Starší dorost skončil v semifinále, mladí Tygři nestačili na Spartu

Date of publication Author Lukáš Šonský, Robin Mana

Praha/Liberec - Spanilá jízda starších dorostenců skončila. Liberečtí mladíci se probojovali až do semifinále, v němž však na Spartu nevyzráli. Pražané uspěli v pondělí pod Ještědem a svůj postup stvrdili ve druhém klání na svém ledě. Severočeši přitom vstoupili do odvetného souboje s velkou chutí, v první třetině byli lepším týmem a vedli o dvě branky. Po prohře 5:3 ovšem proklouzli do finále sparťané.

SF2, středa 21. března 2012
5:3
(1:2, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Pokorný (Knobloch, Preševa), 21. Matějček (Procházka), 26. Knobloch (Brém, Preševa), 32. Procházka, 60. Matějček (Réway) – 4. Zacha (Belovič, Kalfiřt), 15. Havlas (Pyrochta), 31. Belovič (Kalfiřt). Rozhodčí: Schmejkal – Rozlílek, Horínek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 107. Střely na branku: 37:43. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 5:3.

Neužil – Březina, Keller, Kliment, Knobloch, Slavíček, Vacek – Abdul, Bartoš, Brém, Hemr, Major, Matějček, Pokorný, Preševa, Procházka, Réway.

Sobotka – Beránek, Kupčík, Mrázek, Návrat, Pyrochta – Belovič, Dlouhý, Havlas, Hrníčko, Kalfiřt, Klíma, Pálek, Psota, Suska, Zacha, Žďárský.

Sparta, patrně si vědoma tíhy okamžiku, nastoupila do druhého semifinále hodně nervózně. Hráči Liberce byli u všech puků dříve a domácí kupili chyby v obranném pásmu. Jednoho takového zmatku v defenzivě využili Bílí Tygři již ve čtvrté minutě zápasu. Puk odražený ze skrumáže napálil mezi kruhy zcela volný Pavel Zacha a ačkoli při svém pokusu asi příliš nemířil, Neužil přes houštinu těl nic neviděl a puk zapadl za jeho záda – 0:1. Sparta mohla vyrovnat v jedenácté minutě, kdy si na přihrávku od mantinelu sjel Matějček, ale proti jeho pokusu k tyči se hostující gólman Sobotka bleskově přesunul. I přes tuto šanci však byla iniciativa i nadále na hokejkách hostů. Ti byli rychlejší, Spartu přebruslovali a několikrát jí na dlouhou dobu uzamkli v jejím pásmu. V patnácté minutě sice Neužil výborně zasáhl vyrážečkou proti pokusu švihem v podání libereckého Klímy, o několik vteřin později ovšem již inkasoval podruhé, když další lehkovážnost v obraně potrestal z jasné pozice Vojtěch Havlas. Utkání se pro domácí nevyvíjelo vůbec dobře, ale přichystali si na druhý zásah rychlou odpověď. Z nenápadné akce se prosadil Dominik Pokorný, když dojel nahozený puk, přesnou střelou z velkého úhlu překvapil gólmana Sobotku a zavěsil pod břevno. Sparta pak přece jen přidala, ale do přestávky se už skóre nezměnilo.

Ale co se nepovedlo v první třetině, vyšlo hned po 37 sekundách té druhé. Hosté hodně špatně bránili vlastní modrou čáru, puk si našel na hranici útočného pásma Martin Matějček a samostatný únik zakončil precizní bekhendovou kličkou. Sparta se zlepšila a bylo znát, že chce využít psychické výhody k otočení skóre. Pokorný v šestadvacáté minutě ještě nedokázal usměrnit tečí prudké nahození do branky, ale o chvilku později již využil odraženého puku po střele Bréma Ondřej Knobloch, vrátil jej bleskově do sítě hostů a bylo to 3:2. Radost domácích trvala jen necelých pět minut. Za brankou zamíchal pukem Matúš Belovič, strhnul bránící dvojici na jednu stranu a pak mazácky zasunul puk ke druhé tyčce. Domácí gólman byl bezmocný. Zdálo by se, že vyrovnávající branka posadí Liberecké zpět do sedla, ale Sparta si přichystala další bleskový úder. Na kruzích se dostal ke střele Martin Procházka, jeho pokus sice nebyl nijak prudký, zato milimetrově přesný, a Sparta opět vedla. Hra se pak přelévala ze strany na stranu. Nejprve mohl zvýšit vedení domácích Abdul, když se šikovně natlačil až před branku, ale nedokončil úspěšně forehandový blafák. V závěru třetiny se pak Sparta dostala pod drtivý tlak Libereckých, kteří sevřeli Spartu na dlouhou dobu v jejím pásmu, ale Neužil se překonával a všechny pokusy hostů pochytal.

Plán třetí části byl pro Bílé Tygry jasný. Minimálně vyrovnat. To se málem podařilo Kalfiřtovi, když mohl zakončovat úplně sám na hranici brankoviště, ale gólman Sparty máchl lapačkou a jeho bekhendový pokus zastavil. S postupujícím časem hrál Liberec čím dál tím víc na riziko a jeho útočné pojetí bylo vykoupeno okénky v obraně. Procházka dostal perfektní kolmici na modrou čáru, prosmýkl se mezi dvěma beky, ale Sobotka vyrážečkou jeho ránu vytěsnil. Poslední obrovskou šanci hostů na vyrovnání, měl při přesilovce čtyři a půl minuty před koncem Beránek, ke kterému proskákalo tečované nahození od modré čáry. Na hranici brankoviště se však dobře nezorientoval a nedokázal zakončit. Liberečtí si pak vzali oddechový čas, ale Sparta sehrála závěr zápasu po taktické stránce famózně. Vůbec nedovolila Tygrům usadit se v útočném pásmu a odvolat tak gólmana. Když už se k tomu hosté odhodlali, bylo příliš pozdě. Obránci propadli na modré čáře, Réway předložil puk volnému Martinu Matějčkovi a ten gólem do prázdné branky dokonal postup Sparty.