Liberečtí zlomili prokletí brněnského ledu a na sever se vrací se třemi body

Date of publication Author Tomáš Čekal, Lukáš Šonský

Brno/Liberec - Po sedmibrankovém výprasku na hřišti pražské Slavie cestovali Tygři k další bitvě na led Komety Brno. Severočeši zahájili duel aktivně a dostali se do vedení, které dokázali postupem času také navýšit. Brněnští sice ve třetí části snížili na rozdíl jediné branky, avšak další trefu přidat nedokázali. Dvě liberecké branky vstřelil kapitán Petr Nedvěd.

33. kolo, neděle 26. prosince 2010
3:4
(1:2, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Veselý (Bičánek, Stehlík), 39. Bičánek (Kvapil, Veselý), 50. Stehlík - 12. Vak (Hořava), 14. Nedvěd (Kudrna, Dušek), 21. Dušek (Kudrna), 35. Nedvěd (Víšek). Rozhodčí: Minář, Šír - Poruba, Vengřin. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Střely na branku: 24:25. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4.

HC Kometa Brno

Hovi (od 35. min Trvaj) – Houdek, Stehlík, Kempný, Bičánek, Mojžíš, Malec, Protivný – Erat, Brabenec, Dlouhý – Veselý, Hruška, Kvapil – Jarda Svoboda, Huml, Jakub Svoboda – Švaňhal, Procházka, Polodna.

Pinc – Čakajík, Hunkes, Pavlů, Derner, Moravec, Trončinský, Štich – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Klimenta, Vak, Hořava – Vantuch, Víšek, Podkonický – Ondřej, Plodek, Špaček.

Jako blesk vlétl do zápasu Jakub Svoboda. Jenže se svojí příležitostí na levé straně nenaložil ideálně. Švihem minul levou tyčku Pincovy brány. Domácího brankáře Hoviho prověřilo pro změnu hned duo hráčů Tygrů. Podkonický s Víškem však neuspěli stejně jako domácí Svoboda. S nedůraznou koncovkou se potkal i Dlouhý, jenž se krásně zbavil obránce soupeře.

Ve dvanácté minutě přišla zatím největší příležitost utkání. Chybu Kempného však ujetý Hořava nepotrestal. Jeho svižná střela brnkla o chránič Hoviho a lehkým obloučkem přepadla přes břevno. Ani ne o půl minuty později však hosté udeřili. Tomáš Vak po zaseknutí kotouče na pravém kruhu vystřelil švihem a trefil se přesně pod víko – 0:1. Domácí komplex prohloubil ve čtrnácté minutě tygří kapitán Petr Nedvěd, jenž zakončil přečíslení dva na jednoho hezkou střelou pod rameno Hoviho.

Stejný hráč byl však polovinou problémů pro svůj tým. Společně s Duškem fauloval a nabídnutou přesilovku pět na tři Kometa využila ke snížení. V čase 18:44 nahodil kotouč od modré čáry Bičánek a Ondřej Veselý ho umě tečoval do protisměru Pincova zákroku – 1:2. Při Liberci stálo na konci třetiny štěstí. Vyrovnat totiž nedokázal osamocený Erat, ani Stehlík, který od modré čáry trefil jen tyč. Tygři si díky tomu odnesli do kabiny vedení.

Vedení, které hned na začátku prostředního dějství okamžitě navýšili. Po půlminutě hry se prosadil důrazný Antonín Dušek. Podařilo se mu totiž vyšťourat kotouč z chumlu těl a kolem ležícího Hoviho jej s klidem poslal do brány – 1:3.

Na liberecké navýšení odpověděla Kometa jen spálenými šancemi. Postupně vyhořeli na Pincovi Dlouhý, Procházka, Svobodové nebo Ondřej Huml. Veselý v dobré šanci pro změnu promáchl. Prapor Bílých tygrů pozvedl jen Podkonický, jenže se dostal k Hovimu moc blízko. Prakticky z brejku mohl snížit kapitán Brabenec, jenže znova narazil na bývalého reprezentačního brankáře Pince.

Jak se dávají góly tak ukázal výše zmíněným znova liberecký kapitán Petr Nedvěd. Devětatřicetiletý útočník pěknou ranou od modré čáry využil přesilovou hru Tygrů a navýšil vedení už na tři branky - 1:4. Jeho druhá branka utkání byla impulsem pro vystřídání brankářů Komety. Sasu Hovi odjel na střídačku a jeho místo zaujal Jiří Trvaj.

Nový muž v brance Komety mohl sledovat, jak Radim Bičánek dvě minuty před koncem druhé části snížil na 2:4. Stejně jako v první části napřáhl na modré čáře, jen s tím rozdílem, že tentokrát jeho ránu netečoval Veselý. A stejně jako v závěru prvních dvaceti minut mohla Kometa skórovat více než jedenkrát. Nyní byl zklamaným útočníkem domácí kapitán Brabenec, jenž namísto odkryté klece z velkého úhlu trefil jen boční síť. Šťastnější Liberec tak vedl stále o dvě branky.

Poslední třetina začala nebojácně z obou stran. Vantuch, Kudrna nebo domácí Procházka nepřekonali pozorné brankáře. Po jejich šancích se diváci dočkali spíše vyloučení, než zajímavých herních sekcí.

Možná i s tímto vědomím se do ojedinělého útoku vydal brněnský obránce Richard Stehlík, jenž si „narazil“ svoji střelu o mantinel za branou a odražený kotouč sám pohotově dorazil do brány – 3:4. V padesáté minutě tak bylo znova oč hrát.

Ke smůle vyprodaného Ronda už však domácí svěřenci vyrovnat nedokázali. Ani přesto, že měli v padesáté páté minutě výhodu přesilové hry. Tu nevyužili. Závěrečná power play se nekonala, protože Jiří Trvaj nešťastně způsobil přestupek příliš mnoha hráčů na ledě, když se na poslední chvíli chtěl vrátit znova do brány. Liberec měl tedy cestu ke třem bodům vydlážděnou a využil toho. Nenechal se obrat.