Tygři bojovali, Slavii podlehli až v nájezdech

Date of publication Author Tomáš Houska, Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Po urputném boji, který přinesl první semifinálový duel, se Bílí Tygři nakonec museli smířit s první prohrou v play-off. Liberečtí po první třetině prohrávali o dvě branky, <b>Valdemar Jiruš</b> však snížil a Čermák poté dokázal i vyrovnat. V nájezdech se ale Tygrům nedařilo a slávisté si dvěma úspěšnými střelami zajistili první výhru v sérii.

SF1, středa 19. března 2008
3:2sn
(2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Micka (Novák), 19. Vondrka (Hruška), rozhodující nájezd Klepiš - 33. Jiruš (Pletka), 42. Čermák (Jiruš). Rozhodčí: Hradil, Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. Diváci: 9871. Střely na branku: 38:41. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 2:3.

HC Slavia Praha

Svoboda - Kadlec, Vašíček, J. Novák, Kolařík, Drtina, Žižka, Sloboda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Červenka, Klepiš, Tomica - Bednář, V. Růžička ml., Sup - Micka, Rataj, Doležal - Borovanský.

Pinc - Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Derner, Zíb - Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Pabiška, Kašpařík, Nedorost - Bartovič, Blatný, Šachl.

Od začátku se hrál atraktivní hokej. V první minutě nebezpečně pálil z mezikruží Vondrka, Pinc však se štěstím ramenem vyrazil. V čase 2:29 měla Slavia šanci hrát přesilovku. Liberec ale skvěle napadal a dlouho držel domácí na distanc od Pincovy branky. Až navrátilec do sestavy Červenka společně s Klepišem dokázal ohrozit branku hostí. První šanci modrobílým nabídl svoji špatnou rozehrávkou Adam Svoboda. Chybu však napravil a Blatného střelu vyrazil. Sešívaní byli sice nebezpečnější, ale v polovině třetiny se hra vyrovnala. Svobodovu branku ohrozilo duo Plodek - Krstev, gól však nepadl. Vysoké tempo hry neustalo. Hrálo se o každou píď ledové plochy.

V čase 17:57 nenápadně vystřelil švihem skrz obránce Tomáš Micka a Pinc nestačil včas sklepnout betony – 1:0.

Za 46 sekund udeřila Slavia podruhé, když Beránek nahazoval puk na branku. Liberecká jistota v brance však zaváhala a kotouč vyrazila před sebe. Nedorost neodpálil do bezpečí a dojíždějící Michal Vondrka ho přes ležícího gólmana dorazil – 2:0.

Tygři nastoupili do druhé třetiny s větší vervou. Slavia začala hrát možná až příliš pasivně. Liberci navíc pomohly přesilové hry, které ho držely v tlaku. Nejvíce hrozil první útok hostí. Ve 33. minutě se proháčkoval červenobílým obranným valem Pletka, rozhodčí signalizovali faul domácích, Pletka však pokračoval v akci a nahrál volnému Valdemaru Jirušovi, který ukázkovým blafákem zavěsil puk pod víko – 2:1.

Pražané se snažili kontrovat rychlými protiútoky, na Pince ale nevyzráli. Iniciativu i nadále drželi hosté.

Liberec před druhou sirénou zamkl Slavii v obranné třetině, z čehož vznikl faul obránce Žižky. Přesilovku si přenesli hosté do závěrečné části. Nástup do třetí třetiny ulehčil hostům Jan Novák, který se po deseti vteřinách dopustil sekání a nabídl hostům více než minutovou přesilovku pět na tři. Liberec rozpoutal před Svobodovou brankou doslova peklo. Slavia srdnatě odolávala, jenže dvě sekundy před ukončením dvojnásobné přesilové hry poslal Jiruš skvělou přihrávku od mantinelu na Leoše Čermáka, jenž propálil Svobodu mezi nohy – 2:2 (41:16).

Červenobílí se dostali zpět do zápasu ve 45. minutě. Při přesilové hře mohl skórovat Vondrka, Pinc se ale bleskurychle přesunul. Hra nabírala zběsilé tempo a útoky se střídaly na obou stranách. Oba gólmani několikrát podrželi své týmy. V minutě 58. zařadil vyšší rychlostní stupeň Bartovič, probil se až k brance, v rozhodujícím okamžiku ho však stihli domácí beci zakřížit. A tak když i Kadlecova střela letěla dvě sekundy před poslední sirénou těsně mimo, šlo se do prodloužení.

Po 58 sekundách prodloužení se dopustil faulu loktem kapitán hostí Čermák. Slavia měla lukrativní šanci rozhodnout zápas v přesilovce 4 na 3, jenže Beránek dvakrát minul před prázdnou brankou. Jednou puk a jednou celou klec. Severočeši infarktové oslabení přežili a začali se tlačit do koncovky. Od 4. minuty se oba týmy soustředily hlavně na obranu a gól již nepadl.

První nájezd prováděl liberecký Pletka, Svobodu nepřekonal. Za Slavii se pak trefil specialista Jakub Klepiš. V druhé sérii nejdříve selhal liberecký Čermák. Poté zachoval chladnou hlavu Tomáš Micka a propálil Pince mezi lapačkou a betonem.