Tygři poprvé v letošní sezóně prohráli s Vítkovicemi

Date of publication Author David Šušlík

V neděli v podvečer přivítali Bílí Tygři na svém ledě celek Vítkovic. Naši hráči nebyli v zápase horším týmem, ale celý zápas museli dotahovat. Na první i druhou branku Steelu ještě Liberečtí našli odpověď, třetí branka Vítkovic z pětapadesáté minuty již však zůstala bez odezvy. Z našeho týmu si připsal dva body za branku a asistenci <b>Václav Pletka</b> a po zásluze byl zvolen mužem utkání.

41. kolo, neděle 13. ledna 2008
2:3
(0:0, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Pletka (Jiruš), 39. Čermák (Pletka) - 23. Burger (Tomášek), 38. Šimíček (Jurečka), 55. Tomášek (Burger). Rozhodčí: Turčan - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 8:9, navíc Barinka (VIT) 10 minutový trest. Využití: 1:0. Diváci: 5760. Střely na branku: 53:24. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

Pinc - Moravec, Jiruš ("A"), Hunkes, Krstev, Žabka, Zíb, Holub, Rýgl - Čermák, Kašpařík, Pletka - Vantuch, Dušek, Procházka ("C") - Bartovič, Šachl, Víšek - Rapač, Špaček, Jech.

HC Vítkovice Ridera

Štěpánek - Barinka, Jurečka, Gulaši, Kuboš, Ovčačík, Mrázek - Hubáček, Zdráhal, Svačina - Köhler, Hruška, Vala - Tomášek ("A"), Burger ("A"), Škoda - Jánoš, Šimíček ("C"), Klimek.

Utkání začalo vyloučením Ctibora Jecha za hákování, paradoxně však měli více šancí Tygři. Ve vlastním oslabení nejdříve ujel Petr Šachl, Štěpánek se mu však vydal naproti a dokázal kotouč vyrazit ještě dříve, než ho liberecký forvard stihl dojet. O chvíli později, ještě stále v oslabení, znovu Petr Šachl vyzkoušel pozornost Štěpánka. Ten ale jeho střelu vyrazil ramenem. Na druhé straně musel předvést také něco ze svého umění bývalý vítkovický brankář Marek Pinc, když zlikvidoval střelu Zdráhala. V sedmé minutě vybojoval kotouč za hostující brankou Richard Rapač, dostal se před Štěpánka, toho však nepřekoval. Po odpískání se ve vítkovickém brankovišti strhla menší potyčka, kterou odnesli dvouminutovým trestem právě Rapač za domácí a za hosty Ovčačík. A když byl o necelou minutu později vyloučen Čermák, Steel měl k dispozici přesilovku čtyři proti třem.

Hned na začátku početní výhody pálil ze strany do brankové konstrukce Jiří Burger, ve zbytku přesilovky se už ale domácí úspěšně bránili. Ve dvanácté minutě byl dvakrát ve velké šanci Václav Pletka. Nejdříve po krásné kombinaci s Jirušem a Čermákem pálil těsně nad Štěpánkovu branku, znovu se však ocitl s kotoučem na holi, probil se před vítkovického gólmana, ten ale skvěle zasáhl. O minutu později byl v akci znovu Pletka. Počkal si před brankou na přihrávku Leoše Čermáka, Štěpánek však znovu vyšel ze souboje jako vítěz. Necelé čtyři minuty před koncem první třetiny měl před sebou odkrytou klec Pavel Kašpařík, kotouč mu však v rozhodující chvíli přeskočil hůl. Liberec měl rozhodně navrch, nepodařilo se mu ale svou převahu brankově vyjádřit. Dvě minuty před koncem létala kolem Pruskovy branky jedna střela za druhou, žádná se však neujala. Vítkovičtí se usadili v útočném pásmu až chvíli před koncem první části, domácí obránci je ale k nějaké nebezpečnější střele nepustili.

Druhá třetina začala velmi zostra a oba brankáři se měli co ohánět. Avšak ani Martin Tomášek, ani Jiří Burger a ani na druhé straně Leoš Čermák své šance nevyužili. První gól zápasu tak padl až v čase 22:52. Marek Pinc si za svou brankou nerozuměl se svými spoluhráči a než se do ní stihl vrátit, dostal se kotouč k volnému, mezi kruhy čekajícímu, Jiřímu Burgerovi. Ten měl hodně usnadněnou pozici a pohodlně skóroval. 1:0. Poté se roztrhl pytel s vyloučeními a během minuty a půl na trestnou lavici postupně putovali nejdříve hostující Barinka za nedovolené bránění, poté domácí Jiruš, taktéž za nedovolené bránění, a nakonec vítkovický Köhler za vysokou hůl. Když už byli na ledě Barinka s Jirušem, domácím se podařilo pokračující přesilovku pět na čtyři využít. Liberečtí obránci dlouho ostřelovali vítkovickou bránu, až se od modré napřáhl Valdemar Jiruš. Jeho střelu sice Jakub Štěpánk ještě vyrazil, na dorážku volného Václava Pletky již však nestačil. V čase 27:35 tak na světelné tabuli svítil stav 1:1.

Tygři po brance ještě více ožili a snažili se o vstřelení dalšího gólu. Z jejich aktivity pramenilo další vyloučení na hostující straně. Za nedovolené bránění a za následné protesty dostal hostující Barinka dva plus deset minut a domácí měli k dispozici další přesilovou hru. Největší šanci v této početní výhodě měl na jejím konci Petr Šachl, který zpoza branky vybruslil před Štěpánka, ten byl ale připraven. Necelé čtyři minuty před koncem druhé třetiny dostal menší trest za hákování domácí Lukáš Zíb, ale přesilovka hostů trvala jen šest sekund. Domácího obránce Jiruše totiž zasáhl hokejkou do obličeje Martin Tomášek a také on skončil na trestné lavici. Hrálo se tak čtyři na čtyři.

Více místa na ledě málem využil rychlík Milan Bartovič, který se rozjel a proháčkoval se celým kluzištěm až před Štěpánka. Na tom však ztroskotal. Nakonec se ale z branky radovali Vítkovičtí. V čase 37:59 přihrál Jurečka mezi kruhy najíždějícímu Romanu Šimíčkovi, a ten překonal Pince podruhé. Hosté se však z branky neradovali příliš dlouho. Přesně za 49 sekund vyrovnal navrátilec do liberecké sestavy Leoš Čermák, který nechytatelnou střelu z hranice pravého kruhu poslal pod horní tyč vítkovické klece. Po druhé třetině tak žádný tým neměl blíže k vítězství, tentokrát platil stav 2:2.

Třetí třetina začala dvěma dvouminutovými tresty. Nejdříve šel na trestnou lavici domácí Dušek za hákování, za pár sekund ho následoval hostující Šimíček, který dostal trest za sekání. Bílí Tygři byli ve hře čtyři na čtyři aktivnější, své přednosti znovu ukázal Milan Bartovič, vítkovický brankář byl však na pozoru. V pětačtyřicáté minutě mohli jít Vítkovičtí znovu do vedení. Po Burgerově přihrávce ale Tomášek trefil jen tyč Pincovy svatyně. V téže minutě byl vyloučen Čermák, hosté tak měli k dispozici další početní výhodu. Domácí tentokrát s jejím bráněním neměli příliš problémů. V osmačtyřicáté minutě ujel hostujícím obráncům znovu Bartovič, už se dostával před posledního bránícího hráče Vítkovic Gulašiho, ten ale v poslední chvíli zatáhl za záchranou brzdu v podobě faulu a poslal svůj tým do čtyřech. Hosté však oslabení sehráli na jedničku a Tygry téměř k ničemu nepustili.

V jednapadesáté minutě se dostal do samostatného nájezdu na druhé straně Petr Vala a Jiří Hunkes byl tentokrát ten, který hasil nebezpečí faulem. Také on byl za svůj čin po zásluze potrestán. Vítkovice si však znovu dlouho v početní výhodě nezahráli. Po minutě byl vyloučen Jurečka za sekání a hrálo se znovu ve čtyřech na obou stranách. Po návratu obou hráčů se dostali do brejku dva na jednoho Mrázek s Klimkem, druhý jmenovaný zakončoval, Pinc se ale stihl přemístit a šanci zlikvidoval. O chvíli později, přesněji v čase 54:18, se již ale Vítkovice znovu dostaly do vedení. Jiří Burger z pravé strany našel na druhé straně najíždějícího Martina Tomáška a ten bruslí trefil šibenici Pincovy branky. Hlavní arbitr se šel ještě poradit s videorozhodčím, jestli branku uznat, po krátkém telefonátu však ukázal na středový kruh. 2:3. Necelé dvě minuty před koncem odvolal kouč Liberce Dušan Gregor brankáře a poslal místo něj šestého hráče do pole. Šance Tygrů na vyrovnání se ještě umocnila v okamžiku, kdy dostal Jurečka dvě minuty za držení. Ani výhoda dvou mužů v poli však k libereckému vyrovnání nevedla. Zápas tedy skončil vítězstvím Vítkovic 3:2.