V krásném úvodním finále vydřela výhru Kometa. Tygři prohráli těsně 3:4

Liberec - První utkání série přineslo krásnou a napínavou hokejovou bitvu. V té před vyprodanou Home Credit Arénou uspěla brněnská Kometa, která zvítězila těsně 4:3. Odveta je však na programu již v sobotu, utkání začne s úderem sedmnácté hodiny.

F1, pátek 14. dubna 2017
3:4
(2:3, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Svačina (Plutnar), 11. Ševc (Ordoš, Lakatoš), 26. Bulíř (Svačina, Mojžíš) – 11. Dočekal (Čermák), 12. Zaťovič (Haščák), 20. Malec (M. Kvapil, Kováčik), 30. Mallet. Rozhodčí: Hodek, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 22:28. Hráči utkání: Michal Bulíř - Jakub Krejčík. Diváci: 7 500.

Will (30.-59. Lašák) – R. Šimek, Ševc (A), Mojžíš (A), Derner, Plutnar, Jánošík, Kolmann – Lakatoš, P. Jelínek, Radivojevič (C) – Valský, Bulíř, Svačina – Bartovič, Bližňák, L. Krenželok – J. Stránský, Vantuch, Ordoš

HC Kometa Brno

Čiliak – Trška, J. Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, Zábranský – M. Erat, Hruška, M. Kvapil – Vondráček, Čermák (C), Dočekal – Haščák, V. Němec, Zaťovič (A) – Mallet, H. Zohorna, R. Zohorna – T. Havránek

Už první třetina úvodního finálového zápasu ukázala, jak moc bude série vypjatá. Po čtyřech minutách se poprvé měnilo skóre, Michal Plutnar se zbavil napadajícího útočníka a nahodil kotouč na branku. Tečovat ho ještě stihl Vladimír Svačina a Tygři vedli. Poté přišly krušné chvilky, dva tresty v krátkém časovém sledu zapříčinily dvojnásobnou početní výhodu Komety. Ta využita nebyla a vzápětí navíc naše mužstvo dostalo stejnou příležitost. Ihned po vypršení jednoho z trestů vypálil od modré čáry Martin Ševc a aréna stála na nohou podruhé.

Po osmnácti vteřinách přišla odpověď. Martin Dočekal totiž změnil dráhu kotouče po nahození Čermáka, o několik chvil později navíc ujeli hosté do brejku. Ten zakončil přesnou ranou nad Willovo rameno Martin Zaťovič a bylo srovnáno. Reklama na hokej pokračovala a dvě vteřiny před koncem první dvacetiminutovky skóroval Tomáš Malec, jehož dělovka škrtla výstroj Petra Jelínka.

Po přestávce si domácí vytvořili převahu, kterou dokázali zužitkovat. Michal Bulíř sice napoprvé se svým průnikem ještě neuspěl, poté se však k němu odrazil kotouč do pravého kruhu a liberecký útočník nezaváhal. Jenže přišlo vyloučení Leoše Čermáka a branka hostujícího celku v oslabení. Alexander Mallet zužitkoval rychlý brejk, když propálil Willa. Toho po zmiňované akce nahradil Ján Lašák. Při stejné přesilovce si ještě Milan Bartovič vybruslil zprava a trefil vzdálenější tyč Čiliakovy branky.

V závěru prostředního dějství ještě šelmy dostaly výhodu čtyřminutové početní výhody. Prosadit se mohl Valský, který měl dostatek času na střelu v nebezpečném prostoru před Čiliakem, na brněnského gólmana ale nevyzrál. Na začátku třetiny s pořadovým číslem tři se zase muselo bránit naše mužstvo, ani tato přesilovka gól nepřinesla. Následně se začala projevovat i opatrnější fáze hry, oba celky nechtěly udělat chybu.

Přesto přišly šance na obou stranách. Nejprve Šimkovu dělovku z vrcholu třetiny nedokázal žádný ze spoluhráčů uklidit za maskovaného muže a poté se blýskl Ján Lašák proti Eratovi. Liberecký brankář znovu ukázal svůj um i v 54. minutě, když zneškodnil přečíslení 2 na 1. Zakončoval Zaťovič, nicméně na Jána Lašáka si nepřišel. Úspěchem neskončily ani akce Šimka se Svačinou. Když se skóre neměnilo ani při power-play Tygrů, mohli hosté začít oslavovat zisk první výhry.

„Do utkání jsme vstoupili aktivně. Po několika šancích jsme vedli 2:0, už v první třetině se rozhodoval zápas. Dostali jsme velmi laciné tři branky, i když jsme ve druhé třetině srovnali, tak jsme inkasovali opět velmi laciný gól na 3:4. To trochu srazilo naše sebevědomí, což vyústilo v naši bezzubost během třetí části. Kometa následně výsledek bez problémů ubránila.“

Kamil Pokorný
„Utkání začalo divoce, představovali jsme start duelu trochu jinak. Když jsme nevyužili přesilovku 5 na 3 a soupeři se to podařilo, protože se náš hráč ještě nedostal do hry. V druhých deseti minutách si jsme skóre obrátili a byli jsme produktivní. Dostali jsme se zpět do hry nejen herně, ale i gólově. Soupeř ve druhé třetině vyrovnal a trochu nás zatlačil díky přesilovkám. Stejně jako na Spartě, ujel Mallet a vstřelit vítězný gól. Co se týče třetí třetiny, tak si myslím, že jsme ji zahráli velmi dobře takticky a soupeře jsme do vyložených šancí nepouštěli. Jsem rád za první vítězství v sérii a že tým utkání odmakal tak, jak odmakal. Musím za to klukům poděkovat.“