Tygři zlomili sešívané v závěru a baráž je s jistotou mine

Date of publication Author Martina Válková

<p> L i b e r e c – Po divoké přestřelce s Boleslaví uzavírající základní část vstoupili Tygři do play-out skromným vítězstvím nad pražskou Slávií. Ta v liberecké Home Credit aréně vzdorovala až do závěrečných minut. V nich ale Tygři zaúřadovali a díky trefám Jana Výtiska a Jakuba Valského si dokráčeli pro tři body, které jim definitivně zajišťují účast i v nadcházejícím extraligovém ročníku.

play-out1, pátek 06. března 2015
2:0
(0:0, 0:0, 2:0.)

Branky a nahrávky: 54. Výtisk (Bulík, Filippi), 57. Valský (Plutnar). Rozhodčí: Lacina, Polák – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4110. Střely na branku: 40:22.

Lašák – Plutnar, Gřegořek, Výtisk, Derner, Ulrych, Kolmann, Voráček – Valský, Jelínek, Krenželok – Bakoš, Filippi, Urban – Balaštík, Bulík, Radivojevič – Hrníčko, Mikyska, Vlach.

HC Slavia Praha

Furch – Šenkeřík, Valach, Štich, Šulc, Kolařík, Knot, Růžička – Pletka, Vas, Babka – Poletín, Doležal, Stránský – Tomica, Sklenář, Čermák – Veselý, Holec, Andres.

Tempo a chuť, kterými Tygři oplývali v posledním utkání základní části s Mladou Boleslaví, nescházelo Pešánovým svěřencům ani v prvním utkání play-out s pražskou Slávií. Slušným pokusem se v úvodu prezentoval liberecký Derner. Puk z jeho hole však pouze doklouzal těsně vedle pravé tyčky. Zahanbit se nenechali ani sešívaní. Z Poletínova pasu mohl do odkryté brány zakončovat před Lašákem osamocený Vas, na jeho přihrávku však nedosáhl.

Zatímco ostří slávistické břitvy se během první třetiny postupně tupilo, to liberecké bylo čím dál tím více nebezpečnější. Do potenciální gólové šance se dostalo duo Valský – Jelínek. Bývalý forvard ve službách Slávie ale se střelou otálel a Furch jej stihl vybruslit.

Jakoby červenobílí začali jezdit po ledě liberecké Home Credit arény se zataženou brzdou. Proti ostražité tygři smečce jim nebyla platná ani dvojnásobná početní výhoda, byť krátká. Z nemohoucnosti soupeře naopak mohli těžit Liberečtí, přes množství šancí ale Dominik Furch jako zátarasa ve slávistické bráně fungoval výborně. Kotouč za svá záda v první dvacetiminutovce však nepropustil ani Ján Lašák, a do druhé třetiny se tak nastupovalo za bezbrankového stavu.

V ní se Liberečtí od úvodu nastěhovali do útočného pásma a terč v podobě Furcha ostřelovali ze všech možných palebných pozic. Ať už Filippi, Jelínek nebo další borci s tygrem na hrudi se neúnavně ochomýtali kolem slávistické svatyně. Jistému Furchovi ale štěstěna přála a kotouč síť za jeho zády stále ne a ne rozvlnit.

V jeden okamžik se Liberečtí vydali na výlet do útočného pásma dokonce ve třech proti osamocenému slávistickému trosečníkovi. Ten ale svým pádem tygřím choutkám učinil přítrž a z nadějného přečíslení nebylo nic. V závěru prostřední části o sobě ještě dali vědět hosté, když se Šenkeříkovu střelu za Lašáka snažil propasírovat Čermák. Se svým ukázkovým důrazem v brankovišti ale nepochodil ani on. Nezáživný bezgólový stav tak přečkal i druhou dvacetiminutovku.

V soustavném tlačení soupeře domácí celek pokračoval i v závěrečné části, na gól se ale stále čekalo marně a střelecká nemohoucnost obou aktérů začínala přítomné diváky uspávat. Těm adrenalin ve 49. minutě utkání notně rozproudil Filippi, jenž obkroužil Furchovu klec. Pěknou samostatnou akci ale nedokázal zakončit zasunutím puku k levé tyči, a na úvodní branku se tak čekalo i nadále.

Tu se libereckým hráčům konečně podařilo ukout až z přesilové hry v závěrečných minutách, kdy ze závaru před Furchem kotouč vyšťoural liberecký lodivod Jan Výtisk. To přítomné publikum nabudilo, a to vzápětí liberecké borce dotlačilo i k druhé trefě pečetící vítězství. Jakub Valský nekompromisně trestal zaváhání slavistické defenzivy a bekhendovou střelou pod víko v oslabení uzavřel chudé gólové konto tohoto zápasu.

Vladimír Čermák
„Pro nás to byl zápas, ve kterém jsme potřebovali získat tři body, abychom se nemuseli bát, že spadneme do baráže. To nám také v první třetině svazovalo ruce. Od druhé třetiny jsme už byli lepším týmem a v závěru jsme využili šance, které nám soupeř nabídl. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.“

Jan Srdínko
„Utkání bylo bojovné. Myslím, že jsme v dnešním zápase hráli dobře, ale v těch důležitých chvílích, kdy se utkání láme, nám chybí důraz. To je asi tak vše, co bych řekl.“