Porážka rozdílem třídy

Date of publication Author Lukáš Hykš, Lukáš Rejmon

Bílým Tygrům se v 5. utkání play-off EHL ve vysočanské Sazka Aréně příliš nevedlo. Aź do 30. minuty to na takovýhle debakl ani při nejmenším nevypadalo. O všem rozhodly dvě branky domácích v závěru 2. třetiny na 4:1. Zápas se nepovedl <b>Milanu Hniličkovi</b>, který inkasoval čtyři góly a 12 trestných minut a do 3. třetiny už nenastoupil. Tygři musí toto utkání hodit za hlavu a připravit se na úterní 6. zápas ve Svijanské Aréně.

ČF5, neděle 13. března 2005
7:2
(1:0,3:1,3:1)

Branky a nahrávky: 6. Kolařík (Tomica), 27. Vlasák (Stümpel, Vašíček), 32. Stümpel (Vašíček), 37. Vašíček (D. Hruška), 42. D. Hruška (Beránek), 54. Stümpel (Vlasák), 56. Stümpel (Špaček) - 30. Kotalík (R. Vrbata, Modrý), 51. Jiří Hanzlík (P. Rozsíval). Rozhodčí: Turčan, Smeták - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 8:12, navíc Hnilička, Modrý, Čermák (všichni Liberec) všichni 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 10.363. Stav série: 3:2.
Střely na branku: 42:31 (Hnilička 29/4, Falta 13/3)

HC Slavia Praha

Franěk - J. Novák, Špaček, Kadlec, Pojkar, Kolařík, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Sup - D. Hruška, Beránek, Vondrka - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý. <b>Trenéři:</b> Růžička, Weissmann a Kalous

Hnilička (41. Falta) - Klouček, Fischer, Jiří Hanzlík, Modrý, L. Šmíd, Jiruš, M. Duben - R. Vrbata, V. Nedorost, S. Procházka - Vaic, Kotalík, V. Novák - Čermák, Rataj, Tomajko - P. Rozsíval, Plodek, Víšek. <b>Trenéři:</b> Paleček, Dvořák a Kapoun.

Úvod utkání byl z obou stran opatrnější, přesto bylo na Slavii znát, že domácí prostředí jí svědčí mnohem více a bezkrevný výkon z předchozího zápasu v Liberci je zapomenut. Jako první ale o sobě dali vědět hosté. Nejprve na začátku 2. minuty Fraňka trochu vystrašila dalekonosná střela jednoho z libereckých hráčů, o půl minuty později přerušilo nadějnou akci Tygrů gesto rozhodčího signalizující postavení hráče v brankovišti. Hnilička se poprvé zapotil ve 3. minutě, kdy se za jeho záda zpoza branky pokoušel zasunout puk Tomica. Gólový účet zápasu byl však rozepsán až v 6. minutě. Při poskytnuté výhodě nabil Tomica na modrou Kolaříkovi a ten propálil přemísťujícího se Hniličku. Byla to vůbec první trefa slávistického obránce v sezóně. V 8. minutě se poprvé vylučovalo a to na domácí straně. Liberci se sice početní převaha příliš nepovedla, ale v době, kdy se potrestaný Novák vracel na led, Tygři před Fraňkem pořádně zatopili. Výsledkem ale byla jen jedovatá Čermákova teč Modrého střely. Vzápětí aktér předchozí akce fauloval soupeře a první přesilovka se naskytla Slavii. Svěřenci Vladimíra Růžičky zasypali Hniličku sprškou střel, Beránkův pokus dokonce olízl břevno, Bílí Tygři však nakonec oslabení přestáli. V 15. minutě předvedl krásnou individuální akci Pálffy, ve finální fázi naservíroval puk Tomicovi, jenže ten v brance volné místo nenašel. O dvě minuty později překazil Špaček svým obranným zákrokem přečíslení hostů, a skóre se tak v prvních dvaceti minutách již neměnilo.

Na začátku druhé části byl vyloučen Jiruš, přesilovka ovšem domácím příliš nevyšla. Při jediné šanci, kterou si slávisté vytvořili, v rozhodující chvíli Sup promáchl. Na začátku 25. minuty naopak málem udeřilo na druhé straně. Na Jirušovu střelu Franěk zareagoval pozdě a od pohromy ho zachránila tyčka. O minutu později se museli svěřenci trenéra Palečka znovu bránit ve čtyřech a tentokrát vyloučený Duben musel zpátky na led předčasně. V čase 26:30 totiž Vlasák využil volného prostoru před brankou, nabruslil si do ideální střelecké pozice a ležící Hnilička již neměl šanci zasáhnout. Za další minutu mohli červenobílí vést již o dva góly, naštěstí pro Liberec Pálffy skákavou přihrávku svého spoluhráče nezpracoval. Ve 28. minutě to vřelo pro změnu před Fraňkem a domácí se ubránili jen za cenu faulu Kadlece. K němu navíc přisedl o chvíli později Dlouhý, když se po diskutabilním zákroku Hniličky ocitl na zemi a vzápětí poté zahákoval libereckého hráče zakládajícího útočnou akci. Devět sekund před návratem Kadlece z trestné lavice Liberec svoji dvounásobnou početní převahu využil. Z levého kruhu se trefil k tyči Aleš Kotalík. Ještě v téže minutě si Hnilička opět vyšlápl na jednoho z domácích hráčů a tentokrát mu to neprošlo. Z následné přesilovky pak slávisté vytěžili zpět dvougólové vedení. Před Hniličkou to bylo jako u Verdunu, gólman hostí předvedl několik skvělých zákroků, ovšem na Stümpelovu střelu pod víko již neměl nárok. Domácí v této fázi hry jednoznačně opanovali led a ve 37. minutě zvýšil jejich vedení již na rozdíl třech branek po přečíslení dva na jednoho a přihrávce Hrušky Josef Beránek. Po dvou třetinách tak domácí vedli rozdílem tří branek a hosté moc nadějí na úspěch neměli.

Tomu nasvědčoval i taktický tah trenéra Palečka, jenž do závěrečného dějství do branky nasadil Pavla Faltu a Hniličku nechal odpočívat, stejně tak jako útočníka Nedorosta. Náhradník v liberecké brance si pořádně ani nesáhl na kotouč a již ho musel lovit ze sítě. V čase 41:10 David Hruška objel branku a bekhendovou střelu rozjásal domácí fanoušky popáté. Příznivci hostí pochopitelně moc důvodů ke spokojenosti neměli, v 51. minutě je alespoň trochu potěšil drobnou korekcí skóre obránce Jiří Hanzlík, kterého na modré našel přesnou přihrávkou Rozsíval. V 52. minutě Tygři byli blízko k dalšímu gólu, ale Tomajko prováhal správný okamžik ke střele i přihrávce. Přestože bylo již rozhodnuto, byl závěr zápasu hodně vyhecovaný. Postupně na trestnou lavici putovali čtyři hráči Liberce a Slavia hrála téměř tři minuty v pěti proti třem. Hlavní postavou této dlouhé přesilovky byl Josef Stümpel. V čase 53:20 navýšil skóre na 6:2 a na začátku 56. minuty završil hattrick. I přes další vyloučení na obou stranách se stav již neměnil.