První zápas - první výhra! Tygři přehráli Novokuzněck 4:1

Date of publication Author Jonáš Jech

Liberec - V prvním přípravném utkání před novou sezónou se liberečtí Bílí Tygři utkali s Metallurgem Novokuzněck, už jen to, že Ruský celek nastupuje v KHL naznačovalo, že se bude jednat o kvalitní a vyrovnanou podívanou.

Příprava, čtvrtek 30. července 2015
4:1
(1:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2.Valský (Jelínek), 29.Jonák (Radivojevič), 41.Birner, 53.Řepík (Birner) – 7.Makarenko (Komartisty)

Lašák (32. Schwarz) – Ševc (C), Plutnar, Vitásek, Ulrych, Derner, Kajínek, Říha – Birner, Vampola, Řepík – Radivojevič, Jonák, Bakoš – Krenželok, jelínek, Valský – Hrníčko, Lakatoš, Stránský – Dlouhý

Metallurg Novokuzněck

Podjapolskij (Novotný) – Postnikov, Antonovsky, Fairchild, Kudroč, Nekolenko, Skutar, Dorofejev, Amirov, Kuklev – Romanov (C), Kaprizov, Zacharov – Kousal, Drugov, Starčenko – Mnichovič, Karavajev, Jaskov – Makarenko, Komaristy, Kuvajev – Stoa

Zápas začal velmi zostra, již po 115 vteřinách se poprvé měnilo skóre. Petr Jelínek osamocen před brankářem Podjapolským vystřelil, gólman Metallurgu sice stačil tento pokus vytěsnit, nicméně na dorážku Jakuba Valského zareagovat nestihl - 1:0.

Tygři byli v úvodních minutách aktivnějším týmem, těsně před polovinou první třetiny přišla studená sprcha. Pavel Makarenko totiž šikovně tečoval Komaristyho střelu, Ján Lašák už neměl šanci na změnu dráhy kotouče zareagovat - 1:1. Liberecké inkasovaný gól nijak nerozhodil a dále pokračovali v obléhání branky Novokuzněcku, hrozili především v přesilovkách, při kterých si vytvářeli velké brankové příležitosti.

Metallurg spoléhal na rychlé brejky a jeden mohl převrhnout misky vah na stranu ruského celku, Martin Ševc ale obětavým skokem zabránil v nájezdu hostujícího útočníka na Janka Lašáka, a stav se tedy neměnil. Do konce třetiny již žádná branková příležitost nebyla využita, i když v případě Jana Stránského chyběli opravdu milimetry, liberecký forward totiž trefil spojnici tyčí.

Druhou třetinu naopak začali aktivněji hostující hokejisté, jenž pokračovali v důsledném napadání. V sedmadvacáté minutě si oba týmy připravily pro fanoušky infarktové chvíle. Nejprve se po krásné přihrávce do předbrankového prostoru dostal ke střele Jakub Valský, ale brankář Podyapolsky zůstal klidný, následně puk ukořistil Kaprizov, jenž ujížděl vstříc Lašákovi. I liberecký brankář ukázal něco ze svého umu a mezeru mezi betony si pohlídal.

V polovině zápasu již ale domácí udeřili, Branko Radivojevič akci odstartoval dobrým napadáním a ještě lepší přihrávkou, když kotouč poslal do mezikruží na Víta Jonáka, ten střelou do horních pater branky nedal Podyapolskymu šanci zasáhnout - 2:1. Po gólu následovala výměna strážců severočeské svatyně, Marek Schwarz nahradil Jána Lašáka, nově příchozí si ale na svůj první zákrok, kvůli velmi dobré hře domácích hokejistů, musel počkat až do další části.

Hostující defenziva si vybrala svoji kratší chvilku uprostřed třetího dějství, nepřesnou přihrávku zachytil Michal Birner, který si pohrál s brankářem Novokuzněcku a backhandem zavěsil pod horní tyč - 3:1.

S ubíhajícím časem přidali ruští bojovníci do tempa, Liberečtí sice stále měli převahu v držení kotouče, či setrvávání v útočném pásmu, ale Metallurg začínal vystrkovat růžky, v dalších minutách byli navíc vyloučeni Lukáš Krenželok a Adam Dlouhý, což umocnilo tlak celku ze Sibiře. Nicméně Tygři zkušeně vyčkávali a po návratu Krenželoka dokonce unikl Michal Řepík, který upravil stav na 4:1 a zřejmě definitivně stvrdil vítězství hokejistů z města pod Ještědem.

„Měl jsem tam šance už v první třetině a potom mi padla tyčka, takže zaplaťpánbůh, že jsem to nakonec trefil”, radoval se poslední střelec zápasu.

Hosté se snažili aspoň o korekci skóre, svoji šanci vycítili obzvláště v přesilových hrách, kde působil aktivní legionář v dresu Metallurgu Robert Kousal. Veškerá snaha však byla nakonec marná a šelmy si svůj pohodlný náskok pohlídaly.

Pro zpestření již tak divácky atraktivního duelu byly naplánována dovednostní soutěž. Samostatné nájezdy ovládli hosté z Novokuzněcku 0:3, jelikož své pokusy neproměnili ani Michalové Birner s Řepíkem a ani Branko Radivojevič.