Tygři si z Pardubic odvezli cenný bod

Date of publication Author Radek Vokál, Jindřich Rosička

P a r d u b i c e - Tygři hráli se suverénním lídrem tabulky, přesto neměli před Perníkáři žádný respekt a sehráli s nimi vyrovnaný a dramatický zápas. Pardubičtí diváci byli po přestávce lační po hokeji a dokázali Arénu podruhé v sezóně vyprodat. Neztrácela se ale ani třicítka libereckých fandů. Hájek dostal Bílé Tygry do vedení, Petr Sýkora pak ve druhé třetině vyrovnal. Když už se blížilo prodloužení, strhl vedení opět na stranu Tygrů Jan Plodek. Liberečtí se ale vlastní chybou o vítězství připravili, ještě v téže minutě znovu vyrovnal Divíšek, který také v prodloužení zajistil svému týmu výhru. Spolu s Divíškem, autorem dvou branek a asistence, byl nejlepším hráčem zápasu liberecký gólman <b>Pavel Falta</b>. Bílí Tygři si hlavně díky němu odvezli z Pardubic bod, což se v této sezóně podařilo už jen Litvínovu.

, pátek 27. prosince 2002
3:2p
(0:1, 1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. P. Sýkora (T. Divíšek), 58. T. Divíšek (P. Sýkora), 62. T. Divíšek (Vyhlídal) - 13. Hájek (V. Novák, Musil), 57. Plodek (Jiří Kudrna, Rozsíval). Rozhodčí: Souček - Charvát, Kostka. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno).

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda (28. - 30. Barek) - M. Sýkora, Mudroch, Vyhlídal, Čáslava, A. Novotný, Pácal, Duben - Rolínek, T. Blažek, Lubina - P. Sýkora, T. Divíšek, D. Pospíšil - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha.

Falta - Krstev, Jiří Hanzlík, Čakajík, Gřegořek, J. Moravec, R. Pospíšil - Kropáč, M. Straka, Hájek - V. Novák, Kašpařík, Kábrt - Rozsíval, Plodek, Jiří Kudrna - Musil, Víšek, Jankových.

Domácí vtrhli do zápasu jako uragán a už ve 13. vteřině musel Falta krýt tvrdou Lubinovu střelu z levého křídla. Tygři nastoupili do zápasu bez respektu a očekávaný tlak domácích dokázali otupit. Ve druhé minutě se Plodkův útok usadil před Svobodou a Mikeskovi nezbylo než libereckou snahu ukončit nedovoleným bráněním. V půlce přesilovky rozjel útok Tygrů Hanzlík, pasem od vlastní modré našel na útočné modré najetého Kropáče a ten, i když měl přihrávku na dlouhou důl, dokázal Svobodu ohrozit. Na konci přesilovky ale málem Bílí Tygři inkasavali. Na obranné modré chybovali při rozehrávce, puk zachytil Lubina a Kábrt ho musel faulovat. V půlce přesilovky Lubina našel křížným pasem na levém křídle Blažka a ten dělovkou trefil Faltu do masky. Na konci přesilovky měl ještě Falta dva skvělé zákroky - proti Pospíšilově bombě a Divíškově dorážce zblízka. V 7. minutě Hanzlík slabě přihrál v útočném pásmu a Pardubičtí mohli po brejku chybu potrestat, ale Falta svůj tým podržel. Hra byla v této době vyrovnaná, domácí se ke svého obávanému tlaku nedostali. V desáté minutě u mantinelu fauloval Pospíšil a domácí hráli další přesilovku. Hned v jejím úvodu pálil od modré Michal Sýkora, místo do branky se ale trefil do helmy spoluhráče Blažka, který stál v brankovišti. Pak ještě ohrozil Faltu Petr Sýkora, který tvrdě vypálil od modré – Faltův beton byl ale na místě. Ve 13. minutě udeřili Bílí Tygři. Musil se rozjel s pukem z vlastního obranného pásma, přes střední pásmo proplul po levém křídle až před Svobodu a stačil jej ještě ohrozit střelou zápěstím. Puk se dostal na druhou stranu k Miroslavu Hájkovi, který z těžkého úhlu zařídil hostům vedení. Dále se hrál vyrovnaný hokej s občasnými šancemi na obou stranách. V 17. minutě se prosadil Plodkův útok. Rozsíval si povodil domácí beky, Svobodův beton ale jeho následný pokus vytěsnil mimo. Další šanci Bílých Tygrů měl Radoslav Kropáč. Liberecký obránce vyhazoval puk, Kropáč jej dokázal dojet, než ale stačil Svobodu ohrozit, Michal Sýkora jej zápasnickým chvatem doslova hodil do brány, za což si šel odpočinout na dvě minuty na trestnou lavici. Přesilovka Libereckých ale byla neplodná, naopak při ní málem inkasovali, když beci špatně střídali. Poslední vteřiny první třetiny patřily domácím, mladík Kolář z levého kruhu těsně minul.

Na konci 21. minuty Hanzlík zahákoval Blažka a Pardubice tak dostaly další šanci na vyrovnání. Pardubice se nemohly prosadit, 20 vteřin před koncem přesilovky tak musel Falta tygřím skokem zakročit proti střele z pravého křídla. Tlak domácích pokračoval i po přesilovce. Průcha tváří v tvář Faltovi dlouho mířil, liberecký gólman mu však nedovolil skórovat. Falta pak předvedl další dva těžké zákroky proti šancím domácích a pak se málem uplatnilo pořekadlo nedáš - dostaneš. Straka se svými křídly ujel do brejku proti jedinému pardubickému obránci, sami si ale příležitost pokazili. Liberečtí pak navíc špatně vystřídali a Plodek šel odsedět trest pro hráčskou lavici za příliš mnoho hráčů na ledě. V přesilovce pak zastavil Falta Vyhlídalovu tvrdou střelu od modré, ale za chvíli již kapituloval. Puk se dostal na modrou k Petru Sýkorovi, který bez přípravy přesně trefil levý horní růžek Faltovy branky. Po vyrovnávacím gólu vyprodaná pardubická aréna ožila a hnala svůj tým do útoku. Z tlaku osvobodil Liberec až Kašpaříkův útok. Novák trefil Svobodu tak, že mu poškodil výstroj. Domácí gólman nemohl pokračovat ve hře, ale místo toho aby odjel na střídačku, si nechal upravovat výstroj v brance. Po dvou minutách to už hlavní rozhodčí nevydržel a donutil domácí ke střídání brankáře. Po dalším pardubickém zdržování se do branky doploužil náhradník Barek. Hned po buly začali Tygři domácím velmi zatápět, ke střele na nerozcvičeného Barka se ale nedostali. Ve 30. minutě fauloval Hanzlík a při přerušení se do branky vrátil Adam Svoboda. V oslabení se dostali do šance hosté. Jiří Kudrna vystihl přihrávku domácích a s Rozsívalem ujel do brejku. Dvakrát si vyměnili puk, ale v rozhodující chvíli Rozsíval před odkrytou brankou nedokázal prudkou Kudrnovu přihrávku trefit. Po návratu Hanzlíka na led vytáhl Falta další dva skvělé zákroky. Pardubice tlačily, ale Liberečtí srdnatě bojovali a snažili se vyrážet do brejků. Po střele Jiřího Kudrny se nechal vyloučit za držení domácí obránce Duben. Tygři rozehráli přesilovku dobře, ale nedokázali vystřelit. Navíc už podruhé v zápase špatně střídali a dostali tak další trest za šest hráčů na ledě. Následující dvě minuty se hrálo před Faltou, liberecká obrana ale odolala. Na konci třetiny se pak hrál úporný silový hokej bez pohlednějších akcí. Přes devět tisíc diváků bylo v pardubické Aréně nezvykle potichu – utkání lídra s nováčkem si jistě představovali trochu jinak. Těsně před sirénou pak přišel další liberecký dvouminutový trest.

V úvodu třetí třetiny se hosté dohrávané přesilovce i následnému krátkodobému tlaku ubránili. Tygři nadále pozorně bránili a úspěšně narušovali útočné pokusy domácích, kteří definitivně převzali taktovku utkání. A když už se domácí před branku protlačili, zastavil je výtečný Pavel Falta. Liberečtí vážněji zahrozili v 43. minutě, kdy ujel do brejku Strakův útok. Hájkovu střelu ale domácí obránce bruslí srazil mimo. Ve 48. minutě měli Tygři namále. Rolínek dokázal při jednom z pokusů domácích přebruslit libereckého beka a dostal se až před Faltu, ten ale nerozhodný stav udržel. Vzápětí dvakrát za sebou tvrdě pálil Petr Sýkora. O chvíli později ztratil v souboji Čakajík přilbu, zapojil se ale do hry a byl vyloučen. Tygrům v těchto chvílích už viditelně docházely síly a nyní se navíc museli bránit domácímu tlaku ve čtyřech. Tygři měli problém vyhodit puk z obranného pásma a jeden takový neúspěšný pokus domácí málem potrestali - vzduchem ale zasvištěla Faltova lapačka. Na konci přesilovky po pardubické střele z velkého úhlu se puk na chvíli ztratil z dohledu a domácí se už radovali z gólu. Svým jásotem strhli i obsluhu oslavných laserů, najednou se ale puk objevil mimo brankoviště a hosté jej vyhodili do bezpečí. V 53. minutě opět zahrozili Bílí Tygři, konkrétně třetí Plodkův útok, Svoboda ale svůj tým skvělým zákrokem podržel. Vzápětí si při přecházení útočné modré Pospíšil soupeře krásně obhodil, zastavil jej ale Čakajíkův kroček. I v tomto oslabení se ale Tygři ubránili. Čtyři minuty před koncem třetiny pronikl do pásma Petr Sýkora, zpětnou přihrávkou našel Divíška, Falta ale opět čaroval. Do další šanci se přes půlku hřiště prokličkoval Mikeska, Falta s pomocí svých beků opět šanci dokázal zneškodnit. Přesně tři minuty před koncem ale Bílí Tygři domácí zmrazili a byl u toho opět třetí útok. Jan Plodek se z levé strany proháčkoval až před Svobodu a bekhendovou střelou mu procedil puk mezi betony. Libereckým ale radost dlouho nevydržela. 46 vteřin po Plodkově gólu udělali Liberečtí hrubou chybu při rozehrávce na vlastní modré a Pospíšil jel sám na Faltu. Liberecký gólman proti němu vyjel a skvěle ho vychytal. Puk se ale po jeho zákroku odrazil před branku, kde stál zcela osamocený Tomáš Divíšek, pro kterého nebyl problém dopravit puk do opuštěné klece. Bílí Tygři však zápas nezabalili a dál se pouštěli do útočných výpadů. Poslední dvě minuty zápasu viděli diváci obrovské drama, k vítězství byly blízko oba týmy. Liberečtí málem o všechny body přišli v závěrečných vteřinách zápasu, kdy puk ve změti těl poskakoval po Faltově brankovišti. Při Libereckých v té chvíli stáli všichni svatí, stejně jako při tvrdé střele z kruhu dvě vteřiny před sirénou.

V prodloužení se pak strhla útočná bitva o druhý, bonusový bod. V 62. minutě Krstev nasadil ke střele od modré, trefil ale brusli soupeře a domácí ujeli do brejku dva na jednoho. Falta ale udržel svůj tým ve hře. Zápas nakonec ukončil domácí hrdina Tomáš Divíšek. Vyhlídal jej našel volného před Faltou a domácí útočník pohotově vystřelil. Faltovi puk propadl do brankoviště a Divíšek už jen snadno uklidil za brankovou čáru.