Tygři v čele s brankářem Leinonenem porazili Mladou Boleslav

Date of publication Author Michal Miškovský, Petr Schultz

Mladá Boleslav/Liberec – Po zápase čtyřiačtyřicátého kola O2 extraligy je pro Bílé Tygry play-off zase o krůček blíže. Severočeši porazili Mladou Boleslav po velmi dobrém výkonu 5:2 a poskočili na sedmou příčku. Na demolici středočeského týmu se výrazně podílel <b>Andrej Podkonický</b>, který dal dvě branky a na jednu přihrál.

44. kolo, pátek 23. ledna 2009
2:5
(1:2, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Král (Kočí), 56. Vrbata (Král) - 9. Podkonický (Modrý, Klimenta), 16. Podkonický (Jiruš, Pletka), 29. Nedorost (Klimenta, Nedvěd), 33. Pletka (Podkonický, Kašpařík) 41. Víšek. Rozhodčí: Hodek – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 4100 (Vyprodáno). Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5, 2:5.

BK Mladá Boleslav

Schwarz - Hunkes, Novák, Bauer, Kočí, Čížek, Lukáč, Mocek, Jindra - Padělek, Důras, Handlovský, Nouza, Benda, Vrbata D., Král, Vrbata R., Kazionov, Sýkora, Pšurný, Boháč

Leinonen - Moravec, Jiruš, Derner, Žabka, Jareš, Modrý, Zíb - Jech, Podkonický, Kašpařík, Pletka, Klimenta, Nedvěd, Nedorost, Bartovič, Blatný, Šachl, Víšek, Pabiška, Vantuch

Oba týmy představily nové gólmany – do boleslavské branky se poprvé postavil navrátilec ze zámoří Marek Schwarz, Tygři pro změnu nasadili Fina Tero Leinonena. Samotné utkání odstartovalo ve vysokém tempu a v první šanci se objevil v páté minutě boleslavským publikem nenáviděný Petr Nedvěd, ale zblízka netrefil branku. Liberecký kapitán navíc hned poté putoval na trestnou lavici, ale to nakonec hostům ani vadit nemuselo. V oslabení v deváté minutě se totiž dostali do brejku a po střele Modrého dorazil puk do branky Andrej Podkonický.

Schwarzův protějšek Leinonen však omnoho déle čisté konto neudržel. O necelou minutu a půl později se totiž před branku odrazil puk k boleslavému vůdci Richardu Královi, který svými kličkami zamotal libereckému gólmanovi hlavu a bez problémů zakončil. Domácí si však užili vyrovnaný stav jen pět minut. Na pravé straně totiž dostal hodně prostoru Andrej Podkonický a také tentokrát poslal puk za Schwarzova záda. Liberecký náskok mohl zvýšit v 19. minutě Nedorost, který střílel za modrou, ale boleslavský strážce branky zasáhl bez potíží lapačkou.

Před druhou třetinou jako by Severočeši výrazněji sešlápli plyn a jejich převaha byla znatelná. Ve 27. minutě při přečíslení 2 na 1 Václav Pletka ještě nevyřešil situaci dobře, ale z dvoubrankového vedení se mohl radovat se svými spoluhráči už o dvě minuty později, kdy Schwarzovi propadl puk do branky pod ramenem po nenápadné střele Václava Nedorosta.

Kontaktním gólem mohla vrátit Středočechy do boje v polovině zápasu druhá formace, ale ani Handlovský, ani Nouza po kombinaci nedokázali doklepnout skákající kotouč do poloprázdné branky. Naopak na druhé straně udeřilo ve 33. minutě počtvrté. Několikáté přečíslení 2 na 1 sehráli Liberečtí s bravurní přesností a zakončující Václav Pletka mohl dlouho přemýšlet, kam kotouč pošle. Tygří nadvládu ve druhé třetině mohl stvrdit pátou trefou ve 34. minutě Šachl, ale toho vychytal Schwarz.

Domácí možná svůj zrak upírali k úvodu posledního dějství, kdy pokračovala jejich přesilovka, ale ta se nakonec proměnila v další katastrofu. Na útočné modré špatně přihrál Král, do samostatného nájezdu se dostal Jan Víšek a chladnokrevně zakončil. Boleslavským toho příliš nevycházelo, minimálně však mohli být vděční Schwarzovi, že nebylo manko ještě vyšší. Domácí gólman zneškodnil spoustu libereckých pokusů, ve 48. minutě kupříkladu vychytal v jednoznačné šanci Jiruše. Když ne o body, bojovali domácí alespoň o lepší výsledek. Zkorigovat stav se povedlo v 56. minutě Radimu Vrbatovi, který z pravého kruhu poslal puk přesně do levého horního růžku Leinonenovy branky, čímž upravil na konečných 2:5.