Semifinálová brána otevřena! Tygři ve čtvrtém klání smetli Piráty vysoko 7:2 a zahrají si o finále

Date of publication Author Martina Válková

Liberec/Chomutov – „Klika cvakla, dvéře letí, Tygři vchází... do semifinále!“ Tak by se dal poupravit známý verš v případě libereckých bojovníků. Ti si v nejkratším možném časovém limitu dokráčeli pro vstupenku mezi čtveřici nejlepších, když ve čtvrtém duelu přejeli chomutovské Piráty 7:2. Bílí Tygři tak vůbec jako první z osmice čtvrtfinalistů odemkli semifinálovou bránu.

ČF4, pondělí 21. března 2016
2:7
(0:3, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 35. Rutta (Květoň, Červenka), 42. Jánošík (Mrázek, Růžička) – 5. Stránský (Jelínek, Jonák), 14. Bakoš (Vampola), 19. Bulíř (Řepík, Birner), 32. Bulíř (Výtisk, Radivojevič), 38. Stránský (Šimek, Radivojevič), 57. Lakatoš (Krenželok), 60. Ordoš. Rozhodčí: Šindler, Polák – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 4:4, navíc Jelínek (LIB), 5 + do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4988. Střely na branku: 30:35. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 2:5, 7:2. Konečný stav série: 0:4.

Piráti Chomutov

Kristan (19. Strmeň) – Rutta, Skinner, Jánošík, Mrázek, Dlapa, Tejnor, Šidlík, Blaha – Račuk, Červenka, Tomica – Ölvecký, Růžička, Vondrka – Květoň, Kämpf, Hřebejk – Kaše, Dušek, Chrpa.

Lašák – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar – Bakoš, Vampola, Radivojevič – Řepík, Bulíř, Birner – Valský, Jelínek, Krenželok – Stránský, Lakatoš, Jonák – Ordoš.

Čtvrtfinálovou jízdu s takovým suverénním výsledkem ze současného kádru pamatuje jen Lukáš Derner. On patřil k Tygrům, kteří byli před osmi lety ve čtvrtfinálových bojích 100% a zvítězili v sérii 4:0. Jejím tehdejším protivníkem byla pražská Sparta. Po letech obdobnou parádu Tygři zopakovali i ve čtvrtfinále s Chomutovem, kterému nedovolili jediné vítězství, byť první tři ze čtyř utkání byla velmi vyrovnaná. Bílí Tygři si tak pošesté za dobu extraligového působení vybojovali účast v semifinále.

Chomutovští Piráti neměli za nepříznivého stavu 0:3 co ztratit, a tak do čtvrtého klání vlétli po hlavě. V úvodu oproti Tygrům sice vykazovali větší míru aktivity, ti si ale trpělivě počíhali a již v páté minutě potrestali nepřesnou přihrávku domácích. Oním soudcem se stal Jan Stránský, který tímto otevřel konto zápasu.

Hosté měli k vyrovnání blízko. Nejblíže ve dvanácté minutě, kdy osamocený Rutta před Lašákem zakončoval svou akci bekhendem. Gólmanský mág v barvách Liberce ale vytáhl další ze série parádních zákroků a srovnání stavu nedopustil.

Svou šanci za pačesy na rozdíl od Rutty o chvíli později vzal Martin Bakoš, který na podruhé z levého kruhu propálil Kristana a zvyšoval na 2:0. Ačkoliv se do slušných palebných pozic nadále dostávaly oba celky, byli to znovu Liberečtí, kdo zaznamenali již třetí gólový zářez. Jeho strůjcem v závěru úvodní periody byl Michal Bulíř, který Kristana překonal nenápadnou střelou k levé tyčce a zároveň ho tím i vyhnal z prostoru mezi třemi tyčemi, kde ho nahradil kolega Strmeň.

O první mezník druhé třetiny, bohužel negativního rázu, se postaral Petr Jelínek, který za faul na Ruttu inkasoval pět plus do konce utkání. Chomutovské snažení během dlouhé přesilovky ale opět vynuloval famózní Lašák. O pár minut později pak Piráty čtvrtým gólem v přesilovce ještě o kousek níže srazil znovu Michal Bulíř.

Sice ne v přesilovce, branky se domácí ale nakonec také dočkali. Na 1:4 z pohledu Pirátů snižoval střelou pod víko Jan Rutta. Netrvalo ale dlouho a Liberečtí na chomutovskou trefu odvětili. Čtyřbrankové vedení Tygrům vrátil Jan Stránský, kterému se pátou trefu podařilo dát z otočky.

Brankové hody měly pokračovat i ve třetí třetině. Tím, kdo gólové lahůdky servíroval, byli opět z větší části Liberečtí, ačkoliv úvod závěrečné třetiny hovořil ve prospěch aktivnějších Pirátů. Těm se podařilo poprvé prosadit v přesilové hře, kdy dělovkou pod víko Lašákovy svatyně na 2:5 snižoval Adam Jánošík.

To však bylo od Růžičkových svěřenců, co se gólů týče pro toto utkání, sérii a vlastně i sezónu, vše. Tygři v závěru třetiny přidali ještě dvě další trefy, o které se zasloužili benjaminci Dominik Lakatoš a Jan Ordoš, a zakončili tak celou sérii kanonádou 7:2.

Ohlasy po utkání:

Vladimír Růžička
„Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Liberec vsadil na výbornou obranu, potom zaútočil, dal první gól a za chvíli druhý. Myslím si, že i když jsme se snažili a hráči bojovali, tak si to Liberec pohlídal. Soupeř dal do konce třetiny na 3:0 a zápas se pak dohrával v duchu, že Liberec vyhrál sérii 4:0. Nám nezbývá nic jiného, než soupeři pogratulovat.“

„Zápas odpovídal zápasům v celé sérii. Chomutov hrál s enormním nasazením a s agresivním forčekinkem. My jsme měli zpočátku zápasu problémy dostávat se ven z pásma. Domácí tam měli několik šancí, které výborně zlikvidoval Jánko Lašák. Z naší první šance jsme potom vstřelili gól, který nás trochu uklidnil. Potom jsme pomalinku začali přebírat otěže zápasu. Trpělivou hrou a efektivní koncovkou jsme zápas uhráli. Jsem rád, že se nám povedlo vyhrát sérii v nejkratší možné době.“