Tygři ve třetí třetině rozdrtili pražskou Spartu

Date of publication Author Štěpán Hanuš

L i b e r e c - Domácí neporazitelnost Tygrů trvá i nadále! Ve výborné atmosféře si brilantní představení schovali liberečtí borci až do závěrečného dějství. Hlavně díky skvěle zahraným přesilovkám rozdrtili nakonec nepříjemného soupeře v poměru 5:1 a pokořili ho i potřetí v sezóně. Za zraněného Hniličku opět skvělým způsobem zaskočil <b>Pavel Falta</b>, který výbornými zákroky pomohl vysadit Tygry zpět do čela extraligové tabulky.

28. kolo, neděle 27. listopadu 2005
5:1
(1:0, 0:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 16. Podkonický (Vaic, Šachl), 47. Tomajko (Richter, Rataj), 47. Šachl, 51. Krstev (Čermák, Richter), 58. Plodek - 35. Ton (Jan Hanzlík). Rozhodčí: Husička - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:11. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6357. Střely na branku: 28:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.

Falta - Moravec, Jiruš, Krstev, Derner, Jiří Hanzlík, Richter, Ovčačík - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Rozsíval, Pajič, S. Procházka - Klimenta, Plodek, Víšek.

HC Sparta Praha

Bříza - Stehlík, Nikolov, Jan Hanzlík, Černošek, Dobroň, Toman, Kasík, Malinský - Kratěna, Sivek, Chabada - Ton, Marek, Štrba - J. Straka, Kašpařík, Netík - Špaňhel, Vopat, Havelka.

1. třetina

Při ranním rozbruslení si natáhl sval Milan Hnilička a tak se popáté v sezóně postavil do tygřího brankoviště Pavel Falta a počínal si náramně. Další marody Holuba, Hlavačku a Vampolu nahradili v sestavě mladíci Ovčačík a Pajič. Utkání zahájily obě mužstva ve slibném tempu, ale na první šanci čekala pěkně zaplněná Tipsport Arena až do 4.minuty. To se v závaru prvního útoku Sparty před Faltou nejlépe orientoval Ondřej Kratěna a jeho střela už mířila za záda libereckého brankáře. Na poslední chvíli však na brankové čáře zasáhl Jiruš a puk odpálil. Sudí Husička si ještě o všem popovídal s videorozhodčím, aby následně definitivně rozpažil. Tygři se nadále nemohli nedokázali dostat do tempa a Falta byl rozhodně v úvodu více vytížený než jeho zkušený protějšek. V šesté minutě se navíc sešli na trestné lavici domácí Richter s Vaicem a nabídli Spartě první dvojnásobnou přesilovku. Nejúdernější formace Sparty uzamkla na dlouho trojici tygřích bojovníků, ale strážce domácí klece se při pokusech Tona, Marka a Netíka postupně rozchytal a s pomocí obětavých hráčů v poli první klíčový moment zápasu přežil.

Až v polovině první třetiny se začal lámat chleba, když po faulu na Čermáka pykal na trestné lavici hostující Špaňhel. Podkonický našel v 11.minutě mezi kruhy Vaice, jeho střelu z voleje vyrazil Bříza jen před sebe a Šachl se natahoval k dorážce bezúspěšně. V dalším průběhu přesilovky ještě zahrozil od modré Jiruš a od mantinelu Rataj, ale také Bříza ukázal své umění. Hned poté ve 13.minutě byl vyloučen Sparťan Sivek a domácí roztočili kolotoč přihrávek nanovo. Nejprve pálil od modré Jiruš, následně tečoval Čermákovu střelu od mantinelu Rataj těsně mimo. V 16.minutě už ale Tygři udeřili Šachl vybojoval nahozený puk do třetiny pro Vaice, ten si krásně pohrál s obránci soupeře a ideálně našel najetého Andreje Podkonického mezi kruhy. Jeho střela švihem byla zřejmě ještě tečována jedním z obránců a zapadla za bezmocného Břízu – 1:0. Domácí se poté vrátili k opatrné hře z úvodu zápasu a mohlo se jim to vymstít v 19.minutě. Petr Ton ve vlastním oslabení nejprve zahrozil střelou, kterou mu na poslední chvíli zblokoval vracející se Podkonický. Když si Tygři jeho varování nevzali k srdci, chopil se puku podruhé a pelášil s ním sám na Faltu. Ten ale jeho povedenou kličku do forhendu vystihl a jeho tutovku zneškodnil.

