Tygři vezou z Hradce dva body, v závěru prodloužení vystřelil výhru Bakoš

Liberec - Boj až do konce. Tak se dalo charakterizovat utkání Bílých Tygrů na půdě královéhradeckého Mountfieldu. Dvakrát sice svěřenci trenéra Filipa Pešána dotahovali, pokaždé však dokázali se soupeřem srovnat krok a vyrovnanou partii rozsekl deset sekund před koncem prodloužení Martin Bakoš.

17. kolo, úterý 08. prosince 2015
3:4p
(1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Ihnačák (Šimánek, K. Pilař), 30. Köhler (Pláněk, Bednář), 42. K. Pilař (Courchaine, Bednář) – 4. Bakoš (Bulíř, Radivojevič), 38. Valský, 50. Ševc (Vampola), 65. Bakoš (Valský). Rozhodčí: Hradil, Pavlovič – Frodl, Hynek. Vyloučení: 5:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4564. Střely na branku: 23:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4.

Mountfield HK

Kacetl – Pláněk, Vydarený "C", K. Pilař, Frühauf, Dietz, Vašíček, Hronek – Kudrna, Knotek, Šimánek – Bednář, Kukumberg, Dej – Červený, Ihnačák, Courchaine – Köhler, Troliga, Honejsek.

Lašák – Ševc, Šimek, Říha, Derner, Plutnar, Výtisk "C", Havlín – Lakatoš, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Valský, Jelínek, Krenželok – Ordoš, Stránský, Vlach.

Tygři do utkání vlétli po hlavě a domácí velmi rychle zatlačili. Už ve třetí minutě mohl Liberec poslat do vedení Vampola, toho však ještě v samostatném úniku vychytal Kacetl. Následně se musel se skvělým zákrokem vytáhnout Ján Lašák, na kterého si Šimánek nepřišel svým bekhendovým blafákem.

Po třech a půl minutách už ale naši hráči tlak zužitkovali a šli do vedení. Michal Bulíř našel přesným pasem v mezikruží osamoceného Martina Bakoše a ten bekhendem procedil kotouč mezi Kacetlovými betony. O několik minut později mohlo být ještě lépe, ve velkých šancích se ocitli také Lakatoš a Vampola s Birnerem, těm se ale zvýšit náskok nepodařilo.

Hradeckým se v úvodu nedařilo, šanci nadechnout se ale dostali při své první přesilové hře, kterou rychle využili. Dělovku Karla Pilaře sice Lašák vyrazil, na následný pokus Briana Ihnačáka už však byl krátký. Po vyrovnání se hra zklidnila a vyrovnala, na další zajímavé momenty si tak diváci museli počkat až do úvodu druhého dějství.

Petr Vampola za bránou v osobním souboji

V něm se domácí mohli dostat do vedení, když Knotek ujel během oslabení našim obráncům a postupoval na Lašáka, z úhlu však minul. Hradec postupně přebíral otěže zápasu a tlak Mountfieldu vyvrcholil přesně v polovině utkání. Po Pláňkově střele od modré se v brankovišti nejlépe zorientoval Bedřich Köhler, který pohotově doklepl kotouč za záda Jána Lašáka.

Po inkasované brance se Tygři sice opět probrali, dlouho se jim ale nedařilo znovu ohrozit Kacetla. A mohlo být ještě hůře, když si v 36. minutě slabší moment vybral gólman Lašák. Vyjel si pro puk daleko z branky, dlouho ale váhal a jeho rozehrávku málem Honejsek tečoval až do branky. Kotouč však naštěstí proklouzal těsně vedle tyče.

Štěstí pak pomohlo našemu týmu i na druhé straně. Jakub Valský se s kotoučem uvolnil na pravé straně a rychle směroval přihrávku do brankoviště. Tam se nakonec od brusle bránícího Karla Pilaře odrazil až do branky a bylo opět vyrovnáno. Nešťastník Pilař však vlastní gól v úvodu třetí dvacetiminutovky rychle odčinil. Hradec hrál krátkou přesilovku pět proti třem a přestože již byl Krenželok zpět na ledě, obranný blok se nestihl zformovat včas a právě Karel Pilař svou pumelicí od modré vrátil vedení na stranu domácích.

Courchaine mohl dokonce v rychlém úniku o půl minuty později náskok ještě navýšit, Šimek mu však na poslední chvíli kotouč vypíchl. Tempo hry narostlo a oba brankáři se museli smekat. Kacetl se předvedl hbitým zákrokem betonem proti Vampolovi, Lašák zase vychytal Šimánka.

Branko Radivojevič soupeří o puk

Zato v 50. minutě už bylo znovu srovnáno. Petr Vampola vyhrál buly přímo k Martinu Ševcovi a ten bez váhání vypálil. Kacetl měl zakrytý výhled a neměl šanci zasáhnout, od vhození kotouče do hry až po gól uplynuly pouhé tři sekundy. O dvě minuty později dokonce mohl Šimek poslat Tygry do vedení, tentokrát však domácí gólman betonem kotouč vykopl z brankové čáry.

Strhnout vedení na svou stranu se nakonec v základní hrací době i přes snahu obou soupeřů žádnému z týmu nepovedlo, muselo se tedy prodlužovat. Nastavená pětiminutovka dlouho nepřinášela žádné větší šance a odehrála se takřka na jeden zátah. Dvacet minut před jejím koncem nejprve Ihnačáka skvěle vychytal Lašák a Dej z dorážky pálil takřka do prázdné klece, Lašáka však tentokrát nahradil tygří obětavý obranný val.

A Liberec stihl neproměněnou příležitost potrestat. Z protiútoku ujeli dva na jednoho Bakoš s Jakubem Valským, slovenský reprezentant se snažil najít svého spoluhráče a puk mu předložit do gólové situace. Místo toho však se však puk vrátil o obránce zpět k Martinu Bakošovi a ten pálil takřka prázdné branky, neboť Kacetl již pohybem reagoval na přihrávku.

Bílí Tygři tak deset sekund před koncem prodloužení strhli výhru na svou stranu a vracejí se do Liberce s dvěma cennými body.

Vladimír Kýhos
„Začátek byl pro nás těžký, nebyli jsme připraveni, že soupeř do zápasu takhle vlétne. Měli jsme štěstí, že jsme inkasovali jenom jednu branku. Potom jsme ale hru vyrovnali. Rozhodující podle mě bylo, když jsme ve druhé třetině vedli a Šimánek neproměnil dvě šance, mohlo se nám hrát líp. Potom jsme dostali takové góly, že prohrajeme jedno buly a soupeř to tam dá… Ve třetí třetině i v prodloužení se hra přelévala, ale my jsme udělali chybu, na což jsme hráče upozorňovali. Soupeři musím pogratulovat a mužstvo pochválit za bojovnost. Dokázalo zatlačit a dostat do úzkých soupeře, který je v extralize suverénní.“

„Čekali jsme velmi těžký zápas, což se potvrdilo. Je tu spousta důležitých faktorů, nový trenér, nový impuls, vynikající fanoušci, vynikající tým... Na začátku jsme domácí trochu zaskočili, byli jsme aktivní a silní a dali první gól. Po nesmyslném vyloučení ale Hradec vyrovnal. Ve druhé třetině začali domácí tahat za delší konec a místy nás přehrávali, měli jsme plné ruce a nohy práce. Naštěstí jsme v závěru třetiny vyrovnali. Pak jsme postupně začali přidávat na plynu a v prodloužení jsme podle mě byli lepším týmem. Paradoxně nejdřív totální šanci chytl domácím Janko Lašák a z protiútoku jsme rozhodli.“