Statečný výkon i střelecká převaha. Na body proti Spartě ale Liberec nedosáhl

Date of publication Author LŠ, Robin Mana

Praha/Liberec – Bílí Tygři odcestovali na sparťanskou půdu s nadějí, lídra už totiž v letošní sezoně dvakrát srazili. Jenže duel třiačtyřicátého kola vyzněl pro šelmy negativně. Liberečtí přitom soupeře přestříleli, ale kontaktního zásahu se zásluhou Tomáše Filippiho dočkali až sedm minut před koncem. Pražané už žádné drama nepřipustili a odsoudili protivníka k dvanácté příčce v tabulce.

43. kolo, úterý 28. ledna 2014
3:1
(1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Buchtele (Přibyl, Pech), 30. Ton (TS), 33. Hlinka (Ton, Pilař) – 53. Filippi (Vitásek, Vlach). Rozhodčí: Čech, Horák – Jindra, Skopal. Vyloučení: 5:5, navíc Vampola (LIB) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 350. Střely na branku: 31:39. Třetiny: 1:0, 2:0, 0:1. Průběh utkání: 3:0, 3:1. Nejlepší hráči: Tomáš Pöpperle – Marcel Melicherčik.

Pöpperle – Pilař, Krejčík, Polášek, Švrček, Philipp, Kubát, Sičák – Ton, Hlinka, T. Rachůnek – Kumstát, Pech, Buchtele – Klimek, Simon, Rolinek – Forman, Přibyl, I. Rachůnek.

Melicherčík – Hunkes, Vitásek, Voráček, Gřegořek, Čutta, Čakajík – Vampola, Nedvěd, Bulíř – Bartek, Bulík, Víšek – Valský, Urban, Vlach – Zacha, Filippi, Kica.

Do utkání vstoupila podle očekávání aktivněji domácí Sparta. V první příležitosti se ocitl po bekhendové přihrávce Kumstáta na brankovišti Pech, ale nedokázal puk usměrnit za Melicherčíkova záda. O chvíli později pak pálil z levého křídla Forman, ale jeho rána byla tečována a skončila vysoko v ochranné síti.

Holešovičtí měli hru pod kontrolou a dokázali držet puk kombinací v útočném pásmu, ale neujalo se ani Kumstátovo bekhendové zakončení po odrazu puku od zadního mantinelu, ani Klimkova střela, kterému bohužel pro domácí po přesné přihrávce Poláška napříč pásmem sjel v rozhodující chvíli puk z hole.

V sedmé minutě se poprvé ozvali hosté, když si Bulíř vyměnil v akci dvou na jednoho puk s Vampolou, ale Pöpperle se proti zakončení Vampoly stihl přesunout. Tato akce jakoby na nějaký čas utnula ofenzivní hru Sparty a hosté hru opticky vyrovnali. A v ještě lepší pozici se pak ocitl po Bulíkově přihrávce od zadního mantinelu na brankovišti zcela nekrytý Čutta, ale sparťanský gólman byl opět na místě. Sparťané mohli jít do vedení po zakončení Ivana Rachůnka, ten však dostal před branku hodně prudkou přihrávku od Přibyla a puk v tísni do odkryté klece nedostal. Holešovičtí se tak dočkali až necelou minutu před koncem první části při vyloučení Vlacha. Puk putoval po ose Přibyl, Pech, Jan Buchtele a posledně jmenovaný akci na jeden dotek zakončil přesnou ranou pod víko.

Přesně po dvou minutách druhé části mohli sparťané skóre navýšit, ale Kumstát si sám na brankovišti nesrovnal dobře puk na hokejce a bekhendem jen trefil Melicherčíka. Liberec nesložil zbraně a o chvíli později byl v další velké šanci znovu Bulíř, jeho zakončení z první ale skončilo na betonech Pöpperleho. Pak Liberečtí po faulu Švrčka dostali šanci hrát první přesilovku, v ní nebezpečně tečoval střelu od modré čáry Filippi, ale puk mířil těsně vedle.

A tak opět udeřili domácí. Krátce po nevyužité přesilové hře se na modré čáře probíjel do zakončení Ton, Vitásek ho zahákoval a sparťanský kanonýr dostal příležitost trestného střílení. Petr Ton tentokrát zvolil místo bekhendového blafáku střelu do levého rohu a nemýlil se. Brankou zároveň dosáhl svého 56 bodu v základní části, čímž překročil svůj zatím nejvyšší zápis z ročníku 2009/2010.

Ve 33. minutě už to bylo o tři branky. Ton se tentokrát proměnil v asistenta, dlouhým pasem našel před brankou špatně obsazeného Jaroslava Hlinku a ten z první uklidil puk za nepřipraveného Melicherčíka. Oslavil tak gólem svůj 600. zápas v dresu Sparty. Mohlo být pro Liberecké ještě hůř, ale ani Tomáš Rachůnek a ani Lukáš Klimek netrefili v jasných příležitostech odkrytou branku.

Naději Tygrům mohl dát zkraje třetí třetiny kapitán Petr Nedvěd, svůj samostatný únik po zaváhání obrany Sparty ale nedotáhl do úspěšného konce. Pöpperle našel jeho bekhendové zakončení v lapačce. Hostům pak zkomplikoval situaci Vampola, který inkasoval desetiminutový osobní trest.

Jenže Sparta hodně polevila a začala ve vlastním pásmu kupit chyby. Domácí gólman dlouho šancím Liberce odolával, ale necelých osm minut před koncem už byl krátký na bekhendovou kličku Tomáše Filippiho, ke kterému se na brankovišti odrazila střela Vitáska. I po zbytek třetiny byli hosté jasně lepším týmem, v závěru zápasu si ještě jejich trenér Pavel Hynek vzal oddechový čas a odvolal gólmana Mlicherčíka, ale ani hra v šesti už Bílým Tygrům k bodům nepomohla.