Po skvělém výkonu se Tygři ujímají vedení v sérii

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Liberečtí vstoupili do play-off výtečným výkonem. Předvedli aktivní útočnou hru a za přispění brankáře <b>Marka Pince</b>, který pochytal několik velkých šancí, dokázali Spartu porazit jednoznačným výsledkem. O svém vítězství rozhodli již v prvních dvou částech, kdy v každé z nich vstřelili po dvou slepených gólech.

ČF1, pondělí 03. března 2008
4:1
(2:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Jiruš (Pabiška), 12. V. Nedorost (Žabka), 27. Hunkes (Víšek), 30. Šachl (Žabka) - 26. Melichárek (P. Nedvěd). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:13. Využití: 1:0. Diváci: 7500. Střely na branku: 38:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

Pinc - J. Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Derner, Zíb - L. Čermák, Pabiška, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Dušek, Kašpařík, V. Nedorost - Bartovič, Blatný, Šachl.

Štefl - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, Cook, Černošek, Stehlík - Melichárek, P. Nedvěd, M. Hlinka - Ton, Štrba, Netík - Dragoun, Lanhgammer, Vaic - Hromas, Švagrovský, Podlešák.

Bílí Tygři vstoupili do play-off nebojácně a hned po dvaceti sekundách hry se do obrovské příležitosti dostal nejproduktivnější Tygr v základní části Leoš Čermák. Štefla si svým blafákem položil, jenže pak nedokázal usměrnit kotouč do odkryté branky. Domácí publikum celé v bílém tlačilo svůj tým dopředu a Liberečtí nenechali Spartu chvíli v klidu. Až do sedmé minuty jí nedovololili ohrozit Pincovu klec a sami v útoku nebezpečně hrozili. Zíbovu ránu z ideální pozice v mezikruží dělilo od úspěchu jen pár centimetrů. Ovšem i když se Pražané nemohli dostat do hry a jen se bránili atakům domácích, mohli to být oni, kteří by otevřeli brankový účet této série. Svým tolikrát úspěšným způsobem se po levé straně prohnal Petr Ton a rychlou střelou nad Pincovu vyrážečku trefil tyč.

A když Sparta svoji možnost nevyužila, tak Liberec již trefil do černého. V jedenácté minutě se k dorážce po Pabiškově ráně dostal Valdemar Jiruš a v pádu dokázal usměrnit kotouč správným směrem - 1:0. A ještě než arena po oslavách prvního gólu utichla, mohli se fanoušci Tygrů radovat znovu. Žabka nastřelil Štefla a k dorážce se tentokrát dostal Václav Nedorost - 2:0. Severečoši po vstřelených gólech ještě umocnili svůj nápor a Sparta se v dalším průběhu zmohla jen k jedné propagační střele. Na druhé straně se toho dělo mnohem více. Pletka se dostal do kombinace s Leošem Čermákem, a ten se objevil zcela sám před bývalým vsetínským golmanem. Tentokrát ho ale překonat nedokázal. Dvoubrankový rozdíl zůstal i po následných nadějných akcích z holí Pletky a Šachla. V závěru třetiny dostali hosté možnost přesilové hry, ale Hanzlíkovu ránu Pinc pokryl.

Druhá část začala v obranném pásmu Liberce, ale to jen kvůli početní výhodě, jež Spartě zbyla z prvního dějství. V té nic kloudného nevymyslela, ovšem pár vteřin po Blatného návratu do hry se proti pravidlům provinil Petr Šachl, a tak se Tygři museli další dvě minuty bránit. A Pražanům to tentokrát již vyšlo. Faul Šachla sice potrestán nebyl, ale těsně po jeho návratu se červenobílí poprvé prosadili. Petr Nedvěd nahodil z rohu puk a Tibor Melichárek ho těsně před Pincem tečoval do růžku liberecké klece - 2:1. Bílí Tygři byli snížením trochu zaskočeni a pustili si sparťany blíže do pásma, jenže ti toho nedokázali využít a ještě potřetí inkasovali. Po vyhraném buly se na modré čáře k puku dostal Jiří Hunkes a propálil vše, co mu stálo v cestě - 3:1.

A za tři minuty bylo v Tipsport areně ještě veseleji. Netík byl potrestán za hákování a přesně v polovině jeho trestu Liberečtí zvýšili, a příbližili se tak k vítězství v prvním duelu čtvrtfinále. V klasickém přesilovkovém rozestavení vypálil Boris Žabka a jeho střelu ještě usměrnil do sítě Petr Šachl. Domácí poté trochu polevili v bránění a měli štěstí, že Pinc chytil střelu Melichárka a poté výtečným zákrokem zneškodnil střelu Ptáčka v přečíslení tři na jednoho. Na opačném konci hřiště mohl v téže minutě vstřelit pátý gól Nedorost, zamířil ale těsně nad. Liberec si vytvořil ještě další dobré příležitosti, žádnou už ale nevyužil, a když se neprosadil ani sparťan Štrba, zůstal stav před poslední části 4:1.

Sparta měla poslední dvacetiminutovku na zdramatizování zápasu, a tak se čekalo, jestli na svého soupeře vletí hned ze šaten. Jenže byl to spíše Liberec, který se tlačil do zakončení a snažil se rozhodnout zápas. Kašpaříkova šance však skončila jen na výstroji Martina Štefla. Svou aktivitou si Liberečtí alespoň vynutili fauly sparťanů, a tak si dvakrát za sebou mohli zahrát přesilovou hru. V dalším průběhu třetiny si Tygři hlídali svůj náskok a už se tolik nepouštěli do útočných kombinací. V jednačtyřicáté minutě hráli Pražané v početní výhodě a jen díky Marku Pincovi se skóre drželo na tříbrankovém rozdílu. Liberecká jednička dokázala zlikvidovat šance Netíka a Melichárka, kteří se dvakrát za sebou objevili zcela nekryti. Čtyřiačtyřicátá minuta přinesla další obrovskou příležitost Tygrů. Při signalizovaném vyloučení našel Nedorost úplně volného Čermáka, a ten nastřelil tyč Šteflovy branky. Pár minut před koncem se na kluzišti strhla mela. Holešovický tým ztratil v závěru nervy a Podlešák vyprovokoval v pásmu Sparty potyčku. Rozhodčí nakonec situaci vyřešil čtyřminutovými tresty pro všechny aktéry. Závěr se pak odehrál v poklidu, kdy diváci děkovali svému týmu k prvnímu ukořistěnému vítězství ve čtvrtfinálové sérii.