Sérii venkovních zápasů zahájili Tygři famózně, lídra rozstříleli 7:1

Date of publication Author Michael Mareš, Ondřej Flanderka

Praha/Liberec - Po prohře s Plzní asi jen málokdo věřil, že liberečtí hokejisté dokážou na ledě vedoucí Slavie vyhrát vysoko 7:1. Tygrům navíc chyběla hned čtveřice útočníků, ale i s absencí kapitána Nedvěda se svěřenci kouče Pešána dokázali vyrovnat. Velkou zásluhu na zisku tří bodů měli Václav Nedorost, <b>Radim Vrbata</b> a Pavel Kašpařík, všichni tři totiž zaznamenali dvě branky a jednu asistenci.

49. kolo, pátek 13. února 2009
1:7
(1:3, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Červenka (Sklenář, Bednář) - 12. Kašpařík (Vantuch, Harant), 16. Nedorost (Modrý), 18. Kašpařík (Hunkes, Pletka), 21. Vrbata (Nedorost), 23. Pletka (Kašpařík, Vantuch), 36. Nedorost (Vrbata, Žabka), 44. Vrbata (Blatný). Rozhodčí: Stricker (SWE), Minář - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 8:6, navíc Vašíček (SLA) 5 + do konce utkání - Žabka (LIB) na 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 5847. Střely na branku: 26:39. Průběh utkání: 1:0,1:7.

HC Slavia Praha

Furch (41. Suchan) - Sloboda, Vašíček, Drtina, Žižka, Kolařík, Špelda, Jebavý - Bednář, Červenka, Sklenář - D. Hruška, Endál, Vondrka - Micka, P. Jelínek, Doležal - Ondráček, Holec.

Leinonen - Jiruš, Harant, Derner, Žabka, Modrý, Jareš, Hunkes, Holub - Vantuch, Kašpařík, Pletka - Vrbata, Nedorost, Blatný - Podkonický, Pabiška, Víšek - Špaček, Dušek, Jech.

Úvod zápasu byl spíše opatrný, i když brejky hostů z Liberce, ať už dvojice Nedorost – Vrbata, či Pabišky s Podkonickým, byly hodně nebezpečné a naznačovaly, že Liberec nepřijel do Prahy bránit. Slavia jako by spokojena s předváděnou hrou se ani nehrnula do útoku, výjimkou potvrzující pravidlo byl pouze průnik domácího Doležala ze třetí minuty. Když pak v páté minutě zamknul třetí slávistický útok hosty v jejich obranném pásmu, zdálo se, že Slavia se probudila a začala hrát tu hru, s jakou v Litvínově končila, ale bylo to jen zdání. I přesto, že to byla Slavia, kdo se poprvé trefil do černého. Spolupráce nejproduktivnější dvojice extraligy s levým křídlem Jakubem Sklenářem zajistila domácím z hole Romana Červenky v polovině deváté minuty vedení 1:0.

Slavia ještě více zvolnila, hrála nepřesně, špatně kombinovala, domácí prostě byli všude o krok později. To byl i případ Pavla Kolaříka, který byl prvním vyloučeným v zápase. I když hosté v přesilovce stříleli jen z dálky, byly jejich střely čím dál nebezpečnější (například Vrbatova dělovka do Furcha). Když už se zdálo, že domácí oslabení přežijí, přišel pouhé dvě vteřiny před vypršením Kolaříkova trestu vyrovnávací gól z hole Pavla Kašpaříka. Opařená Slavia se už nevzpamatovala.

Paradoxně ji dorazila její vlastní dvojnásobná 89 vteřinová přesilovka při vyloučení Žabky a Blatného. Jediným zásahem, je-li to tak možné říct, byla trefa Bednáře do clonícího libereckého hráče. Slavia tuto přesilovku sehrála velice pasivně a vzápětí za to byla potrestána. Když na trestnou lavici po sobě usedli domácí Micka a hostující Blatný, hosté se při hře čtyři na čtyři ujali vedení 2:1, když Modrý našel ideálně Václava Nedorosta, a ten překonal nepříliš soustředěného Dominika Furcha podruhé v zápase.

Ale ani to nebylo ze strany Liberce v první třetině poslední slovo. O dvě minuty později trápící se domácí dorazil znovu Pavel Kašpařík, který svým důrazem před brankou vybojoval už dvoubrankový rozdíl pro hosty – 1:3.

Asi nejeden příznivec domácích se těšil, že se po první přestávce na led vrátí jiný tým. Opak byl pravdou. Už po devíti vteřinách inkasovala dezorientovaná Slavia znovu – 1:4. Gól tentokrát dal Radim Vrbata z přihrávky Václava Nedorosta. A koncert Bílých Tygrů pokračoval. O necelé tři minuty později to už bylo z hole Václava Pletky 1:5. Deklasovaná a zdecimovaná Slavia spíše připomínala spolek hokejových amatérů, na co sáhla, to pokazila. Stav skóre 1:5 k nim byl ještě milosrdný, neboť se hrálo vesměs na její polovině. Domácí hráli tragicky, svými vlastními fauly se navíc připravovali o možnost výsledek alespoň upravit do přijatelných mezí. A tak například Václav Nedorost po sedmnácti vteřinách potrestal zbytečný Červenkův krosček – 1:6. Domácí byli zkrátka a dobře na ručník. Při pomyšlení, že do konce utkání chybí téměř půlhodina čisté hrací doby, asi mnohého slávistu na stadionu mrazilo v zádech, ale do konce druhé třetiny se už skóre neměnilo, byť k tomu měli hosté několikrát velice blízko.

Třetí třetina se už jen dohrávala z povinnosti. Domácí poslali do branky Jaroslava Suchana a v útocích nezůstal kámen na kameni, ale Slavia se už nevzpamatovala. Skóre se v poslední třetině měnilo jen jednou, opět z hole Radima Vrbaty – 1:7. A to i navzdory tomu, že poslední desetiminutovku hrála Slavie v podstatě ve čtyřech při vyloučeních Špeldy, Červenky, Žižky a znovu Červenky.