2. třetina

Do druhé třetiny vstoupila opět aktivněji pražská Sparta. Ve 22.minutě střílel tvrdě od modré bek Malinský a Falta vyrazil puk jen před sebe. Marek se Štrbou se pak snažili dostat k odraženému puku. Exlibereckému útočníkovi se to nakonec podařilo, ale v tísni už nedokázal kotouč přesně umístit. Ve 25.minutě skryl svou střelu nebezpečně mezi brusle obránce hostující Sivek, ale liberecký brankář byl opět pozorný. Na zteč sparťanské svatyně zavelela až aktivně hrající Podkova formace. V 28.minutě se ocitl tváří v tvář sám proti Břízovi právě její centr. Po přihrávce Klimenty ovšem nedokázal zkušeného brankáře zblízka prostřelit.

V polovině utkání začal úřadovat hlavní rozhodčí Husička. Trestné lavice na obozu stranách se během několika okamžiků zaplnily. Během necelé minuty ji po vzájemných potyčkách a drobných faulech navštívili tři hokejisté z obou celků. Početné tresty zvýšily ihned náboj zápasu a nervozita v Tipsport Areně se dala v ten moment krájet. Vzrůstající emoce hrály do karet Pražanům, kteří se přísnému metru sudích přizpůsobili rychleji. V 31.minutě pálil od modré Nikolov, ale Falta bezchybně zasáhl. O pár chvil později zase čelil dvakrát tvrdým ranám Tona, ale chvíle sparťanského ostrostřelce měla teprve přijít. Ve 34.minutě se během 4 sekund (!) po sobě provinili proti pravidlům Pajič a Podkonický a hokejisté z hlavního města měli možnost podruhé v utkání hrát pět proti třem. Už se zdálo, že Tygři i tentokráte zdárně přežijí. Vydařenou kombinaci elitní formace hostů zakončoval po ideálním vybídnutí Jana Hanzlíka střelou od modré k tyči Petr Ton – 1:1. V závěru druhé třetiny dostali možnost dvojnásobné početní výhody také Bílí Tygři. Přes drtivý tlak se prokousali ale pouze ke dvou jedovatým pokusům Richtera z dálky a Tomajkově střele z prostoru pravého kruhu.

3. třetina

Závěrečné dějství se již neslo v duchu liberecké ódy na hokej. Tygři začali rozebírat sparťanskou obranu podle zažité taktiky a presinku již při rozehrávce soupeře. Nejprve přečkali zbytek vyloučení Dernera ze závěru druhé třetiny a pak již zásobovali Patra Břízu jedním pukem za druhým. Koncert zahájila opět čtvrtá formace ve 43.minutě, když nedovolila bekům Sparty přesně rozehrát. K odraženému puku se dostal střídající Podkonický a tvrdou střelou od pravého kruhu ho napálil do levé tyčky. O chvíli později se Falta nenechal na druhé straně překvapit chytrým pokusem Jana Marka zpoza branky.

Pak se ovšem opět otevírala dvířka u trestné lavice hostů. Nejprve si místo na ní vykoledoval za faul na Klimentu Jan Hanzlík a o minutku později ho následoval kolega z obrany Stehlík. Tygři uzamkli Pražany a Bříze dvakrát čelil střele Richtera. V době, kdy byl již Jan Hanzlík na ledě, naznačil Rataj střelu, položil si jednoho ze Sparťanů na led a přes Richtera se puk rychle přesunul na druhou stranu k Janu Tomajkovi, který z voleje pěknou kombinaci přesně zakončil – 2:1. Uběhlo jen dalších 16 sekund z 47.minuty a hala burácela potřetí. Petr Šachl si nabruslil pro odražený puk mezi zkoprnělé obránce Sparty a své sólo zakončil nadvakrát mezi Břízovy betony – 3:1. Hned při dalším střídání ještě zkoušel svou střeleckou mušku Čermák. Po přihrávce Tomajka ovšem z místa pravého kruhu minul branku.

Deset minut před koncem zahříval trestnou lavici hostující Kasík. Nejprve trefil Jiruš od modré jen lapačku Petra Břízy, poté zasáhl pražský gólman proti Podkonickému vyrážečkou. Na obranu střely Angela Krtseva v 51.minutě z mezikruží už ale žádnou zbraň neměl. Domácí diváci sledovali zbytek zápasu v euforii a v pohodě hrající Tygři hlídali vzorně střední pásmo. Pouze střela Stehlíka v 54.minutě z dálky stála za zápis do notýsku přítomných žurnalistů. Dvě minuty před koncem navíc splnil přání diváků o páté brance Jan Plodek. Nejprve sám vyhrál buly pro Jiřího Hanzlíka, aby jeho střelu od modré vzápětí dorazil na konečných 5:1. V 59.minutě se po úniku se Štrbou ocitl v bezprostřední blízkosti před Faltou hostující Jan Marek, ale pověst ostrostřelce nepotvrdil. Bílí Tygři si už poté nenechali přesvědčivé vítězství zkomplikovat a dohráli zápas převážně s pukem na svých holích.