Tygři pokořili Plzeň až v prodloužení

Date of publication Author Štěpán Hanuš

L i b e r e c - Západočeši se již téměř radovali z první výhry v sezóně po úvodní brance Andrašovského. V přesilovce jim ale vzal těsně před koncem vítr z plachet nejprve Martin Richter a ve hře tří proti třem v páté minutě prodloužení rozjásal nervózní liberecké publikum další bek Tygrů <b>Jiří Moravec</b>.

8. kolo, úterý 27. září 2005
2:1p
(0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 59. Richter (Podkonický), 65. J. Moravec (Krstev, Podkonický) - 45. Andrašovský (Kracík, A. Padělek). Rozhodčí: Minář - Padevět, Čížek. Vyloučení: 6:8, navíc Jindřich (Plzeň) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 4183. Střely na branku: 42:20.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Krstev, Richter, Derner, Nikolov, Hanzlík, Holub - Šachl, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, Novák - Klimenta, Plodek, S.Procházka - Víšek, Vampola, Jech.

HC Škoda Plzeň

Málek - Jindřich, Trojovský, Klaus, Štěpánek, Cartelli, Štich, - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Adamský, J. Straka, Matějovský - Důras, Vorel, M.Straka - Kíca, Kepl, Havelka.

V Liberci v úterním podvečeru zvítězila dřina na hokejem. Plzeň od začátku zápasu urputně bránila a spoléhala na rychlé brejky. Domácí Bílí Tygři se přes plzeňskou defenzivu nemohli dlouho dostat do obvyklé pohody, a když už se dostali na dostřel Málka, plzeňský mág jejich pokusy bezpečně kryl. Branky začaly padat v Tipsport areně až v poslední třetině. Jako první se trefil plzeňský Andrašovský a hosté začali věřit v první letošní vítězství. O to však v samém závěru přišli, když vyrovnal tvrdou ranou od modré Richter. O vítězství domácích pak v prodloužení rozhodl další bek Moravec.

Po počátečním oťukávání se v první šanci ocitli domácí. Jiruš při přesilovce napřáhl od modré a puk prolétl těsně kolem Málkovy branky. V šesté minutě si vybral Málek porci štěstí. Nikolov vypíchl puk a uháněl na branku Plzně, v poslední chvíli mu však kotouč sklouzl z hole a ze šance tak nebylo nic. Postupem času se osmělila i Plzeň, v sedmé minutě předvedl individuální akci Matějovský, ale netrefil bekhendem branku. V jedenácté minutě hrála Plzeň přesilovku, obránce Klaus se ocitl v dobré pozici, ale puk za puk za záda brankáře Hniličky nepronikl. Hra postupně padala do průměru a z šedi vystoupil jen Šachl, který se dostal do šance v patnácté a dvacáté minutě první třetiny. Ve druhé části se scénář neměnil. Plzeň se i nadále soustředila především na obranu a domácí Liberec pokračoval v dobývání Málkovy svatyně. Do první šance se však dostali paradoxně hosté. Po chybě domácí obrany se dostal k puku Aleš Padělek a Hnilička měl co dělat, aby uchránil domácí od pohromy. Postupem času se však Plzeň dostala pod tlak domácích. Ve 23. minutě se Málek vyznamenal v liberecké přesilovce při střele Hanzlíka.Přímý tah na branku se vyplatil domácímu Víškovi, který ve šestadvacáté minutě našlápl ve středním pásmu a po levém křídle se protlačil až před Málka. Ten mu však pokus o blafák s jistotou chytil. Na místě byl plzeňský kouzelník i při následné střele Tomajka z mezikruží. Těsně před polovinou zápasu pak visel gól v plzeňské brance doslova ve vzduchu, to by však nesměl být v brance hostí Roman Málek. Nevyzráli na něj ani Rataj, Krstev a Šachl. Tlak domácích ukončil plzeňský ostrostřelec Aleš Padělek, který po dlouhé době zaměstnal Hniličku. Do vývoje zápasu značně promluvilo vyloučení plzeňského obránce Jindřicha, který obdržel v dvaatřicáté minutě osobní trest na deset minut a donutil tak plzeňského trenéra Marka Sýkoru operovat s minimem beků. V pětatřicáté minutě předvedl pěknou akci hostující Důras, ale Hnilička byl bezchybný. Hned z brejku se pokoušel překvapit Málka domácí kapitán Novák, jeho střela bekhendem šla však těsně mimo. Největší šance Bílých Tygrů přišla v osmatřicáté minutě. Roman Málek předvedl doslova akrobatický zákrok, kdy už překonán vykopl v leže bruslí střelu domácího Procházky směřující pod břevno. Druhou třetinu uzavřel domácí obránce Richter, který při přesilovce po vyloučení Havelky pálil těsně nad.

V úvodu třetí třetiny dostala Plzeň možnost přesilové hry. Do šance se dostal Matějovský po namazání od gólmana tygrů Hniličky, ten však svou chybu napravil.. Na místě byl i při následné střele Cartelliho od modré, kterou ukryl někde mezi svými betony. Plzeň se však dočkala. Čtyři vteřiny po návratu Dernera na led dorazil za Hniličkova záda pohotový Andrašovský střelu Kracíka. Domácí byli po brance evidentně otřeseni, ale i tak se dostávali do dobrých příležitostí. Na Málka nevyzrál Tomajko, Krstev ani Podkonický. Vyloučení Dernera domácí přibrzdilo a příležitost rozhodnout měla Plzeň. V třiapadesáté minutě chybělo jen málo, aby Josef Straka dorážkou po střele Cartelliho od modré podruhé potěšil hrstku plzeňských příznivců v hale. Plzeň však chybovala a sama nabídla domácím Bílým Tygrům možnost vyrovnat, když se nechal vyloučit nejprve Štěpánek a hned p o něm Trojovský. Zatímco první přesilovku odehráli Tygři mizerně, v té druhé, navíc zesílené odvoláním Hniličky, již byli úspěšní. Podkonický vyhrál buly, puk se dostal na modrou k Richterovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě. V poslední minutě mohl zmrazit libereckou Tipsport arenu Matějovský, jeho střelu však uklidil Hnilička do své lapačky.

V prodloužení měla šance obě mužstva. Málek si poradil s pokusy Podkonického i Nováka, Hniličku prověřil Klaus. Poté dal domácím šanci rozhodnout při přesilovce čtyř proti třem dobře pískající rozhodčí Minář, tuto výhodu však ukončil faul Tomajka. Hra tři na tři nakonec více svědčila domácím – Krstev našel zcela volného obránce Moravce, který tváří v tvář Málkovi rozhodl střelou mezi betony o výhře Bílých Tygrů 2:1.