Nedisciplinovanost Nedvěda stála Tygry body

Date of publication Author Radek Šenk

Bílí Tygři sice po první třetině prohrávali 1:0, pak ale dokázali ve Vítkovicích skóre otočit, když využili tři početní výhody. Třetí branku dal kapitán Michal Straka (viz. foto), do šaten se tak šlo za stavu 2:3. Nadějný výsledek Liberečtí neudrželi a hned v úvodu třetího dějství snížil domácí Krayzel. Po zbytečném vyloučení Nedvěda upravil skóre na konečných 4:3 Černošek.

1. kolo, pátek 12. září 2003
4:3
(1:0, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. M. Tomášek (Irgl, Hubáček), 26. Míka (Vala, I. Padělek), 41. Krayzel (Burger, Seman), 52. Černošek (Krayzel) - 24. Korhoň (Jiruš), 24. Rozsíval (S. Procházka), 34. Michal Straka (Nedvěd, J. Moravec). Rozhodčí: Kolísek - Pacal, Pospíšil. Vyloučení: 6:6, navíc Nedvěd 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:3. Diváci: 3121.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Seman, Černošek, Kowalczyk, Pavel Kumstát, Ficenc, Chmelíř - Kaděra, Burger, Krayzel - I. Padělek, Vala, Krenželok (22. Míka) - Irgl, Hubáček (28. A. Padělek) M. Tomášek. Trenéři: Svozil, A. Tomášek.

O. Svoboda - Nedvěd, J. Moravec, Krstev, Jiruš, Holub, Čakajík - Kropáč, Michal Straka, Korhoň - Rozsíval, Plodek, S. Procházka - V. Novák, Musil, Kašpařík - Verčík, Pabiška, Hájek. Trenéři: Jandač, Nedvěd st., Dvořák.

Bílí Tygři nastoupili do utkání se všemi novými hráči v základní sestavě. Jediný, kdo trenéru Jandačovi chyběl, byl zraněný útočník Pavel Kábrt. V úvodu utkání o sobě dala vědět především druhá „tygří pětka“ vedená Janem Plodkem. S důrazem to ale přehnal Procházka, který za svůj zákrok na Trvaje putoval na začátku 5. min. na trestnou lavici. Přesilová hra Vítkovic však končí zhruba po minutě, když fauluje Kumstát. Pokračuje se tak ve čtyřech na obou stranách. V 7. min. se před Svobodu prosazuje Hubáček, jeho střela jen těsně míjí libereckou branku. Za Bílé Tygry o sobě dává opět vědět agilní Plodkova formace s Rozsívalem a Procházkou na křídlech. Střelu posledně zmiňovaného však efektně kryje Trvaj. Bílí Tygři pokračují v tlaku a nebezpečně hrozí Nedvědem. Po následném nedovoleném zákroku se navíc dostávají k přesilové hře. Ta však zůstává i přes slibné šance nevyužita.

Na začátku 17. minuty fauluje Jiruš a obraz hry se začíná měnit, neboť o chvíli později putuje za katr další z libereckých obránců Čakajík. Domácí se tak dostávají k výhodě dvou hráčů na ledě. V přesilové hře nejprve zahrozí domácí kapitán Kaděra, o chvíli na to trefuje Svobodu do masky Krayzel, hra je po hvizdu rozhodčího Kolíska přerušena. Liberec se nakonec ubrání. Radovat se mu přesto není dovoleno, neboť po vyhraném buly nachází Irgl Tomáška a ten si již ví s pukem rady. První branka extraligového ročníku 2003/04 je na světě, na časomíře svítí 18:50. Liberec se snaží o rychlou odpověď, Kropáčově střele chybí milimetry.

Úvod druhého dějství patří Bílým Tygrům, kteří dostávají možnost přesilové hry pět na tři po zákrocích Černoška s Tomáškem. Svěřenci trenéra Jandače se dokáží s početní výhodou popasovat mnohem lépe než domácí. Dvě střely od modré z hole Jirušovy si do sítě ještě cestu nenajdou, dorážka Luboše Korhoňe však ano. To ale není vše, na trestné lavici stále zůstává vítkovický útočník a Liberec dokáže využít zbytek času ke vstřelení druhé branky. O ni se postará druhá pětka, skórující z hole Rozsívalovy - 1:2. Nadějný obrat v utkání je záhy zmařen, neboť je za hákování vyloučen střelec první branky Liberce a Vítkovice jakoby si nechaly ukázat cestu, která vede k využití početní výhody napodobují svého soupeře. Po kombinaci Padělek – Vala se puk dostává k osamocenému Míkovi, pro nějž není problém překonat Svobodu - 2:2.

Do tlaku se pro změnu dostávají Vítkovičtí, o závar před Svobodovou brankou se stará Kaděra, následován Padělkem a Krayzelem. Všechny šance ale ztroskotají na libereckém brankáři. Gól však i nadále visí ve vzduchu. V 32. minutě se domácí připravují o tlak vyloučením Kowalczyka a Liberec opět trestá. Tentokrát si bere slovo jako správný kapitán Michal Straka, který po dokonalé teči rozsvěcí červené světlo za Trvajem potřetí. Do konce druhého dějství se do šancí dostávají ještě na straně domácích Ficenc a za Bílé Tygry Kropáč, skóre se ale nemění.

Vstup do třetí části se Libereckým vůbec nevydaří, po 15 sekundách vyrovnává Krayzel, začíná se tedy od znova. O změnu skóre se pokouší první liberecká formace se slovenským kanonýrem Kropáčem. Štěstí je při domácích, kteří se osvobozují i za cenu zakázaného uvolnění. Pak vystrašil Svobodu Burger následovaný Kowalczykem, jejich střely se jen otřely o tyč liberecké svatyně. V 52. minutě je po zbytečném faulu za zády rozhodčího Kolíska vyloučen Nedvěd, který si neodpustí bodnutí do Irgla. Puk je přitom zcela jinde než zmíněná dvojice. Již po jedenácti vteřinách dokáží domácí k radosti diváků v Porubě přesilovku zužitkovat. Dobře mířenou střelou posílá Vítkovice do vedení obránce Černošek - 4:3. Jak se nakonec ukáže, jedná se o branku vítěznou. Nová akvizice libereckého týmu, Jaroslav Nedvěd, se na trestné lavici zřejmě dostatečně neuklidnil, neboť při svém prvním kontaktu na ledě atakuje Tomáška. Vítkovickému útočníkovi se ve tváři objevuje krev a to znamená další vyloučení. Nedvěd dostává 5 + do konce utkání. Při odjezdu do kabin stihne ještě počastovat hlavního sudího nelichotivými slovy. I v oslabení se ale Liberec statečně bije, když domácí se dostávají k první střele až po třech minutách přesilové hry.

V samotném závěru utkání se dostávají Liberečtí k vytouženému tlaku. Trenér Jandač si minutu před vypršením normální hrací doby bere oddechový čas, aby týmu udělil poslední pokyny, jak docílit vyrovnání. Kašpařík buly vyhrává, kapitán Vítkovic Kaděra fauluje a schyluje se k opravdovému dramatu. Liberec v šesti proti čtyřem se snaží vynutit si v pořadí třetí prodloužení na Vítkovickém ledě. Dnes mu to ale nevychází, naopak může inkasovat po střele Burgera, který těsně míjí prázdnou libereckou branku. Vítkovice se dokáží ubránit a tak se mohou poprvé před „domácím“ publikem radovat z vítězství nad Bílými Tygry.