkání výborně hrající Mrázek. Odveta utkání se hraje ve středu 30.7. ve Svijanské aréně.

První zápas, jak jste se cítili?
Je to první zápas, vlastně součást fyzické přípravy, hraje se poměrně v solidním tempu.

Nepřipadá vám soupeř unavenějším dojmem, opticky jste je většinu času přehrávali? Mluvil jsem tu s Lubo Pištekem, mají toho určitě dost za sebou a není jim co závidět. Uvidíme, ale co předvede druhá parta, vypadají velmi dobře a mnohem čerstvěji než kluci před nimi.

Lubomír Korhoň po skončení zápasu:

Absolvoval jste první utkání v libereckém dresu, jak se vám hrálo?
Byla to příprava, hrál se docela dobrý hokej. Škoda jen, že jsme to nedokázali dotáhnout do vítězného konce. Je před námi ještě šestnáct utkání, takže se budeme určitě zlepšovat.

Jste v útoku s Pavlem Kašpaříkem, jak si zvykáte na nové spoluhráče?
Dobře, nemáme v tom problém. Máme dost času na sehrání.