V bitvě severu proti jihu úspěšnější domácí Jihočeši

Date of publication Author Jan Švanda

Bílí Tygři bohužel v posledním extraligovém zápase roku 2005 neuspěli. V Budvar Aréně podlehli domácím Českým Budějovicím 4:2. Trochu zhořknout nechal závěr roku libereckým hokejistům hráč, který v loňském roce úspěšně Bílým Tygrům vypomáhal - <b>Petr Sailer.</b> Liberečtí prohrávali s Jihočechy již 3:0, přesto mocně dotahovali, k zisku bodů to však tentokrát nestačilo. Tygři se ještě v závěru pokusili o power play, do prázdné branky však inkasovali z hole Kamila Brabence. Branku a asistenci si ve vyrovnaném zápase připsal Martin Richter.

37. kolo, pátek 30. prosince 2005
4:2
(2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Sailer (Hübl), 16. M. Hudec (Veselý), 25. Sailer z tr. střílení, 60. Brabenec - 31. Čermák (Richter, Tomajko), 57. Richter (Hlavačka, Vaic). Rozhodčí: Turčan - Český, Kostka. Vyloučení: 14:12, navíc Tomajko (Liberec) 10 min. Využití: 0:1, Střely na branku: 28:30, Diváci: 4095.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Posmyk, Gřegořek, Vydarený, Jindra, Kotaška, Kutlák, Harant - Šimánek, Brabenec, Veselý - Sailer, Hübl, Bělohlav - M. Hudec, Vak, Kotrla - L. Havel (43. Mertl), Krátoška, Hřebejk.

Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Rýgl, Richter, Krstev, Hlavačka, Moravec, Holub - Vaic, Šachl, Rozsíval - Čermák, Rataj, Tomajko - Pajič, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Pabiška, Víšek.

1. třetina:

Na jih Čech přijel druhý tým tabulky z Liberce a už od začátku zápasu bylo jasné, že slušně zaplněná Budvar Aréna uvidí úplně jiný zápas než ten minulý s karlovarskou Energií. Bílí Tygři chtěli bodovat naplno a hlavně chtěli hrát hokej. Od úvodního buly běžela hra ve velice slušném tempu a vlastně za třicet minut čistého hrubého času již oznamovala siréna přestávku. Hokej se hrál velice svižný a rozhodně nebylo k vidění přehnané množství zakázaného uvolnění. O plynulosti svědčí i nízký počet šestnácti vhazování za celou dvacetiminutovku. Puk se objevoval každou chvíli na jiné straně kluziště a ani brankáři se rozhodně nenudili, i když střely, které na ně létaly, nebyly z řady těch úplně stoprocentních. To nebyla ani ta z minuty desáté, ale stejně se domácí ujali vedení. Hnilička působil v úvodu zápasu velice rozpačitým a nesoustředěným dojmem a první i druhý gól padl na jeho bedra. Petr Sailer se prosmýkl po hrazení kolem modrobílých obránců a z velice ostrého úhlu se snažil nahodit na Hniličku. Ten nedokázal včas utěsnit prostor u své levé tyčky a kotouč propadl za brankovou čáru – 1:0. K Českobudějovickým se konečně přiklonilo štěstí, jenž jim v posledních zápasech chybělo. O minutu později se pak do první velké „tutovky“ dostal hostující čtvrtý útok a Pabiška byl blízko vyrovnání, ovšem dnes toho velké množství pochytal Roman Turek. Hra se poté trochu uklidnila a v 16. minutě znovu zaúřadoval Hnilička. Michal Hudec zabojoval a dojel zdánlivě ztracený kotouč, nahodil si ho o zadní plexisklo, kde Hnilička neudržel ani puk, ani domácího útočníka. Při návratu do branky se srazil s vlastním hráčem a následně si srazil betonem Hudcovo nahození zpoza brány do vlastní sítě - 2:0. Hostující hráči však nesložili zbraně a hodně vidět byl dnes právě čtvrtý útok. Před koncem třetiny se výbornou střelou z prostoru mezi kruhy prezentoval Pabiška, ale červenou jí vystavil Turkův semafor. Hned vzápětí ještě gólmanovo rameno zastavilo střelu Víška z úhlu a šlo se do šaten.

2. třetina:

Prostřední část otevřel svou střelou Bělohlav, kterého nesobecky poslal do šance skvělou přihrávkou Hübl, i když už sám byl ve slibné střelecké pozici. Paradoxně, když se Severočeši vytáhli z obranné ulity, inkasovali. Vak dokázal ujet obráncům, ti ho v jasné šanci zastavovali pouze za cenu faulu a rozhodčí Turčan nařídil trestné střílení. Zodpovědnost na sebe vzal kapitán týmu Petr Sailer a zamířil přesně mezi Hniličkovy betony – 3:0. Zdálo se, že je hotovo, ale opak byl pravdou. Hosté již neměli co ztratit, a proto se vrhli do útoku. Do průběhu hry zasáhl i hlavní rozhodčí, který za druhou a třetí třetinu rozdal devatenáct menších trestů a jeden desetiminutový pro Jana Tomajka. Přesilovky dnes nebyly doménou ani jednoho mužstva, hostům však pomohly k tomu, aby se dostali více do hry. Dát branku mohl již Petr Šachl svojí tečí Jirušovy rány, ale Turek ještě držel čisté konto. To neudržel v minutě jedenácté, kdy Richter zavezl puk do třetiny, předložil ho Leoši Čermákovi mezi kruhy a ten nechytatelnou pumelicí snížil – 3:1. Více se přiblížit vyrovnání, mohli Liberečtí v následné přesilovce čtyř proti třem. Vody před Turkem čeřil především exbudějovický Petr Šachl a jeho střela, která měla parametry gólové, rozvlnila pouze boční síť, i když už jí většina Arény viděla v brance. Tvrdou střelu ukázal i Richter, a protože se neprosadil ani Harant svým nájezdem na Hniličku, končila třetina opět dvougólovým rozdílem.

3. třetina:

Závěrečné dějství začalo v nestandardním počtu hráčů na ledě a s malými přestávkami tento trend pokračoval až do konce zápasu. Rozhodčí vylučoval střídavě na obou stranách, ale pouze jednou se jeden tým dostal do třech. V této třetině ukázali Bílí Tygři, proč jsou na druhém místě v tabulce a začali pořádně kousat. Vůbec jako první se dostal do šance liberecký Šachl, který ve vlastním oslabení od mantinelu zkoušel Turkovu pozornost, ten si však s jeho neposednou střelou poradil. Budějovice se dostaly za celou třetinu ke třem vážnějším střeleckým pokusům. Gólovou příchuť neměly pokusy Sailera, ani Vydareného, pouze střela Brabencova v poslední minutě. Na druhé straně měli brankový apetit hosté. Turek chytil velice nebezpečné střely Procházky, Rataje, Vaice a především Klimenty. V 57. minutě napřáhl v přesilovce pěti proti třem Martin Richter a na jeho projektil již opora v brance Jihočechů nestačila – 3:2. Severočeši dokázali snížit na rozdíl jediného gólu a schylovalo se k pořádnému dramatu, zvláště když rozhodčí začal znovu vylučovat. Hosté odvolali Hniličku na střídačku a pustili se posíleni o jednoho muže v poli více do obléhání českobudějovické klece. Chybu však udělal obránce Hlavačka, nechal se obehrát domácím Kamilem Brabencem a ten posléze poslal puk do prázdné hostující svatyně a dodal tak svým spoluhráčům klid - 4:2. Budvar Aréna aplaudovala ve stoje a po závěrečné děkovačce si domácí hokejisté odnesli do šaten velice cenné tři body.