Tygři sahali v utkání s mistrem po bodu

Date of publication Author Radek Vokál

Liberečtí hokejisté odehráli na ledě favorita další vyrovnané utkání. Domácí nastoupili ve značně improvizované sestavě, bez brankáře Břízy, obránce Nedvěda a útočníků Broše a Kratěny. Trenér Jandač nasadil proti Spartě čtyři kompletní formace. Těsně před polovinou utkání vedla Sparta již 3:0, Liberci se ale porařilo brankami ex-sparťana Nováka a nejlepšího střelce extraligy Kropáče snížit na 3:2. Vítěznou branku vstřelil šest minut před koncem Havelka, za Tygry už v 59. minutě jen snižoval Jiří Kudrna. Oběma týmům se dařily přesilovky, padly při nich čtyři góly. Ve sparťanském dresu se blýskl bývalý liberecký obránce Valdemar Jiruš, který asistoval u všech čtyř domácích branek.

, neděle 06. října 2002
4:3
(2:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 14. Leška (Jiruš), 17. Tomík (Jiruš), 27. Leška (Jiruš), 54. Havelka (Leška, Jiruš) - 29. V. Novák (P. Rozsíval), 49. Kropáč (Jan Kudrna), 59. Jiří Kudrna. Rozhodčí: Kolísek - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:2. Diváci: 4562.

Přikryl - Slavík, Srdínko, F. Ptáček, Šrek, Richter, Jiruš - Špaňhel, Kašpařík, Tomajko - Zelenka, P. Martinec, Žemlička - Tomík, Leška, Havelka.

Falta - Jan Kudrna, Kočí, Holub, J. Moravec, M. Beránek, Krstev, R. Pospíšil, Čakajík - Kropáč, Michal Straka, Kubinčák - V. Novák, Plodek, S. Procházka - Kábrt, Musil, Jiří Kudrna - Hájek, Moskal, P. Rozsíval.

Úvodní třetina patřila domácímu týmu. Bílí Tygři začali zápas v útlumu, možná z respektu před nejlepším českým klubem posledních tří let. Sparťané byli aktivnější a navíc dokázali svoji převahu vyjádřit i gólově. Obě branky padly jako přes kopírák. Od modré vždy vypálil ex-liberecký bek Valdemar Jiruš a ve 14. minutě Leška a v 17. minutě Tomík dorážkami jeho střely v podstatě rozhodli zápas.

O přestávce sáhl trenér Jandač k osvědčené změně - stáhl hru na tři pětky s cílem dostat své hráče více do tempa. To se mu podařilo, Liberec začal být domácím rovnocenným soupeřem a jen ve druhé třetině vyzkoušel náhradníka Přikryla patnácti střelami. Ke gólu ale jejich snaha zatím nevedla, protože ve 27. minutě zvyšoval Leška po pohledné samostatné akci už na 3:0. Poté ale dostal domácí centr Kašpařík 2+2 minuty za nebezpečnou hru vysokou holí a právě když skončil jeho první dvouminutový trest, dorazil puk do branky svých bývalých spoluhráčů Václav Novák. Do konce třetiny se ještě na lavici hanby podívalo celkem pět hráčů, při přesilovkách se již ale skóre neměnilo.

Ve třetí třetině došlo jen ke dvěma vyloučením, obě ale byla potrestána. V 49. minutě pykal za vysokou hůl Jiruš a Kropáč tvrdou ranou pod břevno vsítil svůj již sedmý gól v sezóně. Liberec tak snížil na rozdíl jediné branky, o možnost vyrovnání se ale Tygři připravili sami. Tři minuty po Kropáčově zásahu totiž Jan Kudrna, který druhý gól připravil, putoval na trestnou lavici za hákování a jeho prohřešek potrestal Petr Havelka. Třetí bod si za šikovnou asistenci připsal Leška a dokonce čtvrtý bod za čtvrtou asistenci Valdemar Jiruš. Sparťané pak již dvougólové vedení kontrolovali, minutu a půl před koncem ale ještě vykřesal naději svým vůbec prvním gólem v nejvyšší soutěži Jiří Kudrna, ikdyž mu notně pomohl nepozorný Přikryl. Domácí ale konec utkání zkušeně zvládli, Tygrům ani nedovolili odvolat brankáře a vyvinout závěrečný tlak a v pohodě si tříbodové vítězství uhlídali.

Liberečtí hokejisté sice odjeli s prázdnou, zanechali ale dobrý dojem a ukázali, že mohou sehrát otevřený zápas i s úřadujícím mistrem. V úterý se Bílí Tygři představí na domácím ledě proti loňskému třetímu celku extraligy, Zlínu.