Tygři si s chutí zastříleli a přejeli Kladno rozdílem třídy

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - V rámci 38. kola hokejové Tipsport extraligy zavítali na led Liberce Rytíři z Kladna. Oba celky před zápasem dělil poměrně podstatný rozdíl v nastřádaných bodech a po pátečním klání se ještě prohloubil. Liberečtí po vybudování základů v první třetině v té druhé zaveleli k útoku a kladenské naděje smetli čtyřmi brankami. To pak stvrdili definitivně ve třetí třetině a mohli se radovat z vysoké výhry 8:2. Petr Nedvěd si připsal čtyři kanadské body, čímž poskočil na post nejproduktivnějšího hráče celé extraligy.

38. kolo, pátek 13. ledna 2012
8:2
(2:0, 4:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Kica (Vak, Moravec), 20. Špaček (Kudrna, Nedvěd), 27. Nedvěd, 31. Čakajík (Nedvěd), 34. T. Urban (Trončinský, Moravec), 37. Bárta (Bartovič, Moravec), 56. Bulíř (Čakajík), 60. Bartovič (Nedvěd, Dušek) – 38. Bicek (Kuchler), 51. Hovorka (Knotek). Rozhodčí: Hodek, Souček – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:10, navíc Štich (LIB) 5 min. + konce utkání. Využití: 3:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 5 493. Střely na branku: 34:26. Průběh utkání: 6:0, 6:2, 8:2. Hráči utkání: Petr Nedvěd – Jiří Bicek.

Pinc – Výtisk, Trončinský, Štich, Derner, Moravec, Holub, Ulrych, Čakajík – Dušek, Nedvěd, Kudrna – Bárta, T. Urban, Bartovič – Vantuch, Vak, Kica – Špaček, Bulíř, Krejčík.

Rytíři Kladno

Cikánek (od 34.Chábera) – Posmyk, Toman, Drtina, Lepine, Kameš, Piskáček, Procházka L. – Kuchler, Patera, Bicek – Kalla, Hovorka, Dragoun – Lukáč, Knotek, Valský – Látal, Kafka, Eberle – Melka.

Páteční střetnutí začalo ze strany domácích poměrně zostra. Hned ve druhé minutě se ve slibné pozici objevil Bartovič, avšak na jeho pokus si Cikánek ještě přišel. Jinak tomu už bylo po další liberecké střele. Tu měl na svědomí Petr Kica, svým dílem k tomu přispěl ale i Cikánek, za jeho záda totiž proklouzlo nepříliš prudké nahození od levého hrazení.

A domácí hráči byli aktivnějšími i v dalším průběhu první třetiny. Zejména formace ve složení Kudrna – Nedvěd – Dušek hostující defenzivě řádně zatápěla. I přes několik dobrých šancí se však neprosadili. Navýšit náskok mohl také dlouhán Urban, jeho spolupráce s Bartovičem však kýžený výsledek nepřinesla.

To, co se nepodařilo jim, dokázal necelou minutu před koncem první periody Daniel Špaček, který zametl za Cikánkova záda krásný Kudrnův pas zpoza branky. Do druhé třetiny tak šli v lepší výchozí pozici domácí, kteří se v té první ujali dvoubrankového vedení.

Také prostřední dějství bylo patřičně rušné. A jako první vody rozvířil hostující zadák Lepine, jenž tvrdou ranou z kruhu prověřil Pince. Ohrožení branky přišlo i na straně druhé, postaral se o něj Bárta, který pálil z hranice brankoviště. Cikánek však stačil na poslední chvíli zareagovat.

Poté se slušně zaplněná Tipsport arena dočkala také temnější stránky hokeje. Pinc byl před brankou sražen na zem, což se pramálo líbilo Štichovi, který ihned vystartoval na soupeře a bez rukavic se vydal na pomstu. Dost možná se ale mstil na špatném muži, jelikož pěstní souboj svedl s Kuchlerem, zatímco za faul na Pince putoval na trestnou lavici Bicek.

Liberečtí šli po této situaci do tří proti čtyřem, jelikož jednoho muže na lavici hanby již měli. Oslabení však domácím nevadilo. Kotouče se zmocnil Petr Nedvěd, prohnal se po levém křídle a prudkou ranou rozvlnil síť za Cikánkem. To ale nebylo vše, o pár minut později, stále v oslabení, se za kladenskou obranou zjevil Martin Čakajík a kličkou s naznačením, kterou proslavil Vladimír Růžička, překonal ležícího gólmana hostí.

Druhá perioda se převalila do své druhé poloviny a další šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejdříve mohl z trestného střílení, za faul Nedvěda, snížit Drtina. Kladenský bek si však na Pince nepřišel. A dle pravidla nedáš, dostaneš, se za necelou půlminutu zvedaly ruce na straně druhé. To na brankovišti dorazil Trončinského pokus Tomáš Urban a stanovil skóre na 5:0.

Druhá třetina však svůj účet ani zdaleka neuzavřela. Do přestávky ještě přesilovou hru využil dorážkou Michal Bárta, jenž protrhl střelecké sucho panující od 19. kola. Na rozdíl pěti branek pak krátce před přestávkou snížil projektilem od modré Jiří Bicek. Který tak stanovil, že do kabin se před třetím dějství šlo za stavu 1:6 z pohledu Rytířů.

Třetí třetina již tak divoká nebyla a její první polovina se odehrála téměř v poklidu. Tento klid narušil snad jen hostující Valský, který sám před Pincem na libereckého strážce nevyzrál. To bylo víceméně vše, co bylo k vidění. Snad jedině poměrně vysoký počet vyloučení, v tomto úseku hry byla potrestána trojice hráčů. Liberec měl k dispozici dokonce výhodu pěti proti třem, využít jí však nedokázal.

Druhá polovina závěrečného dějství nezačala pro domácí nejlépe. Na trestnou lavici putoval Čakajík, a zatímco Lepine nejprve rozvlnil síť pouze z vnějšku, Marek Hovorka se nemýlil. Právě tento muž se totiž nejrychleji zorientoval na brankovišti a z modrého půlkruhu pohodlně dorazil kotouč za bezmocného Pince. V závěru třetiny se ale ke slovu znovu dostali Tygři, Michal Bulíř se protáhl mezi beky, v pádu dokázal zakončit a také překonat již Cháberu, který nahradil Cikánka po šesté brance. Na konečných 8:2 pak necelou půlminutu před koncem zvyšoval blafákem Milan Bartovič.

Bílí Tygři se tak po krizi z přelomu roku dostávají znovu pomalu na vlnu vítěznou, když oslavili čtvrtou výhru v řadě, z toho třetí za plný počet bodů.