Skvělý obrat, Liberec na závěr European Trophy zdolal Pardubice

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c – Bílí Tygři mají za sebou poslední utkání v soutěži European Trophy, ve kterém se jim postavily Pardubice. Liberečtí sice prohrávali už o dvě branky, ale skvělým obratem v posledních minutách dokázali průběh duelu zvrátit a oslavili výhru 3:2.

ET8, neděle 08. září 2013
3:2
(0:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 40. Dušek (Zacha), 59. Bulíř (Čakajík), 60. Vampola (Pospíšil, Filippi) – 25. Veselý (Číp, Tybor), 31. Vašíček (Gregorc). Rozhodčí: Wágner, Smitka - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 472. Střely na branku: 32:27. Třetiny: 0:0, 1:2, 2:0. Průběh utkání: 0:2, 3:2.

Schwarz – Derner, Hunkes, Výtisk, Kolmann, Čakajík, Voráček, Ulrych, Říha – Vampola, Nedvěd , Bartek – Dušek, Zacha, Jass – Bulíř, Filippi, Pospíšil – D. Špaček, Urban, Vlach.

HC Dynamo Pardubice

Růžička – Kočí , Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Zdráhal, Veselý – Somík, Kousal, Sýkora – Zohorna, Nosek, Cetkovský – Starý, Marha, Kolář – Číp, M. Špaček, Tybor.

Lehce ospale působící tribuny jako první pozvedl ze sedaček pardubický Kočí. Ten nenápadně projel po pravé straně až na vrchol kruhu a tvrdou ránou orazítkoval levou tyč liberecké klece. To vše ještě v první minutě, poté ale nastal klid zbraní.

Takový stav panoval až do závěrečné pětiminutovky. V ní se nejdříve ukázali Bulíř a Pospíšil. Prvně jmenovaný nahazoval od mantinelu a druhý umě ze vzduchu srazil kotouč a ohrozil Růžičku, který ale nakonec zasahovat nemusel. Puk propadl pár centimetrů vedle tyče. Ke slovu se následně dostal i domácí Vlach. Ten si počkal na kotouč na vrcholku kruhu a jeho dělovka zazvonila o spojnici tyče a břevna.

Největší rozruch ale přišel až v poslední minutě. Nejprve se zcela osamocen ocitl před brankou Kousal, jenž ale střelou na vyrážečku neuspěl. Následně se hra obrátila a na bránu se řítil Filippi. Ten měl v tandemu Bulíře, kterému adresoval přihrávku před téměř odkrytou branku. Na poslední chvíli mu ale do střely sáhl Ďaloga a srazil kotouč do ochranné sítě.

Po prvních dvaceti minutách se tak soupeři rozcházeli do kabin za bezbrankového stavu. Ten mohl zkraje třetiny změnit Sýkora. Pardubický navrátilec zůstal schovaný za libereckou obranou a po převzetí přesného pasu stál tváří v tvář Schwarzovi. Ten ale i tohoto pardubického střelce zneškodnil. Za čtyři minuty už ale byl na soupeře krátký. Čípova střela z kruhu byla zblokována a kotouč po ledě doklouzal na hůl Jana Veselého, jenž ho uklidil do sítě.

V polovině třetiny měl na hokejce vyrovnání liberecký mladík Zacha. V prostoru brankoviště ale i nadále zůstal králem Růžička. Prakticky z protiútoku navíc přišel další zásah do domácí sítě. Platil obdobný scénář jako u té první, Gregorec vystřelil z kruhu, Schwarz tentokrát vyrazil před sebe, kde byl nejdůraznější Jiří Vašíček a dodal svému týmu dvoubrankového vedení.

Bílí Tygři byli i přes další ránu zůstávali aktivní, ale pověstné štěstí nebylo na jejich straně, tedy až do poslední minuty třetiny. V ní vykroužil z prostoru za brankou Antonín Dušek, natlačil se až před branku a bekhendem pokořil Růžičku. Svému celku tak pro závěrečných dvacet minuty vykřesal potřebnou naději.

Tu později přiživoval výborně chytající Schwarz, který podruhé v zápase zlikvidoval pokus osamoceného Koláře. Ještě před tím bylo rušno i na druhém brankovišti. Agilnímu Jassovi se však kotouč do branky ze skrumáže protlačit nepodařilo.

Poměrně poklidně směřoval zápas do závěrečných minut, které vynahradily všechno čekání. V 58. hrály Pardubice v šesti a nabídnutou šanci Tygři nezahodili. Michal Bulíř se v početní výhodě protáhl mezi bránícími hráči a přesně zamířil mezi Růžičkovy betony. Většina osazenstva dnešního klání už se zajisté chystala na boj i po vypršení řádné hrací doby. Jenže ten odmítl Petr Vampola. Jeho hůl našel přesným pasem přes brankoviště Pospíšil a jejich spolupráce 30 vteřin před koncem zajistila, že tři body zůstaly pod Ještědem.