První vítězství na hřišti soupeře

Date of publication Author Josef Šebesta

Bílí Tygři Liberec dokázali v devátém kole Tipsport extraligy zvítězit na ledě Vsetína 4:1. Liberec se ujal vedení brankou Procházky ve druhé třetině. Další tři branky přidali Tygři v posledních sedmi minutách utkání, o tu vítěznou se postaral Radoslav Kropáč (viz. foto). Radost brankáři Svobodovi z první vychytané nuly v dresu Bílých Tygrů překazil v poslední minutě domácí Selingr.

9. kolo, pátek 03. října 2003
1:4
(0:0, 0:1, 1:3)

Branky: 60. Selingr (J. Polák) - 22. S. Procházka (Plodek, Rozsíval), 53. Kropáč (Moravec), 54. Kašpařík (V. Novák), 58. Jareš (Kašpařík). Rozhodčí: Venglář - Dědek, Chytil. Vyloučení: 5:6, navíc Luža, Jaškin (oba Vsetín) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2570.

Valašský hokejový klub

Biegl - Jaškin, Němec, Luža, J. Polák, Vyrůbalík, Kuboš, od 41. navíc Frolo - Hudec, Stantien, J. Hašek - Dubec, Štraub, Demel - Vampola, Vak, Selingr - Sochor, R. Hruška, Ambruz

O. Svoboda - Holub, Čakajík, Jiruš, Krstev, Moravec, J. Nedvěd, Jareš - Verčík, Kašpařík, V. Novák - Korhoň, M. Straka, Kropáč - S. Procházka, Plodek, Rozsíval - M. Hájek, Musil, Pábiška

Liberečtí hokejisté nastoupili ve Vsetíně s cílem prolomit neúspěšnou sérii šesti utkání bez vítězství. Hned na začátku utkání je ale přibrzdilo vyloučení obránce Čakajíka, naštěstí se obešlo bez vážnější šance. První nebezpečnou střelu utkání vyslal domácí Vsetín, když v 5. minutě střílel Vak. Liberec se osmělil hned na to, na Biegla zkoušel vyzrát Korhoň. Lapačka domácího brankáře ale byla připravená. Hru v početní výhodě si v následujících minutách vyzkoušel jak Liberec, tak opět domácí Valaši. Ani jedna z možností nebyla využita. V polovině první třetiny pocítil důraz mladého libereckého obránce Holuba, který si letos vyzkoušel předsezónní kemp v New York Islanders, na vlastní kůži domácí Dubec. Oba týmy se hlavně snažily neudělat chybu, z čehož pramenil i vývoj na ledě. Šance byly sporadické, a když už se do nich hráči dostali, pak narazili na spolehlivé brankáře. Domácí byli přeci jen o trochu smělejší, Svoboda však situace řešil s velkým přehledem. V samotném závěru první části se dostal do šance Ambruz. S jeho nebezpečnou tečí si ale liberecký brankář poradil, a tak se do kabin odcházelo za nerozhodného stavu.

Začátek druhé třetiny přinesl první změnu skóre. Puk putoval po ose znovuzrozeného druhého útoku od Plodka přes Rozsívala až ke Stanislavu Procházkovi a ten potvrdil formu z posledních utkání – 0:1. Pak byl vyloučen Tygr Kropáč, přesilová hra však změnu skóre nepřinesla, přestože byl Svoboda překonán. Podle rozhodčího Vengláře gól nemohl být uznán kvůli postavení hráče v brankovišti. Domácím se nedařilo, naopak šance ke zvýšení skóre měl Liberec při dvou přesilových hrách. Pokud se Tygři do šancí dostali, čekal na ně připravený Biegel v domácí brance. Po dlouhé době, kdy Vsetín pouze bránil, se o slovo přihlásila také nejvýznamnější z letních posil Valachů - Josef Štraub. Ani on nenašel recept na veterána Oldřicha Svobodu, který se zřejmě dostává do optimálního tempa.

Liberec pokračoval v důsledné obraně a vyrážel k nebezpečným brejkům. Jeden z nich mohla první pětka přeměnit v druhou branku. Spolupráci ze začátku sezóny si opět vyzkoušeli Kropáč - Straka - Korhoň, kapitánu Strakovi ale v rozhodujícím okamžiku sklouzl kotouč z hole. Liberec na to mohl doplatit ve 39. minutě po střele mladého Vojtěcha Poláka. Svoboda byl opět na místě, a tak Liberec vedl Na Lapači i po druhé třetině 1:0.

Třetí dvacetiminutovka začala šancí střelce úvodní branky Stanislava Procházky. Biegel se ale vyznamenal, když musel své umění naplno prokázat fotbalovou robinzonádou. Z obou stran se pak hrálo opatrně, ve snaze neinkasovat a pokud možno čekat na soupeřovu chybu. Ve 49. minutě se taková šance naskytla domácím, když to Liberečtí se svým důrazem přehnali a odnesli to dvěma vyloučenými. Přesilovkou pěti proti třem ale Valaši pohrdli, když se zbytečně nechal vyloučit Demel za vysokou hůl. Hrálo se tak ve čtyřech proti třem. V oslabení se Bílí Tygři ubránili, navíc ujel v 53. minutě rychlík Kropáč a svou druhou brankou v letošní sezóně zvýšil na 2:0 pro Liberec. Domácí hráči to nesli velmi těžce a osobní trest za nesportovní chování dostal Luža. Liberec hrál s přehledem a třetí branka na sebe nenechala dlouho čekat. Postaral se o ni Pavel Kašpařík. Navíc se rozsvítilo červené světlo za Bieglovými zády i v 58. minutě po střele Jareše a o výsledku tak bylo rozhodnuto - 0:4. První vychytanou nulu překazil Oldřichu Svobodovi v čase 59:24 vsetínský Pavel Selingr, který dokázal využít přesilovou hru po vyloučení Korhoně. Důležité vítězství si ale Tygři odvážejí domů, kde by je jistě chtěli potvrdit hned v následujícím duelu. Svijanská aréna v něm přivítá lídra a největšího favorita Tipsport extraligy Pardubice s olympijským vítězem z Nagana - Jiřím Dopitou.