Přestřelku jako na divokém západě vyhráli indiáni

Date of publication Author Petr Schultz

Plzeň/Liberec – Bílí Tygři v rámci devětatřicátého kola schytali dvouciferný gólový příděl na ledě Plzně a prohráli 4:10. Celé utkání odchytal Tomáš Vošvrda a musel si připadat jako ve zlém snu. Liberečtí totiž poprvé v historii inkasovali deset branek. Nejlepším hráčem Severočechů byl zvolen kapitán Petr Nedvěd, který si připsal dvě asistence.

39. kolo, neděle 15. ledna 2012
10:4
(4:2, 5:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. St. Pierre (Kovář, Duda), 12. Kovář (Duda), 13. Havlíček (Andrašovský), 17. Marušák (Vostřák), 21. Duda, 22. Straka (Stránský), 24. Duda (Kovář, Pletka), 36. Vostřák (Straka, Hanzlík), 39. Vostřák (Straka, Duda), 57. Dvořák (Pitule, Johnson) – 4. Kudrna (Trončinský, Nedvěd), 11. Čakajík (Trončinský, Nedvěd), 24. Bárta (T. Urban, Bartovič), 46. Vak (Ulrych). Rozhodčí: Pešina, Šír – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 7:8, navíc Heřman (PLZ) a Špaček (LIB) na 5 + do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 320. Střely na branku: 42:36. Průběh utkání: 1:0, 1:2. 7:2, 7:3, 9:3, 9:4, 10:4. Hráč utkání: Radek Duda – Petr Nedvěd.

HC Škoda Plzeň

Mazanec – St. Pierre, Modrý, Vykoukal, Hanzlík, Marušák, Jeřábek, Kinrade – Duda, Kovář, Pletka – Stránský, Straka, Petruška – Dvořák, Havlíček, Andrašovský – Vostřák, Pitule, Johnson – Heřman.

Vošvrda – Výtisk, Trončinský, Čakajík, Derner, Moravec, Holub, Ulrych, Říha – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Bartovič, T. Urban, Bárta – Vantuch, Vak, Kica – Krejčík, Bulíř, Špaček.

Úvod do zápasu vyšel na výbornou domácím. Ti hned z první akce dopravili puk za Vošvrdova záda. St.Pierre zachytil puk, který už mířil z pásma, a rychle jej nastřelil na branku Liberce. Černý gumový předmět se odrazil od hole jednoho z obránců tak nešikovně, že Vošvrdu doslova přeplachtil a přistál až za brankovou čarou – 1:0. Bílí Tygři si připravili rychlou odpověď. Mazanec vyrazil Trončinského střelu, jenže puk nasměroval přímo na hůl nehlídaného Jaroslava Kudrny a ten ho pohodlně uklidil do odkryté branky – 1:1.

Severočeši pak otočili duel. Na trestné lavici seděl vyloučený Pitule, když se ujalo nahození Martina Čakajíka – 1:2. Domácí další gól v oslabení ale indiány nezlomil a rychle se vrátili do zápasu díky bezchybné spolupráci Dudy s Kovářem, která bude určitě aspirovat na umístění ve Zlaté helmě. Jan Kovář předal v útočném pásmu puk Dudovi a najel si na zadní tyč, kde ho Duda milimetrovým pasem našel a vybídl ke srovnání – 2:2. Netrvalo to dlouho, a domácí se podruhé v zápase ujali vedení. Plzeňský objev posledních zápasů, Ondřej Havlíček, si v pravém rohu počkal na odražený puk a nechytatelnou střelou o tyč potřetí překonal Vošvrdu – 3:2. První změnu v trendu vývoje skóre provedli domácí indiáni, kteří nenechali Tygry vyrovnat, ale naopak si vynutili přesilovou hru. V té se sice ještě neprosadili, ale hned po jejím skončení se puk od levého mantinelu dostal k najetému Jiřímu Marušákovi, který svojí typickou dělovkou k tyči brankáři Liberce nedal vůbec žádnou šanci – 4:2. Hostům už se na tento gól do konce třetiny nepodařilo reagovat ani v nabídnuté početní výhodě po faulu Kinradea, a tak byl stav zápasu po dvaceti minutách 4:2 pro domácí.

Jestli měla první třetina raketový úvod, tak druhá jí zdatně konkurovala. Po padesáti vteřinách se do úniku dostal Radek Duda, který byl při zakončení faulován, a bylo nařízeno trestné střílení. Duda rozhýbal Vošvrdu a kličkou á la Forsberg jej popáté překonal – 5:2. Hosté se ani nestihli z rychlé branky oklepat, a indiáni skórovali opět. Akci dva na jednoho zakončil přesně Martin Straka – 6:2. Gólové hody pokračovaly. Úspěšným střelcem byl opět Radek Duda, který na pravém kruhu vystřelil zápěstím přesně ke vzdálenější tyči – 7:2. Liberci se ale povedlo ještě v té samé minutě snížit a vykřesat aspoň nějakou jiskřičku naděje. Michal Bárta byl ve správnou chvíli na správném místě a vyražený puk doklepl za bezmocného Mazance – 7:3.

Ideální příležitost vrátit se do zápasu měli hosté v polovině zápasu, kdy byl vyloučen Vostřák za zdržování a Liberec tak hrál téměř minut v pěti proti třem. Jenže hostům se ani přes obrovský tlak nepovedlo plzeňskou obranu prolomit a naopak Vostřák sám se dostal při návratu z trestné lavice do úniku, jenže Vošvrda předvedl vynikající zákrok lapačkou. I tak ale o chvíli později musel touš ze své sítě lovit. V početní výhodě nahrál Straka Pavlu Vostřákovi a ten se nemýlil - 8:3. Plzeň tím ale nekončila. Ve 39. minutě se totiž opět prosadil Pavel Vostřák - 9:3. Dožadované „desítky“ se mohli diváci dočkat ještě před druhou sirénou, ale Petruška v poslední vteřině i přes dobrou kličku úspěšný nebyl.

Třetí třetina oproti zvyku nepřinesla gól v úvodní minutě, jinak se ale pokračovalo v útočném hokeji. V čase 45:31 Bílí Tygři opět snížili střelou Tomáše Vaka - 9:4. Tempo následně opadlo a oba týmy hrály z obrany. Blíže ke gólu se dostali Severočeši, kteří při jedné z přesilových her nastřelili tyč plzeňské branky, to ale bylo všechno. Brankář Vošvrda nakonec musel lovit i desátý puk ze své klece, když se prosadil Michal Dvořák - 10:4. Ve zbytku zápasu už byla k vidění jen potyčka Špačka s domácím Heřmanem, kterou na body vyhrál liberecký útočník.