Přesilovka a oslabení v podání Jana Plodka

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - Centr druhé lajny <b>Jan Plodek</b> se ukázal v pravém světle, nejprve dal svému týmu vedení gólem v přesilovce. Ve třetí třetině se pak zaskvěl krásným nájezdem, kdy po chybě beka Kladna získal puk a Orctovi střelou "pod víko" nedal šanci. Dvě asistence si v zápase připsal i <b>Jan Víšek</b>, který se propracoval již na druhé místo kanadského bodování klubu.

11. kolo, pátek 06. října 2006
3:1
(1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 17.Plodek (Klimenta), 25.Pletka (Víšek), 57.Plodek (Víšek) - 45.Procházka M. (Patera). Rozhodčí: Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8 navíc Zeman (KLA) 5 + do konce zápasu. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4813. Střely na branku: 43:28

Hnilička - Moravec, Jiruš, Žabka, Kočí, Holub, Zíb, Krstev, Čutta - Vaic, Podkonický, Šachl - Klimenta, Plodek, Víšek - Pletka, Pabiška, Pajič - Hruška O., Vampola, Procházka S.

Rytíři Kladno

Orct - Ševc, Zeman, Pavlas, Štěpánek, Procházka L.,Hájek, Trončinský - Čuřilla, Patera, Procházka M. - Bílek, Gardoň, Hluchý - Havel, Kalla, Kuchler - Diviš, Frolík Mart., Jaroš.

1. třetina

Zápas začal zostra a diváci si málem mohli zakřičet gól již po 40ti vteřinách hry. Rozradostnit fanoušky v Tipsport areně mohl Jiruš, jeho tečovaná střela ale za Orctovými zády neskončila. Na druhé straně zkoušel své štěstí Gardoň, ani on však neuspěl. Na konci páté minuty se snažil obelstít navrátilce do sestavy Milana Hniličku nejproduktivnější hráč Středočechů Vítězslav Bílek, liberecký gólman byl pozorný a jeho střelu vyrážečkou zneškodnil. Při vyloučení Čurilly pak ohrozil Orcta střelou na lapačku Víšek, více domácí ovšem v početní výhodě nevymysleli.

Daleko hůře mohli dopadnout hosté o minutu později. Při vyloučení Vampoly se nejprve slovenský kanonýr ve službách Severočechů Lubomír Vaic prokličkoval po výtečné individuální akcí až před Orcta, jeho střela ale mířila nad. Hosté i nadále hráli přesilovku prachbídně. Šachl u mantinelu vybojoval puk, našel na modré najetého Podkonického, který uháněl na Orcta. Jeho střelu mezi betony kladenský brankář ke smutku domácích příznivců zneškodnil. Až poté si hosté uvědomili, že hrají o jednoho muže v poli navíc. Pavel Patera předložil na stříbrném podnose lahůdkovou přihrávku pro Lukáše Havla, Hnilička však vytáhl famózní zákrok a jeho gólovou střelu vyrazil.

Na konci 15. minuty si hosté vytvořili další velkou příležitost. Zeman pálil od modré, jeho projektil vyrazil Hnilička jen před sebe, kde dorážel Martin Procházka. I on si však vylámal zuby na skvělém Hniličkovi! Na začátku 17. minuty byl vyloučen Bílek za podražení a jak se má využít přesilová hra, ukázala názorně řada mladíků Klimenta - Plodek – Víšek. Po biliárové akci se puk dostal ke Klimentovi, který v prostoru mezi kruhy našel nikým nehlídaného Jana Plodka, který střelou k tyči otevřel skóre! Kladenští mohli vzápětí srovnat stav, výborný Patera našel před brankou volného Marka Čurillu, radost z jistého gólu mu překazil Hnilička, který se roztáhnul na brankové čáře a puk vyrazil mimo tři tyče.

2. třetina

Na začátku druhého dějství mohli domácí přidat uklidňující druhou branku. Moravcovu jedovku od modré Orct vyrazil, k puku se dostal Šachl, který podél brankoviště přihrával na volného Vaice, ten ke smůle domácích hokejistů jen promáchnul. Po Pletkově vyloučení si velký tlak vynutila první útočná formace Kladna. Sevřela domácí v jejich obranném pásmu, leč bez gólového efektu a tak udeřili Bílí Tygři. Ve 25. minutě skončila Víškova střela s přispěním Orcta na tyči, k dorážce se dostal Václav Pletka, který již měl snadnou úlohu.

Domácí hokejisté mohli svého soka dorazit. Smršť střel mířila na kladenského gólmana. Ten se vyznamenal především při střelách Procházky, Vaice a Podkonického v přesilovce. Při vyloučení Pavlase mohla dostat halu do varu první útočná řada domácích. Moravec našel najíždějícího Jiruše, jehož pokus se snažili zasunout do branky Šachl s Podkonickým. Proti změně skóre byl výtečný Zdeněk Orct.

Ve 37. minutě se domácím naskytla jedinečná možnost, jak zvýšit skóre, když na trestnou lavici nejprve putoval Štěpánek, kterého zanedlouho doprovodil Martin Ševc. Na led vyjela druhá útočná řada vedená jejím centrem Janem Plodkem. Ta Středočechům řádně motala hlavy, svoje velmi dobré nápady ovšem nedokázala dotáhnout do konce, v cestě jim stál navíc bravurní kladenský gólman. Druhá třetina patřila jednoznačně domácím, kteří soupeře přibruslili i přestříleli, přidali však jen jednu branku.

3. třetina

Hra ve třetím dějství byla zpočátku poznamenaná nepřesnostmi na obou stranách a na první velkou možnost se čekalo až do 25. minuty, ta ovšem stála za to. Paterovu mistrnou přihrávku tečoval za bezmocného Hniličku pod břevno jeho dvojče Martin Procházka a Kladno se kontaktním gólem vrátilo do hry. Nemuselo zůstat jen u jedné trefy, vyrovnání měl na hokejce kanonýr Vítězslav Bílek, jenž se ocitnul sám před Hniličkou, jeho střela ale skončila nad Hniličkovou klecí. Až poté se opět probrali domácí. Vampolovu střelu z úhlu zastavila tyč! Úspěchem neskončila ani teč Ondřeje Hrušky. Překonat Orcta se nepodařilo posléze Vampolovi, který si najel do prostoru mezi kruhy, jeho střelu Orct neviděl, ta přesto v síti neskončila.

V polovině třetí třetiny předvedla naplno své umění první útočná řada Tygrů. Podkonický přiťuknul za modrou Petru Šachlovi, který nabral na rychlosti, místo střely ještě milimetrovou přihrávkou našel Lubomíra Vaice, který z první jen těsně minul kladenskou klec. Akce pokračovala, první řada roztočila kolotoč před Orctem. Vaic našel pasem Šachla, který z voleje nepřekonal skvělého Orcta. Podobně dopadnul i Jan Plodek, kterého vyzval ke skórování další přesnou přihrávkou Klimenta. V 53. minutě hráli domácí opět pět na tři, když Patera s Bílkem pykali za svoje prohřešky na lavici hanby. Moravcovu střelu tečoval Podkonický. Orct byl již překonán, ale pomohla mu tyč!

Rozhodujícím momentem utkání se stala 55. minuta. Vampola fauloval a inkasoval od hlavního arbitra Vladimíra Šindlera dvouminutový trest. Složitou situaci a šanci na vyrovnání vzal Kladenským jedna z hlavních hvězd utkání Jan Plodek. Ten na obranné modré obral o puk jednoho z hostujících zadáků a ujížděl na Orcta, kterého si vychutnal ukázkovým blafákem. Závěr zápasu si již Liberečtí pohlídali, když jim roli usnadnil krosčekem na Podkonického obránce Jiří Zeman, za který vyfasoval pět minut. Tygři už další trefu nepřidali, což však necelým pěti tisícovkám diváků vůbec nevadilo.