První výhra! Po rozpačité úvodní třetině Tygři kralovali

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Bílým Tygrům se konečně povedlo v přípravě zvítězit. Po nepříznivých výsledcích se Kalousova komanda poprvé předvedla na domácí půdě a napěchované tribuny potěšila výbornou a oku pohlednou hrou v závěrečných dvou třetinách. To dokázala vyrovnat náskok Ústeckých Lvů a zásluhou krásné trefy <b>Andreje Podkonického</b> i prolomit soupeřovu turnajovou neporazitelnost.

TsC2, úterý 11. srpna 2009
3:2
(1:2, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Bartovič, 27. Rýgl (Kašpařík), 40. Podkonický (Bartovič) - 12. Novotný (Mikulík), 20. Kříž. Rozhodčí: Kubeš - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 1500. Střely na branku: 37:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Leinonen - Rýgl, Harant, Čakajík, Moravec, Derner, Hunkes, Jareš - Víšek, Kašpařík, Bartovič - Podkonický, Urban, Klimenta - Špaček, Dušek, Plodek - Blatný, Vantuch, Ondřej

HC Slovan Ústečtí Lvi

Orct - Vobořil, Pojkar, Klobouček, Zeman, Novotný, Mizera, Humpolíček, Němeček - Hovorka, Pajič, Pšurný - Kříž, Havlíček, Šaffer - Dragoun, Mikulín, Heřman - Šagát, Vrtek, Sklenička

Ač se Lvi potýkají se soupeři v o úroveň nižší soutěži, ve štědře dotovaném turnaji mají spadeno minimálně na semifinále. Dokázali překvapit mistra z Karlových Varů a ostře se opřeli i do první části duelu v Liberci. Přečkali úvodní tlak domácích, kdy zanechali Orctově výstroji nebezpečné pokusy Podkonického a Klimenty, a sami pak zasmušili přeplněnou Svijanskou arénu.

Stačilo k tomu přesně vyhrané vhazování a ještě lépe mířená rána ústeckého beka Andreje Novotného - 0:1. Ústečtí se po vstřelené brance začali lépe pohybovat, jejich střely se staly nebezpečnějšími a jen včasný Leinonenův skok proti Zemanovi pokazil Ústeckým další radost ve výborně odehrané třetině.

Vlajku na potápějící se liberecké bárce v patnácté minutě opět pozvedl Milan Bartovič. Svým nenapodobitelným způsobem v oslabení uprchl pomalým Lvům a působivý únik proměnil v gól rychlou ranou zápěstím – 1:1.

Těsně před přestávkou však Slovan zaslouženě znovu Tygrům odskočil. Harant se při rozehrávce natáhl na led a Pavel Kříž na obrovském prostoru dostačujícím i pro start menšího vrtulníku neměl potíž se zakončením – 1:2.

Ke druhému dějství přistoupili Liberečtí s velkou vervou a zodpovědností, a na soupeře tak konečně dopadl výkonnostní rozdíl mezi oběma mužstvy. Ve většině minut si atypické šelmy propůjčily královskou pozici lvů a v několika pasážích donutily protivníka jen nesmyslně objíždět prázdný prostor, a to bez kotouče na hokejce.

Na vyrovnání stavu tak očekáváním nabité obecenstvo nečekalo dlouho. Martin Rýgl napřáhl na modré čáře a kotouč se zachytil až za Orctem – 2:2. Do velkých příležitostí se probojoval velmi aktivní Klimenta, jenže je všechny spálil stejně rychle, jako si je vytvořil, dopomoci Tygrům k vedoucí brance tak musela další nedůslednost hostů ve vlastní přesilovce.

Bartovič vynikajícím pasem nalezl rozjetého Andreje Podkonického, a ten rychlou kličkou zasadil soupeři dvanáct sekund před druhou přestávkou bolestivou ránu – 3:2. Ledovou plochu si pro sebe modrobílí rezervovali i pro poslední dějství a nejednou mohli za Orcta dotlačit rozhodující puk. Kašpaříkovi ani Bartovičovi ovšem akce nevyšly a do ojedinělého, často však jedem přetékajícího, útoku se pustili i hosté.

Šagát nasměroval kotouč naprosto přesně do růžku liberecké branky, jenomže Tero Leinonen s finským klidem máchl lapačkou a ocenění pro nejefektnější okamžik střetnutí bylo jeho. Ještě než závěrečný nápor Ústí utnul svým faulem Klobouček, promarnil jednu z největších možností třetiny Heřman, a po závěrečném hvizdu tak musel i on skousnout první porážku svého celku v Tipsport Cupu.