Slibný náskok Tygři neudrželi, ze Švýcarska se vrací bez bodů

Date of publication Author Martin Zíta

Fribourg/Liberec - Liberečtí za sebou mají první utkání v rámci European Trophy. Přestože se zápas ve Fribourgu vyvíjel zpočátku velmi slibně pro Bílé Tygry, když vedli 3:0 po první třetině, ze Švýcarska odjíždějí s porážkou 4:5.

ET1, úterý 13. srpna 2013
5:4
(0:3, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 21. Plüss (Huguenin, Kwiatkowski), 29. Pouliot (Vauclair, Mottet), 43. Jeannin (Monnet, Schilt), 56. Sprunger (Loeffel), 57. Schilt (Mauldin) – 2. Čakajík (Valský), 5. Pospíšil, 19. Filippi (Ulrych, Bulíř), 34. Dušek (Psota). Rozhodčí: Massy, Rochette – Abegglen, Rohrer. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 450. Střely na branku: 35:30. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 5:4.

HC Fribourg-Gotteron

Conz – Birbaum, Helbling, Abplanalp, Kwiatkowski, Schilt, Loeffel, Huguenin, Traber – Miettinen, Bykov, Sprunger – Monnet, Jeannin, Mauldin – Plüss, Dubé, Hasani – Vauclair, Pouliot, Mottet.

Schwarz – Kolmann, Hunkes, Voráček, Čakajík, Výtisk, Čutta, Ulrych, Kajínek – Jass, Bulík, Bartek – Bulíř, Vampola, Valský – Víšek, Filippi, Pospíšil – Psota, Dušek, Špaček.

Bílí Tygři na první branku v letošním ročníku European Trophy dlouho čekat nemuseli. Ne dlouho po úvodních šedesáti vteřinách natáhl na modré ke střele obránce Martin Čakajík a kotouč z jeho hole se zastavil až o síť v brance Švýcarů. Fribourgu vůbec jakoby chvíli trvalo se do zápasu dostat. V páté minutě totiž prohrával už o dvě branky. Tomáš Pospíšil si mezi kruhy vyzvedl odražený kotouč a pověsil do mimo dosah gólmana Conze.

S koncem první třetiny přišel třetí liberecký zásah. Tomáš Filippi převzal kotouč od Ulrycha dodal svým barvám, jak se zdálo, pohodový náskok. Do druhé třetiny tak mohl jít Liberec v relativním klidu a zcela jistě spokojen.

Hned na jejím začátku se ale objevil první náznak, že to zase tak snadné nebude. Benny Plüss zakončil rychlou kombinaci přesnou trefou. Ani ne deset minut na to dělil oba celky jediný gól. Postaral se o to Marc-Antoine Pouliot, který tak svému celku dodal velkou porci energie do druhé poloviny zápasu.

Tygrům se ještě nějaký čas dařilo odrážet švýcarské nájezdníky a dokonce i tou nejúčinnější formou. Psota ujel ve dvojici s Antonínem Duškem, kterému předložil kotouč a ten ho se štěstím dostal za brankovou čáru.

To bylo ve druhém dějství vše, v tom třetím se chystal velký obrat. Fribourg-Gottéron si do něj totiž schoval hned tři přesné zásahy, kterými zvrátil vývoj zápasů a všechny body udržel doma. Obrat nastartoval kontaktní brankou Sandy Jeannin, znovu padla krátce po úvodním vhazování, tentokrát to trvalo 134 vteřin.

To hlavní se ale událo na přelomu 56. a 57. minuty. V čase 56:00 napálil za Schwarzova záda kotouč Julien Sprunger, jenž se tak postaral o vyrovnání. A o 34 vteřin později udeřil Sebastian Schilt, který po tedy po nahrávce Mauldina dal dnešnímu zápasu definitivní podobu, a sice 5:4.