Smutné utkání Liberec po srdnatém výkonu nakonec prohrál

Date of publication Author Josef Šebesta

Domácí hokejisté se snažili, jak jen mohli. Stín jejich kamaráda, však byl na nich znát. Stejně tak, jako proti Slavii rozhodly přesilovky, v nichž byl však soupeř tentokrát lepší. Po dvou brankách Balaštíka odskočil Zlín na rozdíl dvou branek. Rychlík Kropáč (na snímku) sice ještě do konce druhého dějství stihl vyrovnat, na víc ale již domácí neměli.

4. kolo, pátek 19. září 2003
1:2
(0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 39. Kropáč - 19. Balaštík (Leška), 27. Balaštík. Rozhodčí: Svoboda - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:4, navíc M. Hájek (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3590.

O. Svoboda - J. Nedvěd, J. Moravec, Jiruš, Šmíd, Holub, Čakajík, Krstev - Kropáč, M. Straka, Korhoň - Rozsíval, Plodek, S. Procházka - V. Novák, Kašpařík, Musil - Verčík, Pabiška, M. Hájek.

PSG Berani Zlín

Altrichter - Hamrlík, Blaťák, Macholda, Zubíček, Tesařík, D. Nosek - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Vlach, Mokrejš - Okál, Jenáček, Weissmann.

Domácí vstoupili do utkání s cílem věnovat jej tragicky zesnulému Pavlu Kábrtovi. Po minutě ticha, kterou Svijanská aréna věnovala libereckému útočníkovi s číslem 42, se oba týmy vrhly do boje. Začátek byl z obou stran opatrný, týmy jakoby čekaly, co se ze smutného utkání vyklube. První střela na Altrichtera míří z hole Novákovy na konci 2. minuty. Pak si bere slovo navrátilec Leška, který rozechvěje levou tyč Svobodovy branky. Oba týmy se hledají a hra je plná nepřesností. Za Liberec to zkouší Plodkova formace, která hraje v letošní sezóně ve velké pohodě. Nejen liberecká řada, ale i soupeř vystrkuje růžky. Navíc je ve 12. minutě vyloučen Verčík a Zlín hraje přesilovku. Bílí Tygři hrají v obraně dobře a soupeř se k většímu tlaku nedostává. Domácí to zkoušejí s Kašpaříkem a Musilem, po nich se dostává do slibné šance Korhoň. Jeho střelu vytěsní Altrichter jen s nejvědšími obtížemi. V 17. minutě dostává menší trest za podražení Veselého mladý obránce Jan Holub. Nedovolený zákrok dokáží zlínští hokejisté potrestat, když střelu Lešky usměrňuje za Svobodova záda Balaštík - 0:1. Osvědčená spolupráce z předloňské sezóny, tak funguje i bez třetího v partě - Pivka. Ten zkouší štěstí v zámoří.

Do druhého dějství nastupují domácí o jednoho muže na ledě více. Nepřesnosti v rozhodování tak začínají ovlivňovat průběh utkání, neboť za faul byl po přestávce vyloučen Veselý. Liberci se v letošní sezóně přesilovky daří i teď si dokážou svěřenci trenéra Jandače vynutit tlak. Největší šanci v početní výhodě měl na čepeli Musil, puk ale za zády zlínského brankáře neprotlačil ani on. Vzápětí na to začíná úřadovat slovenský útočník Radoslav Kropáč. Ten se nejprve snaží vybídnout k šanci Straku, jeho přihrávka je v poslední chvíli zblokována jedním ze zlínských obránců. V tlaku to pak liberecký útočník se svou zarputilostí příliš přežene a po faulu na Hamrlíka putuje na trestnou lavici. I když sehráli oslabení Liberečtí velmi dobře, v samotném závěru neudrží střelu, koho jiného než Lešky, Svoboda. Balaštík je opět na správném místě a puk lehce doklepává za záda bezmocného brankáře. Červené světlo za libereckou brankou svítí podruhé.

Liberec se snaží vrátit do zápasu, hra je však rozkouskována řadou nepřesností. Že musejí domácí myslet také na zadní vrátka, to jim připomíná jedna ze slovenských posil Zlína - Barinka. Svoboda perfektním slidem jeho nájezd zlikviduje. Liberec má další početní výhodu. Najít recept na zlínskou obranu se však nedaří. Naopak v 38. minutě putuje na trestnou lavici Čakajík a domácí se musí bránit. V oslabení se k puku dostává Stanislav Procházka, který vypíchne jednomu ze zlínských obránců a nabízí jej najetému Kropáčovi. Slovenský bomber se rozpomene na loňskou sezónu a Altrichterovi posílá puk pod víko - 1:2.

Na začátku třetího dějství vystraší Svobodu Veselý. Pak se dotávají do šancí také Liberečtí s Plodkovou formací. Ve 43. minutě je vyloučen liberecký obránce Moravec. Přesilová hra ale nabídne jedinou šanci a to týmu v oslabení. Straka přímo na podnose naservíruje puk do jízdy Kropáčovi a slovenský ryhlík se řítí sám na Altrichtera. Času má tolik, že by se z něj dalo ukrajovat, svou střelu se rozhodne poslat zlínskému brankáři mezi betony. Altrichter ale dokazuje, že to Murín nebude mít tak snadné až se bude chtít po zranění vrátit mezi tři tyče. Jeho rozklek je hbitý a puk si cestu za brankovou čáru nenajde. Pak hrozí Veselý, jeho střela jen prosviští mezi betony Oldřicha Svobody, naštěstí pro domácí i kolem branky. Domácí dřou, prosadit se snaží Verčík, po něm Novák. Ten dokonce objede několikrát s pukem celou útočnou třetinou tam a zpátky, puk k Altrichterovi si cestu nenachází. V polovině třetího dějství jsou vyloučeni dva zlínští hráči. Tlak domácích je obrovský, Altrichter čaruje. Od modré vypálený projektil Jirušem, jen rozezvoní tyč zlínské branky. Nabídnutá šance dvou mužů navíc zůstává nevyužita a na ledě se přiostřuje. Po jednom z tvrdých zákroků Nováka, se z ledu jen těžce sbírá Mokrejš. Souboj má pokračování v pěstní dohrávce Novák - Vlach. Rozhodčí přerušuje. Další z mylných verdiktů a na trestnou putuje Hájek, který si jde odsedět 5 minut plus do konce utkání a předčasně tak putuje pod sprchy. Rozhodčí však určí viníkem Jiruše, ten ale jak se později ukáže, bude v klidu pokračovat. Hra se protahuje, trvá dalších pět minut, než se situace "vyjasní." Do konce zbývá něco málo přes čtyři minuty, Liberec však i přes podporu publika a velkou snahu nedokáže dostat puk za Altrichterova záda a vynutit si prodloužení. Smutné utkání tak končí a tři body si vezou domů Moravané.