Tři body nakonec putují do Liberce!

Date of publication Author Jan Rachota, Petr Naar

Liberec jel na plzeňský led v roli favorita, ale na vítězství se hodně nadřel. Vybrakovaný kádr Plzně se totiž Tygrů nezalekl, statečně vzdoroval a dlouho si dělal naděje na body. Do třetí třetiny se šlo za stavu 2:1 pro Plzeň, ale v 42. minutě vyrovnal Rataj a v 54. minutě strhl vítězství na stranu Severočechů <b>Andrej Podkonický</b>.

47. kolo, pátek 03. února 2006
2:3
(1:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Šindel (Jindřich), 39. Zelenka (Vítek, Vobořil) - 23. Pletka (Vampola), 42. Rataj (Rozsíval), 51. Podkonický (Vaic, Šachl). Rozhodčí: Jebavý - Bádal, Kareš. Vyloučení: 10:13, navíc Matějovský 10 min. - Vaic 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4 465. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.

HC Škoda Plzeň

Jež - Jindřich, Mazanec, Cartelli, Vobořil, Nedoma, Hučko, Pulpán - A. Padělek, Kracík, Tvrdoň - Zelenka, Vorel, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - Freiberg, Kepl, Vítek - Hobl.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Hanzlík, Holub, Krstev, Derner, Rýgl - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Rozsíval - S. Procházka, Vampola, Pletka - Klimenta, Pabiška, Víšek.

1. třetina

Utkání, ve kterém šlo domácím hráčům snad už jen o prestiž a svoji vlastní čest, se předem zdálo být nezajímavé. Bylo tomu ale právě naopak! Plzeň do zápasu vstoupila asi s takovou bojovností, jakou si plzeňští diváci představovali v boji o play off. Tygři zahájili zápas, jakoby už před začátkem vedli. A nejspíš tím, že podcenili domácí, dostali se hned v úvodu utkání pod tlak. Kracík si zajel s pukem do útočné třetiny domácích, přešel přes obránce a stihl vyslat na Hniličku nepříjemnou střelu, která se ještě odrazila nedaleko Tvrdoně, jenž však rovněž neproměnil. Následovala první drobná šarvátka, kterou hlavní sudí Jebavý potrestal jen slovním pokáráním. V polovině první třetiny se hrálo při vyloučeních Vaice a následně i Hučka čtyři na čtyři. Plzeň hrála tedy přesilovku jako první, ale tradičně se ji moc nepovedla. Až když se síly vyrovnaly vyloučením plzeňského zadáka, padla první branka utkání. Jindřich zavezl puk do útočné třetiny. Hnilička chtěl kotouč odpálit do bezpečí, což se mu nepovedlo, jelikož jej před brankou zachytil Jakub Šindel, jenž vystřelil k pravé tyčce Hniličkovy branky a otevřel skóre utkání. Právě Šindelova lajna posléze roztočila kolotoč přihrávek v liberecké třetině, ze kterého se hostům zřejmě zamotala hlava, jelikož vůbec nebyli schopni se puku zmocnit a zachránit se alespoň zakázaným uvolněním. Tlak přerušila už Důrasova střela, kterou Hnilička i se štěstím pokryl. První velká šance Liberce přišla dvě minuty před koncem úvodního dějství, kdy domácí gólman Jež zaváhal za brankou a Rataj netrefil skákající puk před brankou. Pár vteřin poté zůstal na ledě ležet Krstev. Na ledě se objevila i krev, ale Jebavý nikoho nepotrestal žádným trestem. Pěknou akci předvedl Klimenta, jenž prošel přes Mazance do útočného pásma a krásně načasovanou přihrávkou připravil šanci pro Pabišku, který puk lehce líznul hokejkou, ale teč šla mimo branku. Pár vteřin před koncem první třetiny se pustili do sebe agilní Matějovský s Podkonickým v těsné blízkosti Jebavého. Tím pádem putovali oba dva na trestnou lavici na dvě minuty za hrubost plus po dvou minutách za vysokou hůl.

2. třetina

Hosté věděli, že Plzeň pravděpodobně silně podcenili a hned v úvodu druhé třetiny se to snažili napravit. Do druhé dvacetiminutovky vstoupili svižnější hrou, z čehož následně těžili. Nová akvizice v libereckém dresu Václav Pletka mohl slavit. Hráč, jenž za Tygry nastoupil již do druhého utkání, dostal od Vampoly přihrávku zpoza branky. Extřinecký útočník si puk zpracoval nejprve rukavicí a následně jej hokejkou doklepl za Ježova záda. V polovině utkání opět lehce vzplály emoce. Po ataku libereckého hráče se pustili do pěstní výměny Šachl a opět aktivní Matějovský. Liberecký rváč inkasoval dvě trestné minuty, Matějovský rovněž, ale ještě k tomu i deset minut za úder do hlavy. Do konfliktu se zapojil ještě i Pulpán, který si šel odpočinout na dvě minuty. Liberci se tedy naskytla velká šance v podobě přesilové hry pět na tři. Ta se jim však vůbec nepovedla. Domácí několikrát zachytili přihrávku mezi libereckými hráči a podařilo se jim dostat puk mimo nebezpečí vyhozením z vlastní třetiny. Když Plzni naskočil čtvrtý hráč do pole, dostal Tvrdoň přihrávku mezi kruhy a ocitl se ve vynikající střelecké pozici, kterou ovšem nevyužil. Přestřelil jak padajícího Hniličku, tak jeho svatyni. Přesně ve 38. minutě se domácí opět radovali. Při přesilové hře, která se Plzni výjimečně povedla, čelil Hnilička prudké střele od modré, kterou vyrazil do volného prostoru před branku, kde číhal Jiří Zelenka, který nemohl netrefit.

3. třetina

Liberec si takový vývoj utkání rozhodně nepředstavoval a po bouřce v šatně hostí vstoupil do třetí třetiny opět aktivně, jako do třetiny druhé. Tentokráte za výrazného přispění plzeňského obránce, který doslova namazal při rozehrávce z obranného pásma puk přímo na hůl libereckému útočníkovi. Dvojice Rataj – Rozsíval tedy najížděla úplně osamocena na Ježe a po krátkých přihrávkách jej prostřelil Igor Rataj. V padesáté minutě měli domácí opět šanci ujmout se vedení, když po vyloučení Krsteva a Podkonického, si zahráli dvojnásobnou přesilovou hru po dobu jedné minuty a 47 sekund. V přesilovce Plzeň nijak výrazněji neohrozila Hniličku. Hučko i Pulpán stříleli od modré, ovšem oba dva trefili jen clonící liberecké hráče. Sotva přesilovka skončila, přišel další gól. Tentokrát ovšem z holí hostujících hráčů, kteří se tímto dostali poprvé do vedení v utkání. Tygři rozebrali plzeňskou defenzivu a střelu Vaice nechytatelně tečoval Andrej Podkonický. Dvě minuty před koncem třetí třetiny neudržel Vaic nervy na uzdě a holí přetáhl Nedomu přes obličej. Jelikož šlo o krvavé zranění, dostal Vaic nejvyšší možný trest ve hře – 5 minut plus do konce utkání. Plzni se tedy naskytla v samém závěru možnost přesilové hry a tedy vyrovnání, ale to se ji nepodařilo ani tehdy, když dvacet sekund před koncem vyjel Jež z branky, aby domácí zkusili štěstí v power play.