Svijanská aréna viděla drama se smutným koncem

Date of publication Author Radek Šenk

Domácí Bílí Tygři zahájili lépe a šli dokonce do vedení v 10. minutě Kašpaříkem (viz. foto). Po brzkém vyrovnání, odpověděl stejně rychle Procházka a po první třetině se tak šlo do kabin za stavu 2:1. Pak se hostům podařilo vývoj utkání otočit, opět ale srovnal z následující akce po buly Verčík. Poslední dějství vzal do rukou rozhodčí Minář, který několika verdikty utkání poznamenal, a Sparta dokázala v 60. minutě vstřelit při dvojnásobné přesilovce vítězný gól.

8. kolo, úterý 30. září 2003
3:4
(2:1, 1:2, 0:1)

Branky: 10. Kašpařík (V. Novák, Čakajík), 11. S. Procházka (Kropáč, Plodek), 30. Verčík (Krstev, Kašpařík) - 11. Marek (Ton), 27. Řezníček (Kratěna, Broš), 30. Marek (Ton, Tomajko), 60. Řezníček (Marek, Kratěna). Rozhodčí: Minář - Pacal, Pospíšil. Vyloučení: 7:5, navíc V. Novák (Liberec) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 2402.

O. Svoboda - J. Nedvěd, Moravec, L. Šmíd, Jiruš, Krstev, Čakajík - Rozsíval, M. Straka, Korhoň - Kropáč, Plodek, S. Procházka - V. Novák, Kašpařík, Verčík - od 41. navíc Pabiška

Bříza - L. Procházka, Srdínko, Richter, Řezníček, Výtisk, Jan Hanzlík - Ton, Marek, Tomajko - Kratěna, Broš, Špilár - Paroulek, Šimíček, Vondráček - od 41. navíc Vrbata

Bílí Tygři vstoupili do utkání velmi dobře, když se od prvních minut starali o pozornost Petra Břízy v brance Sparty. Pražané s navrátilcem Petrem Tonem začali zlobit až ve třetí minutě a byla to právě první Hadamczikova formace, která dělala domácím hráčům největší problémy. Na začátku 4. minuty se dostali Tygři do oslabení, fauloval Rozsíval. Liberci se ale tato herní situace poslední dobou daří, a tak první početní výhoda zůstává nevyužita. V 6. minutě se Bříza příliš pomalu rozhoduje, co s pukem udělá, za brankou ho o něj připraví Plodek, který vybídne Jiruše připraveného mezi kruhy. Jeho střela jen těsně míjí pravý horní roh hostující branky. Pak se prosazoval opět první Hadamczikův útok, Svoboda musel celou situaci řešit nadvakrát. Z následné akce to zkoušel před Svobodou Broš, obránce Čakajík mu ale nasadil ukázkový bodyček, navíc sparťanského útočníka připravil o puk a rozjel akci, na jejímž konci se domácí mohli poprvé radovat. Puk se od Čakajíka dostal k Novákovi, který střílenou přihrávkou nabídl možnost skórování Kašpaříkovi, číhajícímu u levé Břízovi tyče - 1:0. Bývalí Sparťané v libereckém dresu tak o sobě dali poprvé vědět, to běžela 10. minuta.

Jenže, co čert nechtěl, Liberci se nepodařilo udržet nadějný stav delší dobu. Hned o minutu později se prosadila první sparťanská formace vedená Markem. Tento nadějný forward, který přišel do Holešovic z Třince, si parádně rozumí s Tonem a Jandačovi svěřenci to pocítili poprvé. Ton uviděl svého centra mezi kruhy, dal mu do jízdy a Marek se nemýlil 1:1. Střelecké hody však pokračovaly dál. Stanislav Procházka potvrdil formu z přípravného období i v tomto utkání a po perfektní křížné přihrávce od Kropáče vystřelil těsně nad ledem k levé tyči. Bříza se mohl jen smutně ohlédnout. Liberec byl v prvním dějství lepší, skórovat však mohla naopak Sparta. Po střele obránce Procházky se zachvěla levá tyč Svobodovy branky. V závěru měli Pražané ještě další obrovskou šanci, když v oslabení ujela dvojice Kratěna – Broš. První zmiňovaný ale na Svobodu nevyzrál. Hlavně díky němu šli Tygři do kabin s jednobrankovým vedením.

Libercká přesilová hra z první části pokračovala i na začátku té druhé. Domácí se do větší šance nedostali, a tak se Sparta ubránila. Ve 23. minutě by ve Svijanské aréně slyšeli spadnout špendlík na zem. Obránci Janu Holubovi, nikým neatakovanému, před vlastní brankou sjede puk tak nešťastně, že nepřipravený Svoboda má co dělat, aby jej zastavil před brankovou čárou. To se mu nakonec povede. Mladík odjíždí se svěšenou hlavou na střídačku, povzbudit ho přijede Stanislav Procházka. Sparta se tím dostává na koně, neboť Nedvěd putoval o minutu později na trestnou lavici. Vzápětí na to odchází další z bývalé sparťanské čtyřky v dresu Liberce - Kašpařík. Přesilovku pět na tři domácí ubrání, o pár sekund po naskočení Nědvěda však již míří přesně Řezníček a Sparta srovnává. O tři minuty později, to běžela 30. minuta, si spolupráci z první části zopakovala dvojice Ton-Marek a bylo to 2:3 pro Spartu. Rychlý sled branek opět pokračoval, podobně jako v předcházející třetině. O 33 sekund později vrací Liberec do utkání Verčík a útočný hokej pokračuje.

Pak ale dal o sobě poprvé vědět rozhodčí Minář, který poslal Nováka na deset minut za nesportovní chování. Ve 35. minutě dostává dvouminutový trest Richter, který stáhne pronikajícího Kašpaříka. V přesilové hře mají ke gólu blíže opět Sparťané. Čakajík na modré propadl, puk dostal do jízdy Ton a sám nikým neatakován mířil vstříc Svobodovi. Tolik času, co měl na celou situaci, by mu nedali ani při testech IQ, přesto se průběh skóre neměnil.

Do třetí části vstoupil Liberec bez vyloučeného Verčíka, který si odpykával trest za držení, Novákovi zbývaly ještě dvě minuty z osobního trestu. Bílí Tygři se ale ubránili. Ve 45. minutě si dělal prostor před Svobodou Broš, domácí brankář však chytal velmi pozorně. Sparta přidala na obrátkách a Liberec se jen těžko bránil, navíc o sobě dával čím dál blíže k závěrečnému hvizdu vědět rozhodčí Minář. Nejprve si lavičku naproti střídačkám šel vyzkoušet Paroulek, Stanislav Procházka se jen těžce sbíral z ledu. Liberec se však nedokázal k Břízovi blíže přiblížit, aby mohl ohrozit jeho branku.

Necelé tři minuty do konce normální hrací doby je zmiňovaný domácí útočník vyloučen na 2+2 minuty za vysokou hůl, což se trenérské lavici Tygrů velmi nelíbí. To však není nic proti tomu, co rozhodčí předvede o minutu později. Nejprve přehlédl faul jednoho ze Sparťanů na Kašpaříka, vzápětí na to posílá domácí tým dokonce do tří. Jeden a půl minuty dokázali Bílí Tygři přežít, pak vzal na sebe odpovědnost Řezníček a druhou brankou v utkání rozhodl o vítězství holešovického týmu. Liberec si za svůj výkon prohrát určitě nezasloužil, o tom svědčí i slova trenéra Hadamczika v následné tiskové konferenci.