Přípravné období zakončili Bílí Tygři vítězstvím

Date of publication Author Radek Šenk

Domácí v posledním utkání před startem nového ročníku Tipsport extraligy zcela zaslouženě zvítězili nad Litvínovem. Bílí Tygři sice prohráli první třetinu 0:1, pak ale dokázali v průběhu druhé části skóre třemi brankami otočit. Uzdravený <b>Radoslav Kropáč</b> (na snímku) jakoby nepromarodil ani jediný den, se představil ve výtečném světle. I když nedokázal skórovat, po celé utkání byl jednoznačně nejnebezpečnějším hráčem na ledě.

přát, pátek 05. září 2003
4:2
(0:1, 3:1, 1:0)

Branky: 23. Hájek (Kropáč), 25. Vála (Verčík, Plodek), 38. Novák, 50. Procházka - 15. Hranáč (Havel), 39. Rebolj (Říha)

Svoboda - Moravec, Kočí, Šmíd, Čakajík, Holub, Vála, Jareš - Kropáč, Straka, Hájek - Verčík , Plodek, Procházka - Novák, Kašpařík, Jech - Klimenta. <b>Trenéři:</b> Jandač, Dvořák, Nedvěd

HC VERVA Litvínov

Pinc - Martínek, Hranáč, Poživil, Kroupa, Bombic, Klobouček, Rebolj, Ťupa - Žemlička, Hübl, Balázs - Kacíř, Říha, Kotrla - Skořepa, Martinec, Kubinčák - Gombár, Havel, Prorok. <b>Trenéři:</b> Výborný, Hynek, Hübl

Na začátku 2. minuty byl vyloučen domácí Vála, v přesilové hře vyjma jedné střely byli „chemici“ bezzubí. Pak začali úřadovat Bílí Tygři. Kropáč předložil zpoza Pincovy branky ideálně Hájkovi, jeho střela však skončila v brankářově náručí. Tlak si vynutila druhá formace domácích, vedená Plodkem. Ti míchali pukem dlouho a efektivně, cestu za Pincova záda však nenašli ani oni. V 8. minutě se znovu přihlásili ke slovu také Litvínovští. Dvojice Prorok - Havel si to namířila na osamoceného Čakajíka, ten si ale dokázal se vznikajícím nebezpečím dobře poradit, když zablokoval přihrávku posledně jmenovaného. V další šanci se objevil bývalý hráč Liberce Vojtěch Kubinčák. Ten se zřejmě zalekl své šance, do které jej vysunul dokonalým pasem z vlastní obranné třetiny až na útočnou modrou Poživil, neboť se nedostal ani k zakončení. V 11. minutě se dostali k početní výhodě také domácí a Litvínov se pořádně zapotil. Agilní Kašpařík dokonce skončil až v Pincově brance. Že se hokej hraje na branky, se domácí mohli přesvědčit v 15. minutě, kdy se z ojedinělé šance zrodil první gól Litvínova. Hranáč propálil od modré vše, co mu stálo v cestě i se Svobodou v brance. Ten nemohl nic vidět, neboť mu v ten moment clonila snad pětice hráčů 0:1. O chvíli později to zkoušel Kropáč, hrající po dlouhé době, kdy laboroval s nemocnými zády.

V úvodu druhé části to opět zkoušel svým typickým průnikem, po kterém v loňské sezóně vsítil řadu branek, slovenský bombarďák Kropáč. Ten ač faulován, dokázal zpoza branky přihrát Hájkovi, který rozsvítil červené světlo za Pincovými zády. Signalizované vyloučení tak bylo potrestáno i s pěticí žlutočerných na ledě. O necelé dvě minuty později se krásnou střelou k pravé tyči prosadí od modré Vála - 2:1. Litvínovští vědomi si nepříznivého vývoje, musejí přidat a hned to zkouší s dvojicí Havel - Gombár. Tlak se stupňuje a domácí Bílí Tygři se osvobozují jen za cenu faulu, vyloučen je obránce Holub. Liberec ale sehraje oslabení na výbornou, když de facto nepustí Litvínov do vlastní obranné třetiny. V polovině utkání dává o sobě konečně také vědět Václav Novák. Nejprve jen tím, že na středové červené zvedá puk až na kostku visící nad ledovou plochou. V 38. minutě, při hře ve čtyřech, pak také brankou. Obrat na 3:1 je naprosto zasloužený, neboť Tygři hrají narozdíl od předešlého utkání s Ústím opravdu dobře. Dvoubrankový náskok do konce druhé části ale nevydrží, lehkou střelu Mihy Rebolje od modré pouští za svá záda Svoboda a snižuje na 3:2.

Třetí dějství bylo zahájeno z obou stran velmi obezřetně. Oba týmy vycházejí ze zajištěné obrany, s cílem hlavně neinkasovat. První střela tak míří na domácího Svobodu až ve 44. minutě z hole Skořepy. Do dobré šance se dostává liberecký kapitán Straka, jeho backhand jen těsně míjí levou tyč litvínovské svatyně. S chutí hrající Kašpařík se v utkání nevyhýbá jedinému souboji. Po jednom takovém se těžce sbírá z ledu centr druhého litvínovského útoku Říha. Na ledě se přiostřuje a dochází k sérii vyloučení na obou stranách. Při hře čtyř proti čtyřem se zjeví před Pincem opět Kropáč, jeho střela skončí v Pincově lapačce. Že to s vítězstvím myslí Tygři opravdu vážně, dokázal Stanislav Procházka o několik sekund později, když ujel ve dvojici s Válou. Ideální přihrávka před branku, klička do backhandu a puk končí mezi Pincovými betony 4:2. Procházka má opravdu fazónu, v posledních utkáních se permanentně dokáže prosadit a po loňském nuceném odchodu do Českých Budějovic se začíná jeho nákup vyplácet. Závěr utkání ještě okoření pěstní souboj Jareše s Kotrlou, oba putují za katr. Početní výhodu 4 proti 3 svěřenci trenéra Výborného nevyužijí a tak se vývoj skóre zastaví na konečných 4:2 pro Liberec.