O porážce rozhodla druhá třetina

Date of publication Author Lukáš Rejmon

Bílí Tygři při své premiéře v utkáních play-off ELH nestačili v Sazka Areně na domácí Slavii. O osudu utkání rozhodla již druhá třetina, ve které Bílí Tygři nejenže neudrželi jednobrankové vedení, do kterého je dostal <b>Jan Tomajko</b>, ale nakonec 4x inkasovali. Závěrečnou třetinu poznamenala častá hra v oslabení, která ubírala Tygrům velké množství sil. Na své první vítězství si tak Bílí Tygři budou muset počkat minimálně do pondělka.

ČF1, neděle 06. března 2005
5:2
(0:0,4:2,1:0)

Branky a nahrávky: 23. Vlasák (Vašíček), 29. Vlasák (Vašíček), 32. Pálffy (Vlasák, Kadlec), 34. Stümpel (Pálffy, Vlasák), 60. Pálffy (Vašíček, Žabka) - 22. Tomajko (Rataj), 29. Fischer (Kotalík). Rozhodčí: Turčan, Minář - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 5:11. Využití: 3:0. Diváci: 9832. Stav série: 1:0.

HC Slavia Praha

Franěk - Kolařík, Kadlec, J. Novák, Špaček, Žabka, Žižka, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Antoš - L. Havel, Beránek, Sup - D. Hruška, M. Kopecký, R. Dlouhý - Vondrka. <b>Trenéři:</b> Růžička, Weissmann a Kalous

Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, M. Duben, Jareš - R. Vrbata, Kotalík, V. Nedorost - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, Rozsíval - V. Novák, Plodek, S. Procházka. <b>Trenéři:</b> Paleček, Dvořák a Kapoun

Liberečtí hokejisté nastoupili ke svému prvnímu zápasu Česká pojišťovna play-off EHL v historii klubu i se svou největší hvězdou obranných řad, Jaroslavem Modrým. Premiéra to však byla dosti nešťastná, znamenala první porážku ve čtvrtfinále. Bílí Tygři nesehráli špatné utkání, ale doplatili na časté vylučování, které Slavia během zápasu 3x potrestala.

První třetina příliš oko hokejového labužníka nepotěšila. Oba týmy zvolily vyčkávací taktiku a tomu odpovídal i obraz hry. Již v první minutě sice domácí dostali možnost přesilové hry ale v ní prověřil Hniličku pouze Špaček. Tentýž muž v 5. minutě seděl na trestné lavici, zatímco jeho spoluhráči se museli bránit ve čtyřech. Ani Bílým Tygrům však početní převaha nevyšla a Fraňka dokonce neohrozili vůbec. Trend nevyvedených přesilovek pokračoval i při vyloučení Václava Nováka. Šancí bylo jako šafránu a hra byla plná nepřesností. Náznak zlepšení znamenala přesilová hra po vyloučení Nedorosta. V ní byli střelecky aktivní zejména domácí obránci, nejlepší příležitost ke skórování měl Žižka. V 19. minutě zabrnkal na nervy fanouškům Tygrů Milan Hnilička, který neudržel Vašíčkovu střelu v lapačce a plachtící puk musel do bezpečí rukou odpálit až jeho spoluhráč Valdemar Jiruš. Hosté poté nedokázali potrestat Vašíčkův faul, a tak se v první dvacetiminutovce diváci gólu nedočkali.

Druhá část byla pro diváky podstatně aktivnější, odstartovala ji šance Stümpela již ve 21. minutě, Hnilička byl ale pozorný. Skóre se tak poprvé měnilo na druhé straně. Ve 22. minutě vyslal na Fraňka střelu Rataj, gólman domácích ji vyrazil pouze k Janu Tomajkovi a jeho dorážka prošla slávistickému brankáři mezi betony. Tygři se však z vedení dlouho neradovali. Za další minutu zafungovala spolupráce Josefa Vašíčka a Tomáše Vlasáka a druhý jmenovaný nedal Hniličkovi šanci. Slávisté po vyrovnání převzali iniciativu a ve 29. minutě slavili druhý gól. Při avizované výhodě vzal na sebe roli nahrávače tentokrát Milan Antoš a byl to opět Tomáš Vlasák, kdo poslal puk za záda libereckého brankáře. Stejně jako v předchozím případě i vedení Pražanů mělo jepičí život. Za jednačtyřicet sekund propálil Fraňka, jenž měl zakrytý výhled, tvrdou střelou ze střední vzdálenosti Jiří Fischer, když předtím Kotalíkovu střelu stačil domácí brankář vyrazit. Jenže hosty pak srazilo zpět dolů vyloučení Modrého, který vyfasoval za své počínání za hranicí pravidel dvě + dvě minuty. Slavia pak dokázala obě přesilovky využít. Nejprve si v 32. minutě počkal u tyčky na přihrávku Vlasáka Žigmund Pálffy a na začátku 34. minuty pak proměnil pas střelce předchozího gólu v další branku Jozef Stümpel. Svěřence Vladimíra Růžičky dostalo dvougólové vedení do laufu a až na příležitost Čermáka víceméně kontrolovali průběh hry a své vedení mohli ještě navýšit. Po čtyřiceti minutách však stále platil stav 4:2.

Bílí Tygři se ale pochopitelně nevzdávali a na začátku závěrečného dějství měl na holi kontaktní gól Rataj, který se dostal k vyraženému puku po Čermákově střele. Ve 46. minutě pro změnu jeli Bílí Tygři v přečíslení dva na jednoho, naštěstí pro domácí znemožnil Vaicovi zakončení včasným obranným zákrokem Hruška. Snahu libereckých hráčů pak zbrzdila série vyloučení, dvojice hlavních rozhodčích byla nekopromisní a trestala všechny zákroky za i na hranici pravidel. Když po dlouhé době mohli Bílí Tygři hrát v plném počtu nezbývalo na zdramatizování průběhu již mnoho času. V 58. minutě k tomu mohl přispět ex-slávista Klouček, ovšem v závaru před svojí brankou se nakonec nejlépe zorientoval Petr Franěk. Definitivní naděje hostů zhasly po faulu Stanislava Procházky v předposlední minutě. Když k němu osmačtyřicet sekund před závěrečnou sirénou přisedl ještě Modrý, mohli slávisté završit výhru pátou trefou do černého. Po kombinaci na jeden dotek zakončoval střelou do prázdné brány opět Žigmund Pálffy.

Liberečtí hokejisté sice na úvod čtvrtfinálové série prohráli, ovšem vše si mohou vynahradit již v pondělním duelu. Jak v nedělním měření sil ukázali, vyhrát v Sazka Aréně není nemožné